It’s Okay to Not Be Okay- 2020’nin En Çok Konuşulan Dizisi!

Başkalarının duygularını ve düşüncelerini hiçbir şekilde önemsemeyen antisosyal kişilik bozukluğuna sahip çılgın bir yazarla hayatını otizmli ağabeyine adamış bir psikiyatri hastanesi çalışanının yolları kesişirse ne olur?

İlgi çekici konusu, yeteneklerini daha önce çok kez kanıtlamış başarılı oyuncuları ve daha birçok şeyle 2020 Kore dizileri arasında en çok merak edilenlerden biri daha nihayet başladı. 2020 Netflix Kore dizileri arasında yerini alan ve şu sıralar Kore dizi severlerin kalbini çalan yeni Kore dizimiz It’s Okay to Not Be Okay! En sevilen Koreli oyuncular arasında yer alan Kim SooHyun’un yeni dizisi olduğu içinde büyük bir merakla beklenen dizimiz geçtiğimiz haftalarda seyirciyle buluştu. Dizimiz başlayalı biraz zaman geçtiği için tanıtım yazısı yazmayacaktım. Fakat diziye başladıktan sonra hem merak edenler için hem de yorumlarımı da paylaşmak istediğim için yazmaya karar verdim.

Bu arada başlayalı yine biraz zaman geçmiş olsa da bir diğer güncel dizimiz, Ji ChangWook’un yeni dizisi, Backsteet Rookie içinde yorum içeren bir tanıtım yazısı yazacağım. Bakalım 2020 romantik Kore dizileri arasında büyük sabırsızlıkla beklenen bu yapım da beklentileri karışıladı mı, yoksa hayal kırıklığı mı yaşattı? Ji ChangWook’u ve yeni dizisi Backstreet Rookie’yi bir kenara bırakalım ve en iddialı 2020 Netflix Kore dizilerinden biri olan ve yeni Kore dizileri arasına damgasını vuran It’s Okay to Not Be Okay dizisi konusu, yorumu, oyuncuları, bölümleri ve daha birçok şey olan yazımıza başlayalım!

Bu yazılara da bakmak isteyebilirsiniz;

2020 Kore dizileri

Gelmiş Geçmiş En İyi Kore Dizileri-Kore Dizi Önerileri!

2020 Kore dizileri arasında yerini alan dram – romantik-komedi Kore dizisi olan It’s Okay to Not Be Okay Netflix ve tvN ortak yapımı olan Kore dizilerinden.

Daha şimdiden birçok hayran için en iyi 2020 Kore dizileri arasında yerini alan It’s Okay to Not Be Okay Kore dizisi dram ve romantik-komedi türünde. 16 bölüm olarak planlanan, Netflix ve tvN kanalında yayımlanmakta olan dizinin yönetmenliği Park ShinWoo senaristliği ise Jo Yong’a ait.

Meraklılar için: It’s Okay to Not Be Okay yayın günleri cumartesi ve pazar. Dizinin bölümleri tamamlandıktan sonra ise Netflix’e eklenmesi bekleniyor.

It’s Okay to Not Be Okay Konusu

Moon KangTae, psikiyatri hastanelerinde hastabakıcı olarak çalışmakta olan biridir. Küçüklüğünden beri, otizmli olan ağabeyiyle ilgilenmektedir ve ikili gizemli bir sebepten dolayı sık sık taşınmakta bu yüzden de Moon KangTae sürekli çalıştığı yeri değiştirmektedir. Bir gün çalıştığı hastaneye bir yazar gelir. Bu kişi çok ünlü bir çocuk kitabı yazarı olan Go MunYoung’dur. Moon KangTae, ağabeyi de o yazara hayran olduğu için onunla tanışmak istese de planlanmayan olaylar olur ve ikili garip bir şekilde tanışır.Ve bir şekilde karşılaşmaya devam ettikçe kendilerini çılgın bir hikayenin içinde bulurlar.

It’s Okay to Not Be Okay Oyuncuları ve Karakterleri

Kim SooHyun It’s Okay to Not Be Okay Kore dizisinde hayatını otizmli ağabeyine adamış genç bir hastabakıcı olan Moon KangTae karakterini canlandırıyor.Hayatını ağabeyine adadığı ve bir nedenden dolayı sık sık taşındıkları için insanlarla bağ kurmaktan çekinen biridir. Hatırladığım kadarıyla Kim SooHyun’u ilk kez bence en iyi Kore dizileri arasında yerini asla kaybetmeyen Kore dizisi Dream High dizisinde ve daha sonra da You Came From The Starts dizisinde izlemiştim. (En iyi Kore dizileri demişken, son yıllarda çıkanlar ve eski dizilerden oluşan gelmiş geçmiş en iyi Kore dizileri listesi için tık tık.) Bu diziyle de hem oyunculuğunu hem kendisini çok sevmiştim.

