Netflix Belgeseli Önerisi | Street Food: Asia – [BCP Şubat Ayı]

Bloglar arası canlandırma projesinin ikinci yazısıyla herkese merhaba!

Görenler olmuştur mutlaka fakat henüz etkinliğin ikinci ayındayız, bu da ikinci yazısı. Bu yüzden kısa bir hatırlatma yaptıktan sonra yazımıza geçeceğim. Blogları Canlandırma Projesi; birçok değerli blog sahibinin katıldığı bir etkinlik. Bu etkinlik kapsamında her ay ilgi çekici bir tema seçiliyor ve katılanlar da temaya uygun olduklarını düşündükleri kitaplar, filmler, diziler, belgeseller seçiyor ve yorumluyor. Böyle hem yeni bloglar hem de onlarca, yüzlerce yeni dizi, film, kitap keşfediyoruz. Bu etkinlik blog sahiplerinin katılması için ama blogu olmayan ziyaretçiler de temalara uygun öneri yapmak isterse yapabilir elbette! Etkinliğe katılan bloglar, nasıl katılabileceğiniz gibi konularda detaylı bilgiye şu yazıdan ulaşabilirsiniz.

BCP ocak ayı teması “umut ve başarı” idi. Ben de ocak ayında acı-umut dolu bir başarı öyküsünün anlatıldığı I Can Speak filmini izleyip yorumlamıştım. Filmi izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririm. Ayrıca BCP projesine katılan bloglardan da muhteşem öneriler geldi. Yepyeni dizi film kitap önerileri için onların sitelerini de ziyaret edebilirsiniz.

netflix-belgesel-öneri, netflix-belgeseli, netflix-yemek-belgeseli, street-food-asia

street-food-asia-kore-bölümünden-bir-kare

BCP şubat ayı için ben bir Netflix Belgeseli seçtim!

Şubat ayı için ise temamız “Uzak Doğu“. Ben bu ay sizler için Uzak Doğu’nun renkli havasını taşıyan güzel bir Netflix belgeseli seçtim. Daha önce blogda çok fazla Kore dizi, film önerisi yaptım fakat bir belgesel önerisi yaptığımı hatırlamıyorum. Bu yüzden de sizlerin de ilginizi çekeceğine inanıyorum. Yazı birkaç gün gecikti, bu yüzden haydi daha fazla vakit kaybetmeden bu ayın önerisine bakalım. Bir Netflix belgeseli: Street Foods Asia!

Street Food Asia, seyircileri 9 farklı Uzak Doğu ülkesinin sokak lezzetleri ile tanıştıran bir belgesel. Netflix belgeselleri arasında yer alan yapım iki sezondan oluşuyor. İlk sezon Latin Amerika ülkelerine odaklanırken, benim bahsetmek istediğim ikinci sezon Asya ülkelerinde geçiyor. Japonya, Tayland, Tayvan, Endonezya, Filipinler, Singapur, Vietnam, Hindistan ve tabii ki Kore! Program her biri yaklaşık yarımşar saat olan 9 bölümde, seyircileri 9 farklı Asya ülkesine konuk ediyor. Netflix belgeselinin yapımcısı ise mutfak severlerin tanıdığı bir isim. Street Food programının yapımcılığı, çok sevilen Chef’s Table programının da yapımcısı olan David Gelb‘e ve Brian McGinn‘e ait.

netflix-belgesel-öneri, netflix-belgeseli, netflix-yemek-belgeseli, street-food-asia

netflix-belgeseli-bir-kore-sofrası

Netflix Belgeselleri arasındaki Street Food Asia konusu itibariyle seyircileri 9 ülkeye konuk ediyor.

Netflix belgesel dizileri arasındaki Street Food Asia‘da renkli ülkelerin pahalı restoranlarının mutfaklarına konuk olmuyoruz. Aksine program bizi hayatta kalmak için yemek pişiren mücadeleci insanların tezgahlarına konuk ediyor. Kimi vefat eden annesinin ardından ondan öğrendiği şeyi pişiriyor, kimi ise ailesinin borçlarını ödemek ve onlara destek olmak için yemek pişiriyor.

Program genel olarak her bölümde seçilen ülkedeki sokak satıcılarının, sadece sokak değil pazar gibi yerlerde satış yapanlar da var elbette, tezgahlarına konuk ediyor bizi. Bu insanların pişirdiği lezzetli yemekleri izlerken bir yandan da bu yiyeceklerin o toplum için ne ifade ettiğini ve o insanların hayat hikayelerini öğreniyoruz. Asya ülkelerinde sokak yemekleri geçmiş yıllardan beri büyük bir önem ifade ediyor ve program bu konuya da değiniyor.

bir-uzak-doğu-pazarı

Belgeseli; Uzak Doğu ülkelerinin mutfak kültürlerini öğrenmek isteyen herkese öneririm.

Netflix belgeselleri arasındaki Street Foods Asia ‘yı ben keyifle izledim. Bölümler zaten çok uzun değil, bu yüzden detaylı anlatıp heyecanınızı kaçırmak istemiyorum. Mutfak şüphesiz ki bir kültürün önemli parçalarından biri ve o kültür hakkında birçok bilgiyi de saklıyor. Siz de farklı kültürlerin mutfakları hakkında yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsanız bu belgesele mutlaka bir şans vermelisiniz!

Blogları Canlandırma Projesi’nin ikinci yazısı da burada sona eriyor. Bu ay biraz gecikti yazım bunun için kusura bakmayın. Mart ayında daha erken yayınlamak istiyorum, bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Birbirinden değerli blogların, Uzak Doğu teması için neler yazdığını görmek için sevgili Okurix’in şu yazısına bakmayı untumayın: BCP Şubat Ayı Raporu

Siz yemek belgesellerini sever misiniz?

not: resimler Netflix belgeseli Street Food Asia ‘dan alınmıştır.

etiketler: netflix belgeseli, belgesel öneri, belgesel dizileri, izle, street food asia konusu, yemek belgeselleri, kore belgesel

You may also like...

