BTS ile Korece Öğrenelim!-Lost&Spring Day

Şarkılarla Korece serimizin yeni yazısı ile geldim!

Tek bir şarkının tamamındansa farklı şarkılardan beğendiğim sözlerle devam edeceğim bu yazıda. Bu yazıda BTS ‘in şarkı sözlerini seçtim. Her biri oldukça güzel olan şarkıların yanında BTS’in şarkılarının en sevdiğim yanlarından biri sözlerinin oldukça anlamlı olması. BTS şarkılarıyla insanlara kendilerini sevmeyi, hayalleri için çalışırken asla pes etmemeyi öğreten ve aydınlık sabahın her zaman geleceğini hatırlatan çok kıymetli şarkılar yapıyor. Seçtiğim sözlerle başlayalım o zaman:)

BTS – SPRİNG DAY

İlk sözlerden biri en sevdiğim BTS şarkılarından biri olan Spring Day’e ait.

어떤 어둠도 Çünkü hiçbir karanlık
어떤 계절도 Hiçbir mevsim

영원할 순 없으니까 Sonsuza dek sürmez

 

 • 어떤 (oddon):Hiçbir,hangi
 • 어둠(odum):Karanlık, ışıktan yoksun
 • 계절(kyocol): Zaman,mevsim
 • 영원 (yongvon): Sonsuz,ebedi
 • 없다 (obda): Yok
 1. “도”-de/-da bağlacıdır.(Hiçbir karanlık da…)
 2. “-을 수 있다” Korecede yeterlilik anlamı veren yapıdır. “-을 수 없다” ise olumsuzudur.( Örneğin하다 (hada) :Yapmak. “할 수 있어: Yapabilirim.”)-(Neden “다” şeklinde bitmedi derseniz,“다” -mek/mak anlamına gelen mastar ekidir. Bu yüzden cümle yaparken kişilere göre çekimleriz.)
 3. (이)니까 isimlerde kullanılır ve sebep ifade eder. (Örneğin 비가 오다 (biga oda) yağmur yağması anlamında kullanılır ve 비가 오니까 (biga onigga) yağmur yağdığı için demektir.)

BTS – LOST

İkinci sözümüz Lost şarkısına ait.

쓸모 있어 이 좌절도 Bütün bu hüsranların bir sebebi var
난 믿어 우린 바로 가고 있어 Dosdoğru gittiğimize inanıyorum

https://www.youtube.com/watch?v=Qk5SCBDTXOg

 • 쓸모 (ssılmo): Fayda,yarar
 • 있다 (idda): Var
 • 이 (i): Bu
 • 나 (na): Ben
 • 좌절 (coacol): Hüsran – 좌절하다: Başarısızlığa uğramak (Fiil hali)
 • 믿다 (midda): İnanmak
 • 바로 (paro): Doğru
 • 가다 (kada): Gitmek
 1. “bu” anlamına gelen işaret sıfatıdır. Korece’nin yapısı bizim dilimize çok benzediği için kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Yine de bir örnek daha verelim:사람 (saram):İnsan, kişi. 이 사람 (i saram): Bu insan, bu kişi.
 2. -은/-는 (ın/nın) Korece özne ekleridir. Cümlede öznenin iradesin belli ederler. Ekleri neye göre ekleyeceğimiz ise çok basit. Ekleyeceğimiz kelimenin son harfi ünlüyse -은, ünsüzse -는 gelir. Bu eke bakma sebebimiz ise ikinci cümlenin başındaki “난”. “Ben” anlamına gelen 난 aslında “나는 (nanın)” kısaltması. Özne olarak kullanırken iki şekilde de kullanabiliriz. (Çevirirken “inanıyorum” fiilinden birinci tekil şahıs olan “ben”in fiili gerçekleştiren kişi olduğunu anladığımız için tekrar yazmaya gerek görmedim.
 3. En yararlı yapılardan birine geldik. Korecede şimdiki zaman eki. Korecede ki şimdiki zaman eklerinden biri -고 있다 (go idda)’dır. Cümleye -yor,-mekta/makta anlamı katar. Bu önemli bir yapı olduğu için bir iki örnekle pekiştirelim. Örneğin 하다 (hada):Yapmak~ 하고 있다 (hago idda): yapıyorum, yapmaktayım.(Yapmak fiili ile kullandığımız her şeyle kullanabilirsiniz: ödev yapmak, iş yapmak vb.) 자다 (çada): Uyumak~ 자고 있다 (çago idda):uyuyorum,uyumaktayım.

Bir yazıda çok fazla söz yazmayacağım. Bu yazı için az oldu fakat açıklamaları uzun olduğu için iki şarkının sözüne yer verdim. “Tamamı çevrilmiş şarkılar yok mu?” derseniz hemen Jin’in güzel sesindenEpiphany ve BTS’in en güzel şarkılarından ve Army’ye hediyelerinden olan2!3! şarkısı ile Korece öğrenebilirsiniz.???

İşleniş zor mu,daha çok örnek ister misiniz? Lütfen önerilerinizi benimle paylaşın!

“Neden INFINITE, İkon, Exo, Suju, Day6, Monsta X, Ft.Island vb. yok?” diye giden uzuun bir listeniz varsa sizi yorumlara bekliyorum^^

Güzel şarkıların güzel sözleriyle buluşmak üzere~~

BTS

 


 

 

 

You may also like...

1 Response

 1. Anonim dedi ki:

  neden got7 yok

Ne düşünüyorsunuz?