Daha sonra Kim SooHyun dizileri arasında The Embraces the Sun gibi birkaç ünlü dizisi dışında kendisini pek bir yapımda izleme şansımız olmadı. Askerden döndükten sonra ve Kim SooHyun yeni dizisi ile karşımıza çıkmadan önce Hotel Del Luna, Crash Landing On You gibi 2019 ve 2020 Kore dizileri arasında hayranların kalbini çalmış ve en çok izlenen Kore dizileri arasına girmiş iki dizide konuk oyuncu olarak karşımıza çıktı.

Kim SooHyun Crash Landing On You dizisinde, hatırlarsanız bu dizide Güney Koreli bir kadın ile Kuzey Koreli bir askerin hikayesi anlatılıyordu, Güney Korede yaşayan Kuzey Koreli bir ajan olarak karşımıza çıktı. Kim SooHyun filmleri sevenler ve takip edenler muhtemelen izlemiştir, bu Kuzey Koreli ajanı daha önce Secretly Greatly filminde izlemiştik.

Bu diziden önce Kim SooHyun’u birkaç dizide konuk oyuncu olarak izlemiştik.

2013 yapımı olan bu filmde Kim SooHyun, Lee HyunWoo ve Park KiWoong Güney Kore halkının içine sızarak, onlardan biri olarak yaşayan Kuzey Koreli ajanları canlandırıyorlardı. Bu hem çok eğlenceli hem de bir o kadar duygusal ve etkileyici filmi seneler önce izlediğimde çok beğenmiştim. Bu yüzden seneler sonra bu karakteri kısa bir süreliğine de olsa tekrar görmek çok güzeldi. Hangi senarist düşündü bilmiyorum ama çok etkileyici ve anlamlı bir ayrıntı olmuştu dizi için de. Kim SooHyun filmleri arasında hem eğlenceli hem de etkileyici bir yapım olan Secretly Greatly’i hala izlemeyenler varsa bu etkileyici yapıma mutlaka bir şans versin.

Seo YeJi It’s Okay to Not Be Okay Kore Netflix Kore dizisinde antisosyal kişilik bozukluğuna sahip bir çılgın bir yazar olan Go MunYoung karakterini canlandırıyor. Sırlarla dolu bir çocukluk geçiren ve normal bir hayata sahip olmayan Go MunYoung, Moon KangTae ile karşılaşıyor ve bu, ikisininde hayatlarını değiştiriyor. Seo YeJi son yıllarda özellikle TaecYeon ile başrölü paylaştıkları Save Me dizisi ile adını duyduğumuz başarılı bir oyuncu. It’s Okay to Not Be Okay dizisinde harika bir performans sergiliyor bu yüzden bundan sonra çok daha fazla yapımda izleyeceğimizi tahmin ediyorum. Seo YeJi dizileri arasında başka yapımlar izlemek isteyenler bu seneye damgasını vuran bir başka Kore dizisi Itaewon Class ‘ın yıldızı Park SeoJoon, BTS’den TaeHyung, SHINee’den MinHo gibi birbirinden ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla sevilen dizi Hwarang’a ve Moorim School dizileirine bakabilir.

its-okay-to-not-be-okay-oyuncuları

Oh JungSe dizide Moon KangTae’nin otizmli ağabeyi olan Moon SangTae karakterini canlandırıyor. Dinazorları çok seven ve çizimde çok yetenekli bir karakter Moon SangTae. Bir de Go MunYoung hayranı olunca hem kardeşinin hem de kendi hayatını değiştirecek kararlar veriyor. Oh SungJae’yi ilk kez bu dizide gördüm. Şu sıralar bir de 2016 yapımı polisiye Kore dizisi Vampire Detective dizisinde izliyorum. Bence Oh JungSe It’s Okay to Not Be Okay dizisinin yıldızlarından biri! Otizmli birini canlandırıyor ve bence bu zor rolün hakkını da veriyor. Kendisi yakın zamanda başlamış bir diğer güncel Kore dizisi olan Exemplary Detective dizisinde de rol alıyor merak edenler ve polisiye-aksiyon Kore dizisi severler bakabilir.

