Space Sweepers Yorumu /İncelemesi – Yeni Netflix Filmi İzlemeye Değer Mi?

Çok ses getiren Kore bilim kurgu filmi Space Sweepers’ı izlediniz mi?

Kore bilim kurgu filmi olan Space Sweepers nihayet 5 Şubat tarihinde seyirciyle buluştu. Film hem uzayda geçen ilk Kore bilim kurgu filmi olması nedeniyle hem de muhteşem kadrosu ile büyük bir ilgi gördü. Netflix filmleri arasında yerini alan film ilk haftasında Netflix Top 10 listesinden inmedi. Netflix Türkiye‘de de durum farklı değildi.

2021 Kore filmi az önce bahsettiğimiz nedenlerden dolayı seyircilerin beklentisini oldukça artırmıştı. Filmin yapımına harcanan milyonlarca dolar da beklentileri artıran bir başka nedendi. Space Sweepers filmi yayınlandı ve seyircilerden birçok farklı tepki aldı. Ben de uzun süre merakla beklediğim filmi çıkar çıkmaz izledim. Peki, Space Sweepers filmi nasıldı? Film izlemeye değer mi?

Yeni Kore filmleri arasındaki Space Sweepers yorumu, inceleme yazısına geçmeden önce hatırlatalım. Yazı filmle ilgili spoiler içerecektir. Filmi henüz izlemediyseniz Space Sweepers konusu, oyuncuları, imdb puanı gibi birçok ilgi çekici şey bulabileceğiniz şu yazıya bakmayı unutmayın!

Space Sweepers Yorumu / İncelemesi

Film bize, 2092 yılındaki dünyayı ve insanoğlunun yeni evi olmaya başlayan uzayı göstererek başlıyor.

İnsanoğlunun hızla yok ettiği dünyayı anlatan birçok dizi ve filmde karşımıza çıkan bir şey vardır. İnsanların yuvalarını terk edip bir uzay aracında devam eden yaşamlarını anlatan Wall-E animasyonundan tutun, dünyadaki yaşamın son bulmasına yakın zamanı anlatan herhangi bir filme kadar. Bir şey sık sık karşımıza çıkar: Başını henüz çıkarmış olan minik bitkiler. Şartların artık çok kötüleştiği dünya senaryolarında, bir saksıda ya da bir toprak parçasında şaşırtıcı şekilde büyümeyi başarmış olan bu fidanlar, bitkiler hep aynı şeyi simgeler. Umudu. Vazgeçilmek üzere olunan, kaçacak bir yer bulunamadıysa insanların beraber ölümü bekledikleri dünyada yaşam için hala bir umut olduğunu gösterir.

space-sweepers-yorumu, space-sweepers-filmi-inceleme, kore-bilim-kurgu-filmleri

(Space Sweepers yorumu/incelemesi) Aynı bitki Space Sweepers filminde de karşımıza çıkıyor.

Space Sweepers filmindeki dünyada ise bu bitki yine karşımıza çıkıyor. Fakat bu sefer bu bitkinin üzerine titrenmiyor, ya da hayatta kalması için çaba sarf edilmiyor. Aksine koca bir aracın fidanı ezip geçtiğini görüyoruz. Çünkü 2092 yılının dünyasında, dünyadan umut çoktan kesilmiş. Hala nefes alıyor olsa da bu bir şey ifade etmiyor.

Film, umudun öldüğü gezegenimizi göstererek başlıyor. Ardından da umudun yeni simgesi haline gelmiş olan iki şeyi görüyoruz; UTS ve kurucusu olan James Sullivan. Bir doktor, fizikçi ve uzay mühendisi olan James Sullivan uzayda yepyeni bir yaşam alanı kuruyor. 152 yaşındaki CEO, insanlığın kurtarıcısı olarak görülüyor. Seçilmiş insanların girebildiği bu yaşam alanında insanlar aileleriyle yemyeşil alanlarda piknik yapabiliyor, yiyor içiyor ve hatta balık bile tutabiliyorlar. UTS yalnızca bu yeni dünyanın sahibi değil elbette, gezegenler arası uzay da UTS yönetiminde. Dünyadaki insanlar yaşamlarını sürdürmek için para kazanmaları gerektiğinde UTS yönetimindeki bu gezegenler arası uzaydan geçiyorlar.

