Netflix Belgeseli Önerisi | Street Food: Asia – [BCP Şubat Ayı]

Bloglar arası canlandırma projesinin ikinci yazısıyla herkese merhaba!

Görenler olmuştur mutlaka fakat henüz etkinliğin ikinci ayındayız, bu da ikinci yazısı. Bu yüzden kısa bir hatırlatma yaptıktan sonra yazımıza geçeceğim. Blogları Canlandırma Projesi; birçok değerli blog sahibinin katıldığı bir etkinlik. Bu etkinlik kapsamında her ay ilgi çekici bir tema seçiliyor ve katılanlar da temaya uygun olduklarını düşündükleri kitaplar, filmler, diziler, belgeseller seçiyor ve yorumluyor. Böyle hem yeni bloglar hem de onlarca, yüzlerce yeni dizi, film, kitap keşfediyoruz. Bu etkinlik blog sahiplerinin katılması için ama blogu olmayan ziyaretçiler de temalara uygun öneri yapmak isterse yapabilir elbette! Etkinliğe katılan bloglar, nasıl katılabileceğiniz gibi konularda detaylı bilgiye şu yazıdan ulaşabilirsiniz.

BCP ocak ayı teması “umut ve başarı” idi. Ben de ocak ayında acı-umut dolu bir başarı öyküsünün anlatıldığı I Can Speak filmini izleyip yorumlamıştım. Filmi izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririm. Ayrıca BCP projesine katılan bloglardan da muhteşem öneriler geldi. Yepyeni dizi film kitap önerileri için onların sitelerini de ziyaret edebilirsiniz.

netflix-belgesel-öneri, netflix-belgeseli, netflix-yemek-belgeseli, street-food-asia
street-food-asia-kore-bölümünden-bir-kare

BCP şubat ayı için ben bir Netflix Belgeseli seçtim!

Şubat ayı için ise temamız “Uzak Doğu“. Ben bu ay sizler için Uzak Doğu’nun renkli havasını taşıyan güzel bir Netflix belgeseli seçtim. Daha önce blogda çok fazla Kore dizi, film önerisi yaptım fakat bir belgesel önerisi yaptığımı hatırlamıyorum. Bu yüzden de sizlerin de ilginizi çekeceğine inanıyorum. Yazı birkaç gün gecikti, bu yüzden haydi daha fazla vakit kaybetmeden bu ayın önerisine bakalım. Bir Netflix belgeseli: Street Foods Asia!

Street Food Asia, seyircileri 9 farklı Uzak Doğu ülkesinin sokak lezzetleri ile tanıştıran bir belgesel. Netflix belgeselleri arasında yer alan yapım iki sezondan oluşuyor. İlk sezon Latin Amerika ülkelerine odaklanırken, benim bahsetmek istediğim ikinci sezon Asya ülkelerinde geçiyor. Japonya, Tayland, Tayvan, Endonezya, Filipinler, Singapur, Vietnam, Hindistan ve tabii ki Kore! Program her biri yaklaşık yarımşar saat olan 9 bölümde, seyircileri 9 farklı Asya ülkesine konuk ediyor. Netflix belgeselinin yapımcısı ise mutfak severlerin tanıdığı bir isim. Street Food programının yapımcılığı, çok sevilen Chef’s Table programının da yapımcısı olan David Gelb‘e ve Brian McGinn‘e ait.

netflix-belgesel-öneri, netflix-belgeseli, netflix-yemek-belgeseli, street-food-asia
netflix-belgeseli-bir-kore-sofrası

Netflix Belgeselleri arasındaki Street Food Asia konusu itibariyle seyircileri 9 ülkeye konuk ediyor.

Netflix belgesel dizileri arasındaki Street Food Asia‘da renkli ülkelerin pahalı restoranlarının mutfaklarına konuk olmuyoruz. Aksine program bizi hayatta kalmak için yemek pişiren mücadeleci insanların tezgahlarına konuk ediyor. Kimi vefat eden annesinin ardından ondan öğrendiği şeyi pişiriyor, kimi ise ailesinin borçlarını ödemek ve onlara destek olmak için yemek pişiriyor.

Program genel olarak her bölümde seçilen ülkedeki sokak satıcılarının, sadece sokak değil pazar gibi yerlerde satış yapanlar da var elbette, tezgahlarına  konuk ediyor bizi. Bu insanların pişirdiği lezzetli yemekleri izlerken bir yandan da bu yiyeceklerin o toplum için ne ifade ettiğini ve o insanların hayat hikayelerini öğreniyoruz. Asya ülkelerinde sokak yemekleri geçmiş yıllardan beri büyük bir önem ifade ediyor ve program bu konuya da değiniyor.

bir-uzak-doğu-pazarı

Belgeseli; Uzak Doğu ülkelerinin mutfak kültürlerini öğrenmek isteyen herkese öneririm.