It’s Okay to Not Be Okay Yorumu

 

It’s Okay to Not Be Okay, hayranların uzun zamandır “Kim SooHyun askerden ne zaman dönecek?” ve “Kim SooHyun yeni dizisi ne zaman başlayacak?” diyerek dönmesi için gün saydıkları Kim SooHyun’un askerden sonra çektiği ilk tam dizisi oldu.

Hem Kim SooHyun dizileri sevdiğim diziler oluyor. Genelde güzel yapımlar seçtiğini düşünüyorum. Hem dizinin konusu, oyuncuları, daha başlamadan bile verdiği hava ile ilgimi çeken bir yapım olduğu için bende merakla bekliyordum diziyi. Biraz bölüm biriktikten sonra nihayet başladım. Peki dizi nasıl? Şu sıra adından en çok söz ettiren 2020 Netflix Kore dizisi olan It’s Okay to Not Be Okay izlemeye değer mi?

It’s Okay to Not Be Okay Kore dizisi oldukça etkileyici bir animasyon sahnesiyle başlıyor ve daha ilk dakikalardan bence seyirciyi içine çekiyor, beklentinizi artırıyor. Karanlık bir dünyada cadı olmakla suçlanan küçük bir kız görüyoruz. Yapayalnız dünyasına bir arkadaş giriyor, kısa süreliğine dünyasını aydınlatıyor fakat o da kız hakkında gerçekleri gördükten sonra kaçıp terk ediyor onu. Ve sonra gerçek dünyaya dönüyoruz. Otizmli ağabeyine bakan Moon KangTae’nin hayatına tanık oluyoruz.

Dizi, girişi ile seyirciyi ekrana kitliyor.

Ağabeyiyle elinden geldiğince iyi ilgilenmeye çalışırken bir yandanda işine bütün gücünü ve dikkatini veren bir hastabakıcı izliyoruz. Birbirinden farklı problemlere sahip hastalarla ilgilenirken bir gün hastanelerine, Moon KangTae’nin ağabeyinin de hayranı olduğu, bir yazar geliyor. Fakat ilginç hikayelere sahip çocuk kitapları yazan bu kadın asosyal kişilik bozuluğuna sahip biri çıkınca hepsinin hayatları bir anda değişiyor.its-okay-to-not-be-okay-animasyon

Dizi masalsı bir havaya sahip.

Daha ilk sahneden sizi götürdükleri dünya gibi dizi de masalsı bir havaya sahip. Özellikle Ko MunYoung’un sahneleri muhteşemler. Ve başta bunlar olmak üzere dizideki renkler, mekanlar, karakterler, sahne geçişleri, araya serpiştirilen animasyon görüntüleri ile ve hatta müzikleriyle bile sizi bir masalı izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Bir daha söylemeden geçmek istemiyorum, dizinin sahne geçişleri muhteşem!

Size bir masaldaymışsınız ve bir masalı izliyormuşsunuz hissi veren yapımları sever misiniz?

Cevabı evet olanlar için en sevdiğim Kore filmlerinden biri olan ve izleyiciyi gerçekten bir masalın içine, büyülü bir dünyaya götüren Hansel ve Gretel filmini şiddetle öneriyorum!

 

Dizi, karakterleri ile de adından söz ettiriyor.

Dizi birbirinden ilginç ve iyi yazılmış karakterlere sahip. Şüphesiz bunların en iddialısı da asosyal kişilik bozukluğundan muzdarip çılgın yazarımız Ko MunYoung. Seyircinin bütün detayları bilmese de acı ve sırlarla dolu bir geçmişe sahip olduğunu gördüğü Ko MunYoung güçlü bir karakter. Yaptığı çoğu şeyle şaşırıyorsunuz. Ve ileride nasıl değişeceğini ya da değişebilme ihtimali olup olmadığını görmek için merakla bekliyorsunuz.

Konuşması, tavrı, hiç beklenmeyen sürprizleri ve daha birçok yönüyle seyretmesi keyifli bir karakter. Ayrıca tam dizinin havasına ve hikayelerindeki yerine uygun olarak giydiği muhteşem kostümleriyle, saçları ve tarzıyla da dikkatleri çekiyor. Bu yönden bana yine muhteşem kıyafetleriyle o dönem çok konuşulan bir diğer güçlü ve sıra dışı karakter, Hotel Del Luna’nın IU’sunu hatırlattı. Bu yüzden Seo YeJi’nin muhteşem bir oyunculukla canlandırdığı Ko MunYoung karakteri sadece hikayesiyle değil birbirinden güzel ve dikkat çekici kıyafetleriyle de konuşulacak gibi.

seo-yeji

Dizideki karakterlerin hikayeleri de birbirleriyle olan derin bağları da çok güzel işleniyor.