Space Sweepers yalnızca onlarca yıl sonrasındaki uzayı ve dünyayı anlatan bir bilim kurgu filmi değil bence. Aynı zamanda ortaya çıkması hiç de imkansız olmayan bir distopik dünyayı anlatıyor. UTS’nin, ben yeni dünya diyeceğim, yeni dünyanın lideri olan bir uzay mühendisi görüyoruz. Başlarda dünyaya ve çevreye zarar verdiği için insanları suçlayan söylemler duyuyoruz bu kişiden. Hatta “insan nüfusunun %95’inin dünyada terk edildiğini” söyleyen bir gazeteciyle de diyaloğuna şahit oluyoruz. Ona hak veriyor ve bunun çözümü için uğraşacaklarını söylüyor. Fakat kısa süre içinde işin hiç de böyle olmadığını görüyoruz.

netflix-kore-film, netflix-film-önerileri

Uzay temizlikçileri filmin büyük bir çoğunluğu boyunca mücadelelerini izleyeceğimiz ana kahramanlar.

Daha sonra hikayenin ana kahramanları olan uzay temizlikçilerini görüyoruz. Çöp ve hurda parçalarıyla dolan uzayı temizlemek için uğraşıyorlar. Song JoongKi‘nin canlandırdığı TaeHo karakteri Victory isimli bir uzay gemisinin kaptanı. Bu uzay gemisinde TaeHo dışında iki insan bir de eski bir robot bulunmakta. Filmi izleyenlerin bildiği gibi, eski bir uzay muhafızı olan TaeHo seneler önce kaybettiği kızını, daha doğrusu cesedini, arıyor. Bunun için de para kazanması gerekmekte. Bu sırada karşılarına herkesin aradığı biri çıkıyor. UTS’nin derhal yakalanması gereken bir robot olarak tanıttığı küçük bir kız. Buradan sonrası uzay temizlikçileri ve UTS kuvvetleri arasındaki savaşı anlatıyor. Ya da dünyanın son umudu ve yeni dünyanın, UTS’nin lideri arasındaki savaşı.

Space Sweepers film yorumu, incelemesi ilk kısmında filmi kısaca özetlemek istedim. Şimdi filmle ilgili yorumlarıma, ve gördüğüm eleştirilere geçelim.

Space Sweepers yorum, inceleme yazısının ilk kısmında filmin hikayesinden bahsetmek istedim. Ve gördüğüm dünyayı biraz anlatmak. Fakat yazıyı filmi çoktan izlemiş olanlar okuyacağı için filmin hikayesinden ayrıntılı olarak bahsetmeyeceğim. Biraz da hikayenin anlatmak istediklerinden, anladıklarımdan kısaca bahsetmek istiyorum. Bunun yanında film keyifli miydi, verilen 2 saatten uzun süreye değiyor mu, nasıl eleştiriler aldı gibi konulardan bahsedeceğim.

Filmle ilgili söylemek istediğim ilk şey oluşturulan yeni dünya senaryosu hakkında. Ben bir uzay mühendisi değilim, ya da uzay ve orada kurulması planlanan yaşam senaryoları hakkında çok detaylı bilgim yok. Fakat 2092 yılını filmde gördüğümüz sistemler için biraz erken buldum açıkçası. Sadece uzayda bir yerleşim yeri kurulmakla kalmamış, farklı bir ülkeye ziyarete gider gibi kolay ulaşım sistemleri de sağlanmış. Belki biraz daha ileri bir tarih seçilebilirdi.

Buna rağmen Space Sweepers yorum yazısında söylemek istediğim şeylerden biri de şu: İzlediğimiz filmdeki olayları yaşamamız hiç de imkansız değil! (Teklarlayayım, uzay-fizik konularından bahsetmiyorum.) Filmdeki teknolojilere ne zaman ulaşılır, filmdeki gibi bir uzay yerleşkesi kurulup insanlar yaşayabilir mi? Bunlar hakkında kesin bir şey söyleyemem, fakat bence bir gün uzayda da insanlar yaşamaya başladığında filmde yaşanan olaylara benzer şeyler yaşanabilir.

(Space Sweepers filmi yorumu, incelemesi, yorumlar, imdb puanı, Netflix film önerileri…)

CEO James Sullivan yeni dünyanın kurucusu, insanlığın kurtarıcısı konumunda. Fakat gerçekten kurtarmak istediği şey insanlık mı? UTS şirketi ve kurucusu olduğu yaşam alanı ona o kadar büyük bir prestij kazandırmış ki. Yeni düzenin bir numaralı ismi olmuş. Bu yüzden, insanlık adına çalışsa ve gerçekten işe yarar şeyler üretiyor olsa da konumundan vazgeçemiyor. Dünyayı geri dönüşü olmayacak şekilde yok etmek pahasına da geri adım atmıyor yaptıklarından.

Ayrıca dünyada yaşayan insanlar, uzay temizlikçileri hepsi alt sınıftan insanlara dönüşmüş durumdalar. Bu bakımdan sanki dünya açlığın, sefaletin, yokluğun yaşandığı bir ikinci sınıf dünya ülkesine dönüşmüş; UTS ise herkesin gitmeyi hayal ettiği, refah seviyesinin yüksek olduğu dünya ülkeleri gibi bir durumda. Tüm bunların yanında aslında çevreci olan, dünyanın kurtuluşu için çalışan “Kara Tilki” grubu üyeleri ise vatan haini ilan edilmiş durumdalar. Bence bu oldukça gerçekçi bir dünya tasviri olmuş.

space-sweepers-yorumu, space-sweepers-filmi-inceleme, kore-bilim-kurgu-filmleri

Victory ekibi para ve insanı değerler, doğrular arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyorlar.

