Dangun Vanggom/Kore’nin Kuruluş Efsanesi Nedir?- Ayı İnsana Dönüşür Mü?

Kore’nin kuruluş hikayesini biliyor musunuz?

Neredeyse her ülkenin var oluşlarının başlangıcı olarak gördükleri bir kuruluş efsanesi, hikayesi vardır. Günümüzde Kore dizilerini, filmlerini, müziklerini severek takip ediyoruz. Çoğunluğu Joseon Hanedanlığı zamanında geçen; entrika, savaş ve aşk dolu tarihi Kore dizilerini severek izlememizin yanında Kore kültürünün havası, tarihi eşyalar zaman zaman müzik videolarında bile yer alıyor. Hadi gelin; Kore’nin nasıl kurulduğunu, tarihi dizilerde izlediğimiz şapkalı kralların veliaht prenslerin hikayelerin nasıl başladığını Dangun Vanggom efsanesiyle beraber öğrenelim!

Bu yazımızda Kore’nin Kuruluş Efsanesi Dangun Vanggom’dan ve Joseon Hanedanlığı’nın kuruluş hikayesinden bahsedeceğiz.

(Kore kültürüyle ilgili yazılar hoşunuza gidiyorsa, sizi “Tanıdık bulacağınız Kore Atasözleri” yazısına da beklerim.)

Çok eskiden Hoanin adındaki tanrı cenneti yönetmekteydi. Tanrı Hoanin’in oğlu olan Hoanung
cennetten sürekli yeryüzünü izliyordu. Denizlere, dağlara, ırmaklara bakar baktıkça üzülürdü. Oğlunun yeryüzünü izleyip iç geçirdiğini gören Hoanin bir karar verdi. Oğlunun yeryüzüne inmesine izin vermeye karar veren Hoanin, Hoanung’u karşısına aldı. Onu yeryüzüne göndereceğini fakat yeryüzünde yaşayan canlılara ahlak kurallarını, iyiliği, doğruluğu öğretmek; onlara örnek olmak gibi görevleri olduğunu söyledi. Babasının sözlerini dinleyen Hoanung seçilmişlerden oluşan 3000 kişilik bir grupla yeryüzüne indi.

Tanrı Hoanung yeryüzüne indikten iniyor

Seçilmişlerle birlilte yeryüzüne, Bekdu Dağı’na inen Hoanung orada yaşamaya başladı. Hoanung babasının öğüdüne uydu. Yağmur, bulut ve rüzgar tanrılarıyla birlikte insanlara tarım yapmayı, hayatta kalmayı öğretti. İnsanlara ayrıca tıp, sanat ve çok çeşitte bilim öğretildi. Kanunlar ve ahlaki değerler oluşturuldu.

Ayı ve kaplan bir dilekte bulunuyor.

Tanrı Hoanung ve insanlar böyle yaşarken onları izleyip iç geçiren birileri vardı: Bir ayı ve bir kaplan. İnsanların yeni yeni birçok şey öğrendiğini, ne kadar geliştiklerini gören ayı ve kaplan insanlara çok imrendi. Hoanung’un karşısına çıkıp dileklerini ona iletmeye karar verdiler. Tanrı Hoanung’un karşısına çıkan kaplan ve ayı ona insan olmak istediklerini söyledi. Aklına yeryüzüne bakıp bakıp imrendiği günler gelmiş olacak ki Hoanung, ayı ve kaplana bir şans vermeye karar verdi. Koyduğu şartı yerine getirirlerse onları insana çevireceğini söyledi ve ikisine de biraz pelin otu ve biraz da sarımsak verdi. Sadece bu kutsanmış yiyecekleri yiyerek 100 gün boyunca bir mağarada kalırlarsa dileklerinin yerine geleceğini söyledi.

Dangun

Tanrı Hoanung ,kaplan ve ayı.

