Extraordinary You Konusu-Bağımlılık Yapan Kore Dizisi!

Bir çizgi roman karakteri olduğunuzu öğrenseydiniz ne yapardınız?

2019 Kore dizileri arasında sıra dışı konusu ve harika kadrosuyla öne çıkan Extraordinary You Webtoon
‘dan uyarlama Kore dizileri arasında da yerini aldı. Romantik-okul konulu Kore dizisinin yönetmenliğini Kim Sang-Hyub yaparken senaristliğini In JiHye ve Song HaYoung yapıyor.(Webtoon yazarı ise Moo Ryoo)
Yarım saatlik 32 bölüm olarak MBC kanalında yayımlanan dizi Kasım ayında bitecek.

Dizi; Bir webtoon (çizgi roman) karakteri olduğunu fark ettikten sonra kendi yolunu çizip, kaderini değiştirmeye çalışan gençleri anlatıyor.

Extraordinary You webtoon uyarlaması olan son Kore dizilerinden biri. Son zamanlarda webtoon’dan uyarlama olan çok keyifli Kore dizileri izliyoruz. (Webtoon’dan uyarlama olan son dizilerden biri de The Tale of Nokdu. Tarihi Kore dizileri ve romantik Kore dizileri sevenler varsa bu güzel diziye de mutlaka bir şans versin!)

Extraordinary You Konusu

DanOh zengin bir ailenin biricik kızlarıdır. Kalp hastalığı dışında hayatında büyük bir sorun yoktur, yaşıtları gibi liseye gitmektedir. Birden hayatında bazı tuhaflıklar olduğunu fark eder. Hatırlayamadığı birçok anısı vardır ve zaman zaman kendisini anlamlandıramadığı bazı durumlarda ve yerlerde bulmaktadır. İlk önce bunun bir sağlık problemi olduğunu sansada kısa bir süre sonra hayatındaki bütün bu garipliklerin sebebini anlar ve şok olur. Kendisi bir webtoon (çizgi roman) karakteridir!

Bu gerçeğe alışamadan bir de yakın zamanda webtoon’dan çıkarılma ihtimali olduğunu anlayan DanOh kendi kaderini çizmeye karar verir. Ne pahasına olursa olsun webtoon yazarının istediği hayatı değil kendi istediği hayatı yaşayacaktır. Kaderini değiştirmeye çalışırken webtoon’da ilk önce ismi bile olmayan Haru ile tanışır.

Extraordinary You Oyuncuları ve Karakterleri

extraordinary you konusu,kore blog,minihanok kore
Extraordinary You dizisinin renkli kadrosu.

Kaderini değiştirmeye çalışan çılgın ve neşeli karakter DanOh’u Kim HyeYoon canlandırıyor. Kim HyeYoon son zamanların en iyi genç oyuncularından biri. Rol aldığı son dizi SKY Castle‘daki muhteşem performansıyla 55. Baeksang Sanat Ödülleri’nde En İyi Yeni Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. (Hala izlememiş olanlar varsa, en iyi 2019 Kore dizileri arasında çoktan  yerini almış olan SKY Castle‘ı şiddetle öneririm.)

İlk bölümlerde göremesek de ortaya çıkışıyla hem DanOh’u hem seyirciyi heyecanlandıran gizemli karakter HaRu’yu SF9 grubundan RoWon canlandırıyor. RoWon’u en son okul konulu Kore dizisi olan School 2017‘de izlemiştim. O dizide çok sahnesi yoktu fakat Extraordinary You, başrollerden biri olarak, RoWon ‘un yeteneklerini göstermesi için iyi bir fırsat olacak gibi görünüyor.

[Okul konulu Kore dizilerini sevenler birbirinden eğlenceli dizi önerileri için buraya bakabilir.]

DanOh’la bir sebepten nişanlanmaya zorlanmış fakat DanOh’u pek sevmeyen ve bunu da hissettiren sert karakterimiz BaekKyung’u Lee JaeWook canlandırıyor. Lee JaeWook da son zamanlarda isminden en çok söz ettiren Koreli genç oyunculardan biri. BaekKyung karakterinin gelişimini de çok merak ediyorum.

Dizide webtoon’un ana karakteri olan ve romantik-gençlik hikayelerindeki karakterlerin bütün klişe özelliklerini barındıran JooDa’yı  April grubundan NaEun canlandırıyor. NaEun mini Kore dizisi olarak da adlandırabileceğimiz internet dizilerinde sık sık karşıma çıkan bir oyuncu. Gençlik Kore dizilerini sevenler (özellikle kısa soluklu bir dizi izlemek istiyorsanız)  eğlenceli bir Kore dizisi olan A-Teen’e mutlaka baksın!

Webtoon’un erkek başrolü olan NamJu’yu  ise Kim YoungDae canlandırıyor. Kendisinin daha önce bir dizisini izlememiştim, onu da ilerleyen zamanlarda daha çok göreceğimizi tahmin ediyorum.

Webtoon’un ana karakterlerinden acı çeken ikinci erkek karakteri olan DoHwa’yı Jun GunGoo canlandırıyor. Jun GunGoo çok fazla televizyon dizisinde yer almasa da NaEun gibi çok sayıda internet dizisinde rol almış bir oyuncu. İlerde daha önemli rollerde göreceğimizi umarak merakla bekliyorum.