25 Responses

 1. Kitap Tutkusu dedi ki:

  Ülkelerin sokak lezzetleri çok ilgimi çeker. Daha önce görmediğim bir programmış, bugün izlemeyi düşünüyorum. Teşekkürler ^^

 2. diaryofmeri dedi ki:

  Gerçekten Uzak Doğu sokak yemekleriyle ünlü bir bölge.Ne kadar merak etsem de herhalde deneyemeyeceğim bir şey

 3. Akela dedi ki:

  Belgeselin sadece 3 bölümünü izlemiştim ama çok sevmiştim. Devam edeceğim mutlaka. Yalnız yemeklerin şahane görüntüleri hala aklımda 🙂 Emeğinize sağlık^^

 4. okurix dedi ki:

  Sokak yemeklerini izlemeyi seviyorum. Mutlaka göz atacağım. 🙂 Teşekkürler.

 5. Fulden Ufacık dedi ki:

  Mutlaka bakacağım buna 🙂 yemek yemeği çok severim 🙂 farklı tadlar da öğrenmiş olurum emeğine sağlık 🙂

 6. Beş Senede Devriâlem dedi ki:

  Değişik ve güzel bir öneri olmuş 🙂 Değerlendirip bakacağım inşallah buna uygun bir zamanda ^^ Teşekkürler…

 7. Bir ara Netflix listeme ekledim ama sonra bir türlü elim varıp da izleyemedim. Kore dizilerinde sokak satıcılarını görüp de canı çekmeyen de yoktur herhalde. ^^ Elinize sağlık.

 8. Sessizgemi dedi ki:

  Farklı ülkelerin yemeklerini merak ediyorum ama hiç bu konuda belgesel izlemek aklıma gelmemişti vaktim olduğu zaman bakacağım buna ilginç görünüyor 🙂

 9. Deli dumrul dedi ki:

  Muhtemelen fırsatım olsa da bir çoğunu yiyemem, ama yine canım çekiyor.. Güzel bir öneri olmuş bakacağım 🙂

 10. İlkay dedi ki:

  Bu belgesel listemdeydi ama unutmuşum resmen 🙂 Hatırlatma için teşekkürler. Yakın süreçte izlerim belki.

 11. Oh Yoon joo dedi ki:

  Uzak Doğu sokak yemeklerine ba-yı-lı-yo-rum. Bir ülkenin kültürünü anlamak için en basit yöntem bu noktalara uğramak kesinlikle. Şu son pandemi dönemi sonrası ise bir süre küsüm bu bölüme. Her fırsatta kendini öne atıp beni izlemedin hala diye önüme atlayan 3 5 programdan biri olan Asya sokak yemeklerine kapım kapalı. Psikolojimin midemle barıştığı bir dönemde mutlaka izleyeceklerimden ama kesinlikle :DD

 12. benherneysemo dedi ki:

  Ülkelerin yemek kültürlerini, sokak yemeklerini araştırmayı çok severim. Bu belgeseli izlememiştim, tam benlikmiş 🙂 Çok teşekkürler yazı için ^_^

 13. İbrahim dedi ki:

  Çok evvel izledim. Kültür ve yemeğin dışında ilham veren hayat hikâyeleri de izliyorsunuz.

 14. Beauty&Life Türkiye dedi ki:

  Böyle belgesel olduğunu ilk kez görüyorum desem.. Ellerine sağlık listeme kaydettim hemen dizim bitsin bakacağım

 15. Esra dedi ki:

  Asya yemeklerini izlemeyi aşırı seviyorum, bu programı da sürekli gördüm ama izleme istediği olmadı nedense. 😀 Bir izleyelim bakalım, yorum için teşekkürler^^Emeğine sağlık^^

 16. Hayalci dedi ki:

  Kore sokak yemekleri ilgimi çekiyor damak tadıma uygun değildir ama hepsini yemek istiyorum ya görüntüsü ve insanlarının yeme şekli çok cezbedici:)

 17. Tefrikablog dedi ki:

  Ben zaten canım sıkılınca instdan sokak yemekleri bakan bir insanım, hele ki Ramazan’da :DD Bu belgesel tam benlik olmuş Teşekkürler tanıştırdığın için!!

 18. Anonim dedi ki:

  Belgesel izlemek insana hep bir şeyler katar, eline sağlık.

 19. minihanok dedi ki:

  Haha Ramazan da çoğumuz yemek tatlı vb resimlere bakıyoruz galiba. Ben teşekkür ederim yorumunuz icin??

 20. minihanok dedi ki:

  Bence seveceginiz bir program. Keyifli seyirler?

 21. minihanok dedi ki:

  Cok tesekkurler keyifli seyirler?

 22. minihanok dedi ki:

  Cok tesekkurler keyifli seyirler??

 23. minihanok dedi ki:

  Koreliler yemeklerini de her hangi bir urunlerini de satmayi cok iyi basariyor gercekten. Dunyanin bir ucundan insanlar ramen veya icecegidir denemek icin tonlarca para veriyor. Gercekten bu konuda cok basarililar?

 24. minihanok dedi ki:

  Brn tesekkur ederim?

 25. minihanok dedi ki:

  Arkadaşlık iliskilerine ben de bayildim. Yorumunu anca gorebildim , senin dizi yorumunu da merakla bekliyorum?

Ne düşünüyorsunuz?