Mahkemedeki Cadılar-Witch’s Court Dizi Yorumu

Çok severek izlediğim, bitmesine de üzüldüğüm dizi Witch’s Court’un yorumuyla geldim! Diziyi izlemeyenler için tanıtım yazısı burada. İzlemeyenler bu yazıyı okumak istemeyebilirler şimdiden söylemiş olalım.

mahkemedeki

Dizimiz seneler öncesini göstererek başladı. Babasız bir çocuk olan Ma YiDeum annesiyle yaşamaktaydı. Seneler önce tacize uğrayan annesi hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya çalışmaktaydı. Haberlerde, suçlu polis memurunun aklandığını görünce dayanamadı ve elindeki kanıtı savcıya vermek için buluşma ayarladı. Maalesef buluşacakları hastanede suçlu Cho GapSu da vardı. Aynı asansöre bindikleri sahnede çok gerildim. Olayın üstünden on sene geçmiş olduğu için adam kadını tanıyamadı ve tam “”Oh,tanıyamadı” derken kadının kim olduğunu anladılar.

Ma YiDeum’un annesi ortadan kayboldu ve maalesef bulamadı annesini.Bu yazıyı diziyi izleyenler okuyacağı için söylemeden geçmeyeyim. Dizinin başında Cho GapSu’nun kızın babası olabileceğinden şüphelenmiştim. Çünkü Ma YiDeum’un babası yoktu ve doğru düzgün hiç bahsi de geçmedi. Neyseki Cho GapSu’nun kızı çıkmadı YiDeum:)

Seneler geçti ve Ma YiDeum’un savcı olduğunu gördük.

Witch’s Court karakterleri açısından da çok sevdiğim bir dizi oldu. Özellikle Ma YiDeum karakterine bayıldığımı söylemeliyim. Kore dizilerindeki genel kadın karakterlerin dışında oldukça renkli ve sıra dışı bir karakterdi Ma YiDeum. Kendi işlerini kendi halleden, güçlü ve gerçekten tuttuğunu koparan bir savcıydı. Kendisine konuşma hakkı verilmeyen basın toplantısında da ön plana çıkmayı başardığı sahnede çok güldüm. Övgü alıp ön plana çıkmayı çok seviyordu savcımız.

Üstlerinden birisi bir gazeteciyi taciz etmişti ve Ma YiDeum’da buna şahit olmuştu hatırlarsanız. Bu olay için ifadesini alan kişi Yeo JinWook’du. Bu şekilde yolları kesişmiş oldu.(Olayın yaşandığı gün YiDeum asansör beklerken görmüştü JinWook’u ve kötü niyetli biri sanmıştı.) Dizinin ilk sahnelerinde oldukça idealist ve işine bağlı görünen YiDeum hiçbir şey görmediğini söyledi. Bencil bir karakter olduğunu düşündüğüm için sinirlensem de sonrasında gelip doğruları anlattı. Ama bunu da kendisine yardım edeceğini söyleyen amirine güvenmediği için yaptığını anladık.?? İzlediğim en benmerkezci karakterlerden biri olsa da sevdim ben Ma YiDeum’u.

Verdiği ifade yüzünden YiDeum’un birimi değiştirilmişti, kızın istemeyerek gelmek zorunda olduğu ekibe Yeo JinWook gönüllü olarak katıldı ve dizimiz buradan sonra başlamış oldu.

Birim genel olarak cinsel suçlara bakıyordu. Sadece erkek suçlular değil kadın suçlular da izledik. Davaların çözülmesi sürecinde Yeo JinWook kurbanlar adına çok daha düşünceliyken Ma YiDeum öyle değildi. Davaları kazanmak için hile yapmaktan bile kaçınmadı.

Dizinin diğer ana karakteri Yeo JinWook kızımızın aksine daha kibar daha dikkatli biriydi. JinWook da klasik karakterlerden farklıydı bence. Ma YiDeum’un yan dairesinde oturuyordu ve YiDeum’un dairesinin de sahibiydi. Önce kızın kirasını artırdı sonra da taşınıp taşınmayacağını sormaya başladı. Kıza kolaylık yapar iş arkadaşları diye düşünmüştüm ama evinden vazgeçmedi?? Kibar olmasına kibar bir karakter olmasına rağmen komik kabalıkları da oldu?

İkilinin atışmaları da çok eğlenceliydi.İleriki bölümlerde izlediğimiz bir olay sayesinde Yeo JinWook’un neden psikiyatristliği bırakıp savcı olduğunu da öğrenmiş olduk.

Ruh hastası bir adam küçücük çocuğa yaptıklarına rağmen sadece beş yıl ceza almıştı. Olaydaki kurban kızla JinWook karşılaşınca öğrendik ki adam hapisten çıkar çıkmaz aileyi rahatsız etmeye devam ediyor.mahkemedeki minihanok witc's Suçlu adam tam bir ruh hastasıydı. Kızı kaçırdı, neyseki savcılarımız geç olmadan kızı kurtarmaya geldiler.

