Korece Kelime Kitabı Önerisi-Kendi Kendine Korece Öğrenmek!

Korece öğrenmeye karar verdik. Peki kendi kendine Korece öğrenmek mümkün mü? Korece öğrenme sürecinde hangi Korece kitapları kullanmalıyız?

Artan ilgiyle beraber son yıllarda Korece-Türkçe eğitim kaynaklarında artış var. Birçok kaynak olunca da kendi kendine Korece öğrenmek isteyen ve Korece kaynak önerisi arayanlar için iş biraz zorlaşıyor. Bu yüzden bildiğiniz gibi Minihanok’da sizler bu kaynakları almadan önce fikir sahibi olmanız için Korece kitapları incelediğim bir seri var. Serinin ilk kitabı kendi kendine Korece öğrenenlerin mutlaka edinmesi gerektiğini düşündüğüm Fono Yayınları 30 Günde Korece Kitabı idi. Serinin ikinci kitabı ise, Korece Kelime Kitabı.

[Korece öğrenmeye nereden başlamalıyım?: Sıfırdan Korece öğrenmeye başlayanlar ve Korece gramer/Korece dil bilgisi kitabı arayanlar için önereceğim ilk kaynak Fono Yayınları 30 Günde Korece kitabı. Henüz bir kaynak almadıysanız mutlaka bu kitabı da inceleyin.]

Korece dil bilgisi için bir kitap edindik, peki kelime dağarcığımızı genişletmek için hangi kitaplardan, kaynaklardan yararlanabiliriz?

Kendi kendine Korece öğrenmek isteyen ve Korece kelime bilgisini artırmak isteyenler için birçok online kaynak da mevcut. Özellikle kelime çalışmaları için Korece başlıca kelimeler ve Korece temel kelimeleri bulabileceğiniz çok sayıda pdf de mevcut. Fakat ben dil öğreniminde kapsamlı bir kitabı takip etmeyi daha yararlı bulduğum ve Korece kaynaklar konusunda çok fazla soru geldiği için bu yazılara yer vermeye çalışıyorum.

[Korece kelime çalışmalarınızda size yardımını dokunacağını umduğum iki Korece kelime listesine de buradan ulaşabilirsiniz.]

Bu yazıda sizlere son yıllarda çıkmış kaliteli bir Korece kelime kaynağı olan “Korece Kelime Kitabı”nı tanıtacağım.

Ender Çağlar Uçak tarafından hazırlanan ve Kutlu Yayınevi‘nden çıkan Korece Kelime Kitabı 2 ciltlik bir kaynak. Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Ender Çağlar Uçak kitabı hazırlarken kendi eğitim sürecinde eksikliğini duyduğu birçok yararlı bilgiyi kitapta toplamaya özen göstermiş. Hem kendi kendine Korece öğrenenler için hem de Korece Yeterlilik Sınavı olan TOPIK’e hazırlananlar için faydalı bir Korece kelime kaynağı çıkmış ortaya.

Korece Kelime Kitabı İçeriğine Bakalım;

korece öğreniyorum, korece kelime kitabı

Korece Kelime Kitabı sayfaları “Başlamadan Önce”.

Kitap, 2 ciltten oluşuyor. İlk cildi 342 sayfa iken ikinci cildi 244 sayfa. İki kitapta da büyük kısmı kelimeler oluştursa da ufak farklılıkları var.

 • İlk cilt ayrıntılı Korece alfabe/Korece okuma kuralları bölümüne sahipken ikinci cilt sadece alfabe tablosu içeriyor.
 • İkinci ciltte ek olarak “Benzer ve Zıt Anlamlı Kelimeler Tablosu” var.

Kitap sıfırdan Korece öğrenenlerin de yararlanabileceği şekilde Korece okuma kurallarını anlatarak başlıyor. Korece alfabe ve okuma kuralları ayrıntılı bir şekilde anlatıldıktan sonra kelimelere geçiliyor. Bütün Korece kelimeler anlamları ve okunuşları birlikte verildiği için okumada ufak sorunları olanlarında severek yararlanacağı bir kitap. Kitap, ayrıca Hanca (çince) kökenli kelimelerin köken bilgisinden de bahsedildiği için başlangıç seviyesini geçmiş orta seviye Korece bilenlerin de yararlanacağı bir kaynak olma özelliği taşıyor.

korece, korece okuma kuralları, korece alfabe, korece kelime kitap

Korece Kelime Kitabı sayfaları “Kore Alfabesi”.

Kelimeler;

 • Anlamları
 • Okunuşları
 • Kelime grupları, kullanım kalıpları
 • Kelimenin geçtiği birer cümle
 • Varsa zıt ve eş anlamlı kelimeler ile verilmiş.

Bu kelime kitabı ile ilgili benim en çok hoşuma giden şey kelimelerin sadece cümle ile değil birçok kelime grubu, kullanım kalıpları ile de destekleniyor oluşu. Cümleler kelimenin kullanımını görmemiz için çok yararlı olsa da eklenen kullanım kalıpları, kelime grupları kitabı Korece başlangıç seviyesini geçmiş kişiler için de çok daha yararlı bir hale getirmiş. Söz konusu kelimeyi biliyorsanız bile ek olarak verilmiş olan kalıplardan ve sözcüklerden birçok farklı kullanımı öğrenebiliyorsunuz.

minihanok korece öğreniyorum

Kelime Kitabın ana bölümü: Korece kelimeler ve anlamları.

Ben kitabı özellikle kendi kendine Korece öğrenenler için çok faydalı buldum. Kapsamlı bir şekilde kelime dağarcığını geliştirmek isteyen herkese tavsiye ediyorum.

[Korece öğrenen ve K-Pop severler Şarkılarla Korece serisine bakmayı unutmasın!]

Korece Kelime Kitabı’nı ve birçok Korece kitabı Kitapyurdu sitesinden temin edebilirsiniz.

Korece Kelime Kitabı al.

Korece çalışan herkese kolaylıklar dilerim. Bir sonraki kitap incelemesinde görüşmek üzere~

 

You may also like...

2 Responses

 1. Anonim dedi ki:

  BEN DE KORE DILINI OYRENMEK ISTIYORUM

 2. minihanok dedi ki:

  Blogdaki yazılara bakabilirsiniz, yakında güzel bir yazı daha gelecek beklemede olun. İyi çalışmalar:)

Ne düşünüyorsunuz?