He is Psychometric Konusu-2019’un En İyilerinden Biri!

Bir nesneye dokunduğunuzda, nesnenin eski anılarını görebilseydiniz ne olurdu? Bu özelliğinizi nasıl kullanabilirdiniz?

2019’un en iyi Kore dizileri arasında olan He is Psychometric dizisinde bu soruların  cevapları var.

He İS Psychometric Konusu

Bir gün YeongSeong apartmanında bir patlama meydana gelir. Patlama sırasında onlarca insan hayatını kaybeder onlarcası da yaralanır. Patlamadan önce apartmanda 4 kadının bıçaklanarak öldürüldüğü ortaya çıkar. Hızlıca soruşturulan  olay sonucunda bir adam suçlu bulunur.

Olayın ardından 11 sene geçer. Patlama yüzünden yakınlarını kaybedenlerden biri de lise öğrencisi Lee An’dır. Lee An patlama sırasında başından yara alır ve bu olaydan sonra bir yetenek kazanır;Psikometri. Dokunduğu nesnelerin anılarını görebilen Lee An bu yeteneğini olayları çözmek için kullanmaya çalışırken Yoon JaeIn ile tanışır. Lee An, binadaki patlamayla bir şekilde alakası olan Yoon JaeIn ile birlikte olayları çözmeye çalışacaklardır.

Yönetmenliğini Kim ByungSoo’nun, senaryo yazarlığını Yang JinA’nın yaptığı He is Psychometric tvN kanalında yayınlanmakta. 16 bölüm olacak dizi mart ayında başladı ve Nisan ayında bitecek.

Psikometri yunanca “Psyche(ruh)” ve “Metron(ölçme)” kelimelerinden oluşmuştur. Bir eşyaya, nesneye dokunarak önceden o eşyaya dokunmuş kişiler hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar.

[Mutlaka izleyin! Psikometri konusu ilgisini çeken ve bu  konuda daha çok yapım izlemek isteyen varsa kaliteli bir polisiye-gerilim filmi olan Psikometri’yi de öneririm.]

He is Psychometric Oyuncuları ve Karakterleri;

He is Psychometric-Lee An

Lee An patlama sırasında başına aldığı darbe yüzünden dokunduğu nesnelerin, insanların anılarını görebildiği bir yetenek kazanır. Başlarda bu yeteneği yüzünden çok zorlansa da geliştirmeye karar verir. Düzgünce kullanamadığı yeteneğini geliştirmek için denemeler yapmaktadır.

Dizimizin ana karakteri olan Lee An’ı GOT7 grubundan JinYoung canlandırıyor. JinYoung’u daha önce ufak rollerde izlemiştim bu yüzden He is Psychometric  JinYoung ‘u izlediğim ilk başrolü. Havalı olmasının yanında saf ve cahil Lee An karakterini çok güzel canlandırıyor JinYoung.

He is Psychometric-Lee An
He is Psychometric-Yoon JaeIn

Yoon JaeIn bir sebepten dolayı sürekli okul değiştirmektedir. Bir gün nakil olduğu okulda Lee An’la karşılaşır. Başlarda aralarında yanlış anlaşılmalar olur. Daha sonra Yoon JaeIn Lee An’ın yeteneğini geliştirmesi için yardım etmeye karar verir.

YoungSang Apartmanındaki patlamada yakınlarını kaybedenlerden biri olmamasına rağmen olaydan sonra hayatı mahvolan karakterlerden biri Yoon JaeIn. Lee An’ın yeteneğinin senelerdir saklı kalmış gerçekleri çözebileceğine inanarak ona yardım etmeye başlıyor. Akıllı karakterimizi Shin YeEun canlandırıyor. Shin YeEun daha önce A-Teen dizisinde de rol almış fakat benim izlediğim ilk dizisi. Kendisi SungKyunKwan Üniversitesinde oyunculuk eğitimi alıyormuş. Oyunculuğunu sevdim ben.

He is Psychometric-Kang SungMo

Kang SungMo YeongSeong Apartmanındaki patlamada Lee An’ın hayatını kurtarmıştır. O zamandan beri Lee An’a abilik yapmaktadır. Savcı olarak çalıştığı davalarla ilgili diğerlerinin bilmediği şeyler bilmektedir.