(Suçluların kanıt yetersizliği vb. nedenlerle hak ettikleri cezayı almadıklarını görmüştü JinWook. Psikiyatrist geçmişi de savcılık yaparken işine yaradı.)

Adamı yakalamaya çalıştıkları sırada Ma YiDeum bıçakla yaralanmıştı. Açıkçası Yeo JinWook’un önüne atlamasına şaşırmıştım. Kendisini tehlikeye atacak biri değildi çünkü. Daha sonra Ma YiDeum hastaneye yatırıldı.

Ve.. Öğrendikki savcı hanımımızın ayağı takılmış ve JinWook’u ittirirken kazara yaralanmış.

mahkemedeki witch's courtDaha önce arkadaşının, sevdiğinin önüne atlayarak yaralanan çok fazla “fedakar karakter” izlemiştim. Ama Ma YiDeum gibisini ilk defa izledim.? Genelde dizilerdeki karakterler zaman geçtikçe daha ılımlı daha düşünceli olurlar. Fakat Ma YiDeum dizi boyunca ne yaptıysa kendi yararına uyan taraf doğrultusunda yaptı bu da en çok güldüğüm şeylerden biriydi.(Avukatlık yaptığı süre boyunca da müvekkillerinin kendisine para ödemeyeceğini öğrendiği için suçlarını ortaya çıkarttı durdu?)

Hastanede kaldığı süre boyunca “Yeo Gomsa”‘ya mesajlar atıp durdu, her kelimeyi ayrı bir mesajla göndererek savcıyı delirtti.? Hastanede kaldığı süre boyunca JinWook’u kullandığı sahnelere çok güldüm.

JinWook’tan “hayatını değiştiren” kitaplarını getirmesini istemişti. Gördük ki bir nevi çöp evde yaşayan Ma YiDeum’un hayatını değiştiren, önemli kitaplar mangalarmış? Bu sırada Ma YiDeum’un annesinin kayıp olduğunu öğrenmiş oldu JinWook. JinWook’un annesi hastaneye Ma YiDeum’u ziyarete gelmişti, o sırada o da kayıp ilanını görmüş oldu.

Daha sonra Ma YiDeum JinWook’a annesiyle ilgili hikayeyi anlatmıştı. Tesadüfen JinWook, tanıdığı bir teyzenin hikayesinden bahsederken Ma YiDeum’un annesine benzetmişti ve tekrar annesini aramaya başladılar beraber.

Maalesef JinWook’un annesi, Cho GapSu’dan korktuğu için sessiz kalmış ve kadını deli gibi hapis etmelerine göz yummuştu.witchs court minihanok

Dizide haksızlıklar karşısında sessiz kalmanın yanlışlığı üzerinde de çokça duruldu.

İlk bölümde Ma YiDeum’un tanıklık etmek istememesi, daha sonraları Kingdom’da dövülen kızın olayında yanında olan kızın sessiz kalması, JinWook’un annesinin Ma YiDeum’un annesine yardım etmemesi vb… Kendisini korumak için gördüklerini inkar eden, bildiklerini anlatmayan insanların nelere sebep olduğunu eleştiriyordu dizi. Kendisini korumak için diğer insanların haksızlığa uğramasına göz yuman insanlarında nihayetinde sonlarının iyi olmadığını gördük.

Kardeşini kurtarmak için Ma YiDeum’la işbirliği yapmak zorunda kalan Baek SangHo’da YiDeum’un annesinin öldüğünü duymuştuk. Aynı zamanda Yeo JinWook’ta annesiyle konuşuyordu ve o da kadının öldüğünü öğrendi. Gerçekten öldüğünü sandığım için üzülmüştüm ama sonradan kadının hafızasını kaybettiğini, hayatta olduğunu gördük. Ma YiDeum sanığın yakınıyla işbirliği yaptığı için birim amirleri istifa etti, kendisi de savcılıktan ayrıldı.

3 ay sonra savcılığa yolu düştü.

3 ay boyunca JinWook’la görüşmemişlerdi ve tekrar böyle görüşmüş oldular. Taksi sürücüsünü taciz etmekle suçlanıyordu YiDeum neyseki adamın dolandırıcı olduğu ortaya çıktı. Bir an gerçek sanıp JinWook’un şoka girmesine eşlik etmiştim?

Dizimizin kötü karakteri Cho GapSu hedefine ulaşmak uğruna kimseye acımadan yoluna devam etti. Kendi çıkarı için belki de kendisine gerçekten kıymet veren tek kişi olan Baek SangHo’yu da öldürdü. Ölümünden sonra günlüğü büyük olay oldu SangHo’nun.