Netflix belgeselleri arasındaki Street Foods Asia ‘yı ben keyifle izledim. Bölümler zaten çok uzun değil, bu yüzden detaylı anlatıp heyecanınızı kaçırmak istemiyorum. Mutfak şüphesiz ki bir kültürün önemli parçalarından biri ve o kültür hakkında birçok bilgiyi de saklıyor. Siz de farklı kültürlerin mutfakları hakkında yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsanız bu belgesele mutlaka bir şans vermelisiniz!

Blogları Canlandırma Projesi’nin ikinci yazısı da burada sona eriyor. Bu ay biraz gecikti yazım bunun için kusura bakmayın. Mart ayında daha erken yayınlamak istiyorum, bir sonraki yazıda görüşmek üzere! 

Birbirinden değerli blogların, Uzak Doğu teması için neler yazdığını görmek için sevgili Okurix’in şu yazısına bakmayı untumayın: BCP Şubat Ayı Raporu

Siz yemek belgesellerini sever misiniz?

not: resimler Netflix belgeseli Street Food Asia ‘dan alınmıştır.

etiketler: netflix belgeseli, belgesel öneri, belgesel dizileri, izle, street food asia konusu, yemek belgeselleri, kore belgesel

“Netflix Belgeseli Önerisi | Street Food: Asia – [BCP Şubat Ayı]” için 25 yorum

  1. Arkadaşlık iliskilerine ben de bayildim. Yorumunu anca gorebildim , senin dizi yorumunu da merakla bekliyorum?

 1. Belgeselin sadece 3 bölümünü izlemiştim ama çok sevmiştim. Devam edeceğim mutlaka. Yalnız yemeklerin şahane görüntüleri hala aklımda 🙂 Emeğinize sağlık^^

 2. Mutlaka bakacağım buna 🙂 yemek yemeği çok severim 🙂 farklı tadlar da öğrenmiş olurum emeğine sağlık 🙂

 3. Değişik ve güzel bir öneri olmuş 🙂 Değerlendirip bakacağım inşallah buna uygun bir zamanda ^^ Teşekkürler…

 4. Bir ara Netflix listeme ekledim ama sonra bir türlü elim varıp da izleyemedim. Kore dizilerinde sokak satıcılarını görüp de canı çekmeyen de yoktur herhalde. ^^ Elinize sağlık.

  1. Koreliler yemeklerini de her hangi bir urunlerini de satmayi cok iyi basariyor gercekten. Dunyanin bir ucundan insanlar ramen veya icecegidir denemek icin tonlarca para veriyor. Gercekten bu konuda cok basarililar?

 5. Farklı ülkelerin yemeklerini merak ediyorum ama hiç bu konuda belgesel izlemek aklıma gelmemişti vaktim olduğu zaman bakacağım buna ilginç görünüyor 🙂

 6. Muhtemelen fırsatım olsa da bir çoğunu yiyemem, ama yine canım çekiyor.. Güzel bir öneri olmuş bakacağım 🙂

 7. Uzak Doğu sokak yemeklerine ba-yı-lı-yo-rum. Bir ülkenin kültürünü anlamak için en basit yöntem bu noktalara uğramak kesinlikle. Şu son pandemi dönemi sonrası ise bir süre küsüm bu bölüme. Her fırsatta kendini öne atıp beni izlemedin hala diye önüme atlayan 3 5 programdan biri olan Asya sokak yemeklerine kapım kapalı. Psikolojimin midemle barıştığı bir dönemde mutlaka izleyeceklerimden ama kesinlikle :DD

 8. Ülkelerin yemek kültürlerini, sokak yemeklerini araştırmayı çok severim. Bu belgeseli izlememiştim, tam benlikmiş 🙂 Çok teşekkürler yazı için ^_^

 9. Çok evvel izledim. Kültür ve yemeğin dışında ilham veren hayat hikâyeleri de izliyorsunuz.

 10. Böyle belgesel olduğunu ilk kez görüyorum desem.. Ellerine sağlık listeme kaydettim hemen dizim bitsin bakacağım

 11. Asya yemeklerini izlemeyi aşırı seviyorum, bu programı da sürekli gördüm ama izleme istediği olmadı nedense. 😀 Bir izleyelim bakalım, yorum için teşekkürler^^Emeğine sağlık^^

 12. Kore sokak yemekleri ilgimi çekiyor damak tadıma uygun değildir ama hepsini yemek istiyorum ya görüntüsü ve insanlarının yeme şekli çok cezbedici:)

 13. Ben zaten canım sıkılınca instdan sokak yemekleri bakan bir insanım, hele ki Ramazan’da :DD Bu belgesel tam benlik olmuş Teşekkürler tanıştırdığın için!!

  1. Haha Ramazan da çoğumuz yemek tatlı vb resimlere bakıyoruz galiba. Ben teşekkür ederim yorumunuz icin??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.