Kang SungMo dizimizin en gizemli karakterlerinden biri. Soğuk görüntüsünün altında nasıl bir hikaye sakladığını ilerleyen bölümlerde göreceğiz. Kang SungMo karakterini Kim Kwon canlandırıyor. Kim Kwon’u en son Witch’s Court dizisinde küçük bir rolde izlemiştim, bu dizide olduğunu görünce çok sevindim. He is Psychometric Kim Kwon ‘u çok severek izlediğim bir dizi oldu.  Marry Me Now, Criminal Minds Kim Kwon’un daha önce rol aldığı dizilerden birkaçı.

Suç ve polisiye Kore dizileri sevenlere Kim Kwon ‘un son dizilerinden biri olan ve çok sevilerek izlenen 2019 Kore dizisi Leverage Kore dizisini de öneririm!

Eun JiSoo özel soruşturma biriminde çalışan bir dedektiftir. Polis şefi olan babası seneler önce YeongSeong apartmanı davasına bakmış olan görevlidir. Kang SungMo ve Lee An’la tanışık olan JiSoo davalarda Lee An’ın yeteneğinden yardım almaya çalışır.

Dizide Lee An’a bir nevi ablalık yapan dedektif Eun JiSoo’yu eski Sistar üyesi Dasom canlandırıyor. JiSoo, dürüst ve çalışkan bir karakter bu yüzden kendisini hem sevdim hem de ilerde onu nelerin beklediğini görmek için sabırsızım.

He is Psychometric
He is Psychometric

 

İzlemeyi Düşünenlere;

Mini He is Psychometric yorumu,

  • Açıkçası, diziyi ilk duyduğumda okulda geçen klasik fantastik dizilerden biri olduğunu düşünmüştüm. Hem sevdiğim oyuncular olduğundan hem de psikometriyi dizide nasıl kullanacaklarını görmek istediğimden başladım diziye. İyi ki başlamışım. Şu an sabırsızlıkla dizinin  yeni bölümleri bekliyorum. Peki neden He is Psychometrıc‘i izlemelisiniz, diziyi özel yapan ne?
  • (Diziyi bitirdikten sonra ekliyorum, son zamanlarda izlediğim en iyi Kore dizilerinden biri He is Psychometric. En iyi Kore dizileri arasında sayıyorum kendi listemde, çünkü dizide hiç beklemediğim şeyler oldu. Hem şaşırdım hem duygulandım hem güldüm diziyi izlerken. Kesinlikle 2019 Kore dizileri arasında iyilerden biri. Mutlaka izleyin!)

Merakla ve heyecanla izliyorum ben diziyi! Konusu, kurgusu, karakterleri itibariyle beğendiğim bir yapım oldu. Heyecanla diğer bölümleri bekliyorum!

  • Öncelikle dizinin hikayesini ve işlenişini çok sevdim ben. İlk iki bölümde geçmişi gördükten sonra hikayeye hakim oluyoruz. Lee An’ın yeteneklerini geliştirmeye çalışmasının yanında yeni davalar izliyoruz. Ortaya çıkan davaların geçmişe uzanan bir yönleri var. Gizem ve merak hep canlı tutuluyor.
  • Oyuncuları ve karakterleri çok sevdim. Her karakterin farklı özellikleri ve farklı hikayeleri var. Oyuncular bilindik isimler olmalarına rağmen çok sık izlemiş olduğumuz kişiler değil. Hep gördüğüm yüzler olmadığı için daha çok keyif alıyorum ben izlerken.

Mini He is Psychometric Sözlüğü;

Psikometri: 사이코메트리 (saykometri)

Savcı: 검사 (gomsa)

Abi: 형 (hyong)

Abla: 누나 (nuna)

Olay, vaka: 사건 (sakon)

Polis: 경찰  (gyongçal)

Yangın: 화재 (hwace)

Dokunmak: 만지다 (mancida)

Öğrenmek: 배우다 (beuda)

 

Hemen izlemek isteyenler için;

He is Psychometric dizisi ilk bölümü linki burada!

He is Psychometric’i İzleyecek olanlara şimdiden keyifli seyirler~

Diziyi izleyen var mı?Sizce 2019’un en iyi Kore dizisi hangisi?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.