İzlemeyi Düşünenlere;

extraordinary you konusu,kore blog,minihanok kore
HaRu ve DanOh

Extraordinary You yorum yazısına başlayalım.

Dizi başlayalı bir süre oldu bu yüzden Extraordinary You tanıtım yazısı yazmayı düşünmüyordum. Fakat diziyi izlemeye başlayınca bu mükemmel dizi hakkında bir şeyler yazmak istedim. Umarım hala izlemeye başlayanlar içinde yararlı bir yazı olur!

Öncelikle söylemeliyim ki; Extraordinary You en iyi 2019 Kore dizileri listemi alt üst etti! Sıra dışı konusu, genç oyuncuların yer aldığı güzel kadrosu ve  harika işlenişiyle dizi mükemmel olmuş!

Yaşadığı dünyanın bir webtoon dünyası olduğunu fark eden bir karakterin hikayesini izliyoruz dizide. Konuyu okuyanların aklına ilk gelen şeylerden biri en iyi fantastik Kore dizileri arasında adından sıkça söz ettiren W-Two Worlds olacaktır. Kendi kaderini yönetmeye çalışan karakterler dışında iki dizinin göze çarpan bir benzerliği yok.

(Kıyaslamam gerekirse  hem işleniş hem dizinin sürükleyiciliği olarak Extraordinary You’yu çok daha fazla sevdiğimi itiraf etmeliyim!)

Dizinin sıra dışı ve merak uyandıran konusunun yanında işlenişi de çok, çok başarılı. Dizi de sahne geçişleri, webtoon dünyasının işlenişi de çok güzel yansıtılmış.

Her romantik-gençlik yapımında gördüğümüz, hepimizin alışık olduğu klişeler dizide çok eğlenceli bir şekilde işleniyor.(Kötü ve kaba erkek başrol, zengin ve kötü kızlar, eziyet gören güzel bir başrol kız, okulun popüler çocuklarından oluşan harika bir grup… Aradığınız her türlü klişe dizide var ve izlerken gülümsemenizi tutamıyorsunuz.)

Dizi o kadar eğlenceli ki! Webtoon yazarının yönlendirdiği akışı izlerken karakterimizin kaderini değiştirmek için yaptığı şeyleri izlemek çok keyifli. “Kaderini değiştirebilecek mi” , “Neler olacak” derken bölümleri soluksuz izliyorsunuz.KORE DİZİ, KORE BLOG, MİNİHANOK KORE

Extraordinary You benim için en iyi 2019 Kore dizilerinden biri oldu. Hem gençlik Kore dizilerini hem fantastik Kore dizilerini seven biri olarak diziye bayıldım. Her bölümü merakla izliyorum. Diziyi izlemeye başlamayan varsa mutlaka bu mükemmel diziye bir fırsat versin, bu heyecan dolu maceraya katılsın! Şimdiden keyifli seyirler!

Diziye hemen başlamak isteyenler için Extraordinary you Türkçe altyazılı ilk bölüm linki burada~ Extraordinary You birinci bölüm

 

Mini  Extraordinary You Sözlüğü/어쩌다 발견한 하루

Çizgi roman/Manga: 만화 (manhwa)

Başrol: 주연 (cuyon)

Gerçek: 진실 (çinşil)

Kader: 운명 (unmyong)

Değiştirmek: 바꾸다 (bagguda)

Aşk: 사랑 (sarang)

Kalp: 심장 (şimcang)

Keşfetmek: 발견하다 (balgyonhada)

Bir gün: 하루 (haru)

Yazar: 작가 (cakka)

Minihanok’a ilk defa geliyorsanız, her dizi tanıtımı yazısında minik bir sözlük var. Korece öğrenenler için sitede hem Korece kitap tavsiyesi hem de Korece kelimeler listeleri var. (K-Pop dinleyicileri için de Şarkılarla Korece serisi var elbette~) Fakat bu birkaç kelimeden oluşan dizi sözlüklerini Kore dizisi izleyen herkes için ekliyorum. (Ben dizi izlerken daha önce öğrendiğim kelimeleri duymak ve anlamak çok hoşuma gidiyor.) İnşallah sizlerin de hoşuna gider:)

Diziyi izliyor musunuz?

Siz bir çizgi roman dünyasında yaşadığınızı öğrenseydiniz ne yapardınız?

Yorum bırakmayı unutmayın ~

 

“Extraordinary You Konusu-Bağımlılık Yapan Kore Dizisi!” için 6 yorum

  1. Bunun spoiler olarak sayıldığını zannetmiyorum. Dizinin yapımcıları tarafından henüz başlamadan önce duyurulmuş konusu bu zaten. Eğer bir diziye başlamadan önce konularını inceliyorsanız, bu , bu diziyi tanıtan her yazıda karşınıza çıkacak bir sey. Kaldı ki ilk bolumde öğreniyorsunuz bunu.
    Her zaman spoiler vermemeye özen gosteriyorum, merak etmeyin😊

  2. Gerçekten başarılı bir dizi,konusu ve dizinin kurgusu iyi,orta yaşa da hitap eden yönleri var bence,bu 4.dizim.Bu dizi bitmek üzere sonlarda biraz tekrarlar olsa da oyuncular çok hoş tekrar tekrar izlemek sıkmadı.

    1. Kesinlikle bir lise-gençlik dizisinden öte bir diziydi. Her yaştan izleyici çok keyif aldı:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.