Bunu duyan ayı ve kaplan çok mutlu oldu ve hemen mağaralarına çekildi. Başlarda kaplan da ayı da dayanacak gibi görünüyordu. Fakat kaplan kısa bir süre geçtikten sonra açlığa sabredemedi ve mağaradan ayrıldı. Ayı kaplandan çok daha kararlıydı. Acıksa da mağaradan ayrılmadı ve 100 gün geçti. 100 gün sonra süresi doldu ve mağaradan ayrıldı. Sabrı sayesinde dileği gerçekleşen ayı o kadar güzel bir kadına dönüşmüştü ki herkes çok şaşırdı.

Dangun

2008 yılında Kore Postasının yayınlamış olduğu; Dangun Efsanesinden sahneler taşıyan pul seti.

Artık güzel bir kadın olan ayı100 gün kalmış olduğu mağaranın yanında kendisine bir barınak yaptı ve orada yaşamaya başladı. Biraz zaman geçtikten sonra çok yalnız olduğunu fark etti ve canı sıkılmaya başladı. Yanında bir dostu bir çocuğu olsa ne kadar güzel olacağını düşündü. Tekrar Hoanung’un huzuruna çıktı ve teşekkürlerini sunduktan sonra bir dileği daha olduğunu söyledi. Kadının yalnız kaldığı için üzüldüğünü ve bir eş istediğini (bazı rivayetlere göre kadın bir çocuk istiyordu) gören Hoanung kendisini yakışıklı bir adama çevirdi. Kadınla evlendi. Bir zaman sonra bir çocukları oldu. Danggun adını verdikleri oğulları büyüdü ve çok güçlü bir kral oldu. Dangun M.Ö. 2333 yılında Kore’nin ilk krallığı olan Go Joseon‘u kurdu.

Bazı rivayetlere göre Dangun‘un kurduğu Joseon Hanedanlığı’nın başkenti şu an Kuzey Kore’nin başkenti olan Pyonyang’tır.

Dangun Vanggom Heykeli

Koreliler Dangun‘un Joseon Krallığı’nı kurduğu 3 Ekim tarihini Milli Kuruluş Günü olarak olarak kutlamaktadırlar.

Bir ülkeyi tanımak için efsaneler, öyküler, masallar birer hazine gibidir. Ülkenin geçmişten gelen ve bugünü de etkileyen inanışlarını, adetlerini ve birçok değerini bu şekilde öğrenebiliriz. Kore’yi daha iyi tanımak için Kore Tarihi yazılarımıza başladık. Dangun Vanggom Efsanesi ilk yazımızdı.

Kore tarihi ile ilgili; masallar, dönemler, efsaneler… Merak ettiğiniz ve okumak istediğiniz konuları söylemekten çekinmeyin lütfen. ☺☺

Emek verdiğimiz, çaba harcadığımız her şeyin güzel sonuçlar getirmesi dileğiyle~~

İzlemek isteyenler için efsanenin minik bir videosu;

https://www.youtube.com/watch?v=HvKmponEDk8

 

 

 

 

You may also like...

4 Responses

 1. SowonKhan dedi ki:

  Ellerime sağlık güzel bir anlatım olmuş bende not düşeyim bununla ilgili bir Dr dizi vardır efsana the legend diye 2007 2008yıllları da yayımlanan bir diziydi.
  Ve tarihi bilgi olarak Kore tarihinde 2 tane Joseon vardır 1.bu anlatılan dangun kurduğu Joseon 2.ise kral taejo un kurduğu Joseondur. Bu yüzden ilk kurulan joseon a Go Joseon denir Go Eski manasındadır sonradan ayırt edilmesi için verilmiştir.
  ?@asiadizifilmleriADF adminesi SowonKhan

 2. minihanok dedi ki:

  Dediginiz diziye de baktim guzel gorunuyor. Cok tesekkurler yorumunuz ve guzel bilgiler icin?

 3. Ucmug dedi ki:

  Çok değerli bir paylaşım olmuş tebrikler sevgili editör

 4. minihanok dedi ki:

  Çok teşekkürler.

Ne düşünüyorsunuz?