Bence diziyi bu kadar güzel yapan ana sebeplerden biri karakterler arasındaki derin bağların seyirciye de geçebiliyor olması. Özellikle otizmli ağabey Moon SangTae ve kardeşi Moon KangTae’nin bağı ve sevgisi hissediliyor. İkisini ilk gördümde aklıma ilk gelen şey bir Jackie Chan filmi oldu. Jackie Chan ve Sammo Hung’un başrollerini paylaştığı 1985 yapım “Heart of Dragon” filminde de benzer bir konu vardı. Bir otizmli ağabey ve ona bakmaya çalışan, onun için hayatındaki birçok şeyden fedakarlık yapan bir kardeşin hikayesini izliyorduk. Elbette aynı konuyu işleyen başka yapımlarda vardır. Örnekler artırılabilir fakat ikisini gördüğümde aklıma direk bu film geldi. O filmdeki kardeşlik ve yaşadıkları çok etkileyici gelmişti bana izlediğimde. it’s Okay to Not Be Okay dizisindeki kardeşlik bağları da derin ve etkileyici.

hearts-of-dragon-film-karakterleri

Dizide Moon KangTae’nin hastaneden arkadaşı olan Nam JooRi’nin annesini oynayan kadın oyuncu (çoğumuz için Healer’dan ajumma) sevdiğim oyunculardan biridir. Dizide çok fazla izleyemesek de sempatik bir karakter olarak diziye renk katıyor bence. Aynı şekilde neredeyse her Kore dizisinde kısa saçlarıyla karşımıza çıkan ve benim de en son bayılarak izlediğim Reunited Worlds dizisinde izlediğim Park JinJoo’da diziye renk katmış. Sadece bir türlü Moon KangTae’nin yakın arkadaşı olan karaktere sınamadım. İkisini çok yan yana görmediğimiz için mi yoksa karakterleri çok farklı olduğu için mi bilmiyorum ama çok yakın arkadaş bağı bana şimdilik geçmedi. İlerleyen bölümlerde fikrim değişebilir.

Dizinin Koreli seyirciler tarafından eleştirilen sahneleri de var.

Dizi gördüğüm kadarıyla hem burada hem Kore’de çok sevildi. Fakat kendi ülkesinde, şu anda güncel yayınlanmakta olan bir başka dizi ile bazı eleştiriler de aldı. Yazının başında bahsettiğimiz Backstreet Rookie ile dizideki bazı sahneleri bir kaç eleştiri aldı. Backstreet Rookie ile ilgili olan kısmından onunla ilgili yazdığımda bahsedeceğim. Fakat açıkcası benimde It’s Okay to Not Be Okay dizisinde anlamsız ve bir o kadar gereksiz gördüğüm sahneler oldu. Netflix yapımı olan çoğu Kore dizisinde gereksiz olan ve sırf Netflix Koredizisi olduğu için eklenmiş gibi duran sahneler oluyor. Bu yüzden de sırıttığını düşünüyorum bu sahnelerin.Bakalım dizimizin ilerleyen bölümlerinde eleştiri alan yeni şeyler olacak mı? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Her şey bir yana, It’s Okay to Not Be Okay Ost yani dizi müzikleriyle de sık sık hatırlayacağım bir dizi oldu.

Kore dizi müziklerini çok sevenlerdenim. Dizi bittikten sonra bile beğendiklerimi uzun süre dinleyen biri olarak, It’s Okay to Not Be Okay ost larına bayıldım! Dizide çalan şarkıların her biri birbirinden güzel. En çok beğendiklerimden biri Sam Kim‘den Breath . Ayrıca Kore dizi ost’ları sevenler; en duygusal Kore dizi müzikleri ve en güzel Kore dizi ost’larından oluşan bu listeye bakmayı da unutmasın! Tık tık.

its Okay to Not Be Okay konusu, kadrosu, karakterleri, hikayenin işlenişi, muhteşem müzikleri, çılgın yazarı ve daha birçok yönüyle benim çok beğendiğim bir dizi oldu. Bu yüzden bence kesinlikle izlemeye değer bir dizi. Birbirine benzeyen dizileri izlemekten sıkıldıysanız bu muhteşem diziye kesinlikle bir şans verin. İzleyeceklere şimdiden keyifli seyirler!