Victory uzay gemisinin ekibi ve olaya dahil olan diğer uzay temizlikçileri dünyayı kurtarmak için uğraşıyorlar. Bu süreçte de para ve insani değerler arasında kalıyorlar. Özellikle kızı için yaşayan TaeHo’nun kendi içindeki mücadelesi daha zor oluyor.

Ekipten bahsetmişken biraz karakterlerden ve oyunculardan da bahsedelim. Ben Victory uzay gemisinin ekibini sevdim. Genelde bu tip grupların, ekiplerin olduğu filmlerde görmeye alışık olduğumuz şekilde kafa dengi, biraz çatlak karakterlerin olduğu bir ekip var filmde. Yarı robot sayabileceğimiz küçük kız da gruba dahil olunca eğlenceli sahneler çıkmış ortaya.

Filmin başrolleri arasındaki Song JoongKi çok beğendiğim bir oyuncu. Özellikle Netflix dizisi Arthdal Chronicles ‘da inanılmaz bir performans sergilemişti. Richard Armitage de Hobbit filmlerinde izlediğim ve performansını çok beğendiğim biri. Kim TaeRi‘yi ilk kez izlememe rağmen onun oyunculuğunu da beğendim. Kadronun kalanı için de aynı şeyi söyleyebilirim. Çocuk oyuncular da diğer kadro da başarılı bir performans sergilemişti.

space-sweepers-yorumu, space-sweepers-filmi-inceleme, kore-bilim-kurgu-filmleri

space-sweepers-yorumu-replikleri

Peki, Space Sweepers izlemeye değer mi?

Space Sweepers yer yer güldüren yer yer hüzünlendiren keyifli bir filmdi bence. Filmin süresini uzun bulanlar ve biraz sıkılanlar olmuş gördüğüm kadarıyla. İlk yarım saatin biraz yavaş olduğu konusuna ben de katılıyorum. Fakat özellikle küçük kız bulunduktan sonra filmin temposu arttı. Bu yüzden bence izlemesi keyifli bir filmi.

Film belki uzayda geçen bilim kurgu filmlerine çok yeni bir şey katmadı. Daha önce karşılaşmadığımız ve “Vay canına” dediğimiz çok farklı şeyler görmedik. Ama bence zaten çok iyi yapımların çıktığı Kore sinemasından da kaliteli bir uzay filmi çıkabileceğini gördük. Film efektleri, kurgusu, oyunculukları, sesleri ile gayet başarılıydı bence.

Space Sweepers film incelemesi ,yorumu yazısının sonuna geldik.

Film bence izlemeye değer, keyifli bir iki saat geçirebileceğiniz 2021 Kore filmlerinden biriydi. Ben bilim kurgu filmlerinin, uzayda geçen filmlerin büyük bir hayranı olmasam da Space Sweepers filmini büyük bir keyifle izledim. Kore sinemasından çıkacak bir sonraki bilim kurgu filmini de merakla bekliyorum! Bilim kurgu filmi demişken yakında seyircilerle buluşması beklenen SeoBok filmine de bakmayı unutmayın!

Filmi izlediniz mi? Sizce film, en iyi Netflix Kore filmlerinden biri mi?

Bir Kore film önerileri, yorum yazısının da sonuna geldik. Ben filmi izlerken de yorumu yazarken de keyif aldım. Lütfen siz de yazıyı buraya kadar okuduysanız ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmmayın! En yeni Kore dizileri, Kore film önerileri gibi birçok yazıdan anında haberdar olmak için de abone olabilirsiniz!:)

You may also like...

5 Responses

 1. renklitirtil dedi ki:

  Kore uyarlama olsun, kendilerinden olsun fantastik türü ve bilim kurgu türünde çok başarılılar. Senin anlatımına göre yapım ilginçmiş. Listeme aldım, tanıtım için teşekkür ederim. 🙂

 2. minihanok dedi ki:

  Teşekkürler.

 3. minihanok dedi ki:

  İnş beğenirsiniz. Keyifli seyirler:)

 4. Okurix dedi ki:

  Film çıktı mı ya? ? Ne ara çıktı? Ben de merak ediyorum bu filmi. İzleyeyim bir ara. Bu arada sitene telefondan görebiliyorum ama PC den giremedim. 🙁

 5. diaryofmeri dedi ki:

  Tanıtımını gördüm ama çok ilgimi çekmedi:)

Ne düşünüyorsunuz?