Yeo JinWook için çok zor da olsa annesini karşısına aldı. Kadın aslında kötü biri değildi bu yüzden hem ona hem JinWook’a üzüldüm. Fakat o sessiz kaldığı için YiDeum’ın annesi 20 yıldan daha uzun bir süre kızından ayrı kaldı hatta ölmüş bile olabilirdi. Annesi de olsa JinWook takdir edilecek bir duruş gösterdi.

Dizinin son üç ya da dört bölümü tamamen Cho GapSu’yu yakalamak için çalışmalarla geçti. Onunla ilgili çalışmalar yapılırken YiDeum’un annesininde hikayesi çözülmüş oldu.

Ma YiDeum annesine kavuşmak üzereyken Cho GapSu kadını kaçırdı. Son bir kaçış yolu olarak çare gördüğü günlüğü istiyordu. Günlüğü aldığı halde kadının yakılmasını emretti.

minihanok witchs court

Yeo JinWook seneler önce hastanede yanmak üzereyken Ma YiDeum’un annesi tarafından kurtarılmıştı. Seneler sonra onunda YiDeum’ın annesini kurtarması güzel bir ayrıntıydı.

Yapayalnız kalan Cho GapSu şantaj yapmak için gittiği kapılardan bile kovuldu. İntihar etmek üzereyken kurtarıldı ve hakim karşısına çıkarıldı. Nihayet onlarca kişinin canını yakmış bir sürü insanın ölümüne sebep vermiş adamın sonunu görmüş olduk. Hiç beklemediği bir ceza aldı Cho GapSu: İdam cezası.

Ma YiDeum’ın annesinin hafızasını geri kazanmasına çok sevindim. Sorun olmadığını söylese de YiDeum üzülüyordu bu duruma. Tekrar gerçekten annesiyle kavuşmuş oldu.

Aradan bir yıl geçti. Normalde dizilerde zaman geçirilmesinden hoşlanmıyorum ama bu dizide beni hiç rahatsız etmedi bu durum. Geçen bir yıl herkesin hayatını yoluna koyması açısından güzel oldu.

Savcı olarak geri döneceğini söyleyen YiDeum tabii ki savcı olarak geri döndü.

Dizinin başında Ma YiDeum’da gördüğümüz tavrı bu sefer JinWook’ta gördük. Gerçekten en sevdiğim ve en eğlenceli çiftlerden biriydi bu ikili. Nihayetinde ikilimiz de bir araya gelmiş oldu.

Son Olarak;

Dizi yorumlarımı yazarken olayları kısaca hatırlatacak şeylerdende bahsetmeye çalışıyorum. Yorum yaptığım kısım tam olarak anlaşılsın diye??Şimdi dizi hakkında genel fikirlerimi yazıcam.

Dolu dolu bir diziydi Witch’s Court. Dizi boyunca arkada izlediğimiz hikayenin yanında birimin baktığı davalarda ilgi çekiciydi. Diğer hukuk dizilerinden farklı bir probleme dikkat çekiyordu Witc’s Court bu yüzden sıradan bir hukuk dizisi izliyormuş gibi hissettirmedi.

İzlediğim en çılgın karakterlerden biri olan Ma YiDeum’u sevdim ben.

Witch’s Court’a başlarken açıkçası bu kadar çok seveceğimi düşünmemiştim. Hukuk dizilerini genel olarak severek izliyorum ama Witch’s Court diğerlerinden daha çok beğendiğim, bayılarak izlediğim bir yapım oldu. Dizi gerçekten çok güzeldi ve sürükleyiciydi. Açıkçası ne zaman bölümleri izledim ne zaman bitti anlamadım. Son bölümlerde ikilimizi çok bir arada göremedik fakat sonunda toparladılar ve bir arada gördük ikisini. Yine de diziye doyamadığımı da söyleyeyim. Voice dizisi gibi sezon sezon çekilse izlerim??

 

 

You may also like...

2 Responses

  1. Hilal dedi ki:

    İlginç bir şekilde spoiler almayı seven bir yapım var çünkü üzücü şeylere şaşırmak istemiyorum.? Daha 5. Bölümdeyim ve davaların sonunda mutlu etsede süreç boyunca sinir eden senaryoya karşı biraz önyargılıyım o yüzden böyle dizinin akışını anlatan bir yoruma ihtiyacım vardı ellerine sağlık. Sanırım sonuna kadar böyle gidecek ama başrollerin karakterini çok beğendiğim için devam edeceğim?

  2. minihanok dedi ki:

    Bende özellikle dramla karşılaşma ihtimalim varsa dizinin sonlarını öğrenen biri olduğum için seni çok iyi anlıyorum:) Evet davalar maalesef çok sinir bozan şeylerdi ama çok iyi bir hukuk dizisiydi Witch’s court, Ins. finale kadar beğenerek izlersiniz~ Çok teşekkürler yorumunuz için:)

Ne düşünüyorsunuz?