It’s Okay to Not Be Okay izle

2020 Kore dizileri arasına damgasını vuran diziyi hemen izlemek isteyenler için linkler burada! It’s Okay to Not Be Okay izle, It’s Okay to Not Be Okay 1. Bölüm

Mini Dizi Sözlüğü

사이코 (saiko): Psikopat

의사 (ıysa): Doktor

형 (hyung): Ağabey

작가 (çakka): Yazar

환자 (hvanca): Hasta

미친 (miçin): Çılgın, deli

감정 (kamcong): Duygu

표정 (pyocong): İfade

 

Siz bu muhteşem diziyi izlemeye başladınız mı?

Sizce 2020 Kore dizileri arasında en iddialısı hangisi? Hangilerini çok beğendiniz ve hangileri sizin için hayal kırıklığı oldu?

Yorumlarınız benim için çok kıymetli. Lütfen ayrılmadan önce yorum yapmayı unutmayın!!

 

You may also like...

9 Responses

 1. Merve dedi ki:

  Ben de sabirsizlikla izlemeyi bekliyorum Kim Soo Hyun’u yildizlardan gelen uzayli basrol olarak tanidim ve cok sevdim ? Netflix’te ulkemizde ne zaman yayinlanacak? CLOY gibi bolumler bitince dizi final yaptiktan sonra mi?

 2. minihanok dedi ki:

  Degil mi birçok Kore dizi sever binlerce kitaba sahip, zengin ve muhteşem bir uzaylı olarak tanıdı Kim SooHyun’u?
  Evet muhtemelen dizi tamamlandıktan sonra bölümleri eklenecek?
  Şimdiden keyifli seyirler~~
  Diziyi izledikten sonra da yorumlarınızı merakla beklerim?

 3. İbrahim dedi ki:

  ? Şimdi son iki bölümü tekrar izledim. Çok beğendim. Seo Ye Jin’i tarihi bir filmde kısa rolüne rağmen çok beğenmiştim. Ondan sonra ilk defa izliyorum. Oyunculuğu, sesi, güzelliğiyle mest ediyor. Tüm oyuncular iyi iş çıkarıyor. Sonu da güzel biterse tekrar tekrar izlenebilecek bir film.

  Geçişler ve geriye dönük tekrarların tamamlandığı sahneleri de senaryo ve senaristin istidadını gösteriyor. Netflix platformundan da bir tür izleyeceğim nasipse.

 4. minihanok dedi ki:

  Seo Yejin daha önce çok bir yapımda izlediğim bir oyuncu değil. Ama bende oyunculuğunu çok beğeniyorum. Kendisi farklı bir güzelliğe sahip, sık sık seyircinin izlediği bir oyuncu olmaması da iyi olmuş bence, aynı yüzleri izlemekten açıkçası biraz sıkılmıştım?

  Kesinlikle dizi çok başarılı. Animasyonuna da geçişlerine de bayıldım. Evet, sonu çok önemli. Bir çok izleyici eminim mutlu bir son dileyerek izliyor diziyi ?O zaman şimdiden keyifli seyirler~

 5. Dizisel dedi ki:

  Ben ilk olarak Backstreet Rookie dizisiyle başladım. Hiç beklentilerimi karşılamadı. Hatta bununla ilgili bir yazı hazırladım fakat diziye haksızlık etmemek için bekletiyorum. Acaba bu dizide de aynı şeyi yaşar mıyım diye hiç başlamamıştım. Görüyorum ki öyle değilmiş. Bölümler biriksin ben de adımımı atacağım. Teşekkürler Minihanok!

 6. minihanok dedi ki:

  Farklı bir şey söylemek isterdim ama katılıyorum ne yazık ki. Benim içinde tam bir hayal kırıklığı oldu Backstreet Rookie. Hatta bir önceki dizi bile bir puan üstte olabilir benim için. Ji changwook neden böyle dizi seçimleri yapıyor anlamadım. Yazınızı okumak için sabırsızlanıyorum ?
  Its okay to Not Be Okay hem senaryonun hem karakterlerin derinliğiyle çok daha iyi bir dizi. Ins begenirsiniz ,ama eminim hayal kırıklığı yaşamayacaksınız. Şimdiden iyi seyirler.
  Ben teşekkür ederim??

 7. T.H.e dedi ki:

  Ben osttan en cok in silence i sevdim dinlemek isteyenlere tavsiye ederim

 8. diaryofmeri dedi ki:

  Oyunculukları çok iyiydi?

 9. minihanok dedi ki:

  Kesinlikle?

Ne düşünüyorsunuz?