The Forbidden Marriage Dizi İncelemesi: Yalandan Saraya Uzanan Bir Hikaye!

The Forbidden Marriage, 2022 yılının son tarihi Kore dizilerinden biri olarak yayına başladı. Dizi, Joseon döneminde yaşayan bir kadının söylediği yalan sonucu kendisini kralın özel hizmetkarı olarak bulmasıyla gelişen olayları ekrana taşıyor. Söz konusu Joseon dönemi olduğunda yalanlar, entrikalar ve aşk dolu bir hikaye seyirciyi bekliyor.

Dizi, komedinin ağırlıkta olduğu ilk bölümleriylebaşlangıcını yaptı. Son dönemin popüler genç oyuncularından oluşan kadrosu ve ilginç konusu nedeniyle dizi; yayına başlamadan önce bile dikkatleri çeken bir yapımdı. Peki, The Forbidden Marriage beklentileri karşıladı mı? Bu yazıda The Forbidden Marriage konusu, oyuncuları ve incelemesini bulacaksınız. Keyifli okumalar!


The Forbidden Marriage Dizi Bilgileri:

The Forbidden Marriage kaç bölüm, yayın günleri ne, yayın tarihi, hangi günler yayınlanıyor…

Bölüm Sayısı: 12

Kanal: MBC

Yayın Günleri: Cuma-Cumartesi

Yönetmen: Park Sang Woo

Yazar: Chun ZiHye


the-forbidden-marriage-kore-dizisi, the-forbidden-marriage-konusu, kim-wooseok, kim-young-dae, park-juhyun

the-forbidden-marriage-kdrama-konusu-yorumu

The Forbidden Marriage Konusu

Joseon topraklarında artık kimse evlenemektedir. Çünkü Kral Lee Heon bekardır ve yasalar gereği önce onun evlenmesi gerekmektedir. Tüm Joseon gençleri, krallarının evlenmesini bekler. Ancak evlilik yasağı tam 7 yıldır devam ediyor olmasına rağmen durumda hiçbir değişiklik olmaz. Kral Lee Heon bir türlü kimseyle evlenememektedir.

Önceleri bunun sebebinin, kralın vefat eden eşine duyduğu sevgiden kaynaklı olduğu düşünülür. Kral çok sevdiği eşinin yasını tutuyordur. Ancak daha sonra halk arasında tuhaf söylentiler yayılmaya başlar. Bu söylentilerin hepsi, kralın itibarına zarar verecek söylentilerdir. Bu durum, sarayda da seslerin yükselmesine sebep olur. Artık herkes krala birini seçip evlenmesini söylemektedir.

Kral Lee Heon, bir gün kılık değiştirir ve halk arasına iner. Bu sırada bir kadının konuşmasına kulak misafiri olur. Ye SoRang ismindeki bu kadın, yasağa rağmen insanların evlenmesine yardımcı olmaktadır. Çöpçatanlık yaparak para kazanmaktadır. İki müşterisiyle konuşurken kral hakkında kötü şeyler söyler ve bu durum başını belaya sokar. Kralın askerleri tarafından hapse atılır.

Ancak hikaye tam da buradan sonra başlar.

Ye SoRang, hapishanedeyken bir numara yapmaya karar verir. Bir ruh tarafından ele geçirilmiş gibi davranır ve ruhlarla konuşabildiğini iddia eder. Elbette, bunun kralın kulağına kadar gideceğini düşünmemiştir. Ancak kısa bir süre sonra kral tarafından çağrılır.

Huzuruna gittiğinde ve suçları ortaya çıkmaya başladığında kendisini kurtarmak için bir yalan daha söyler. İddia ettiğine göre, kralın hayatını kaybeden karısının ruhu da ortalarda dolaşmaktadır. Dahası, Ye SoRang’ın bedenini kullanarak Kral’l konuşabilme ihtimali vardır. Ye SoRang, son bir çare olarak kralın karısının ruhunu taşıyormuş gibi numara yapar.

Ancak bu yalanı, onu beklemediği bir durumun içine sokar. Kral, eski karısıyla konuşabilme umuduyla onu yanında tutmaya karar verir. Ye SoRang, bir saray hizmetlisi olarak çalışmaya başlar. Asıl görevi krala eşlik etmek ve onu karısıyla görüştürmektir.

Bu şekilde kralın yakınında olmaya başlar. Ancak entrikalar, cinayetler ve tehlike dolu bir hikayenin içine girdiğini anlaması uzun sürmeyecektir.


the-forbidden-marriage-başrol-oyuncuları

The Forbidden Marriage Yorumu/İncelemesi

Başrollerinde Kim YoungDae, Park JuHyun ve Kim WooSeok‘un oynadığı The Forbidden Marriage son dönemin popüler tarihi dizilerinden biri. Bir web romanından uyarlanan dizi Joseon döneminde geçiyor; kral ve sıradan bir kadının hikayesini ekranlara taşıyor. Peki, dizi beklentileri karşılıyor mu? Bu bölümde The Forbidden Marriage dizi yorumları bulacaksınız. Önce kısaca The Forbidden Marriage oyuncularına bakalım.


The Forbidden Marriage Oyuncuları:

Park JuHyun dizide halktan bir kız olan, Ye SoRang karakterine hayat veriyor. Ye SoRang, insanlara çöpçatanlık hizmeti verirken başı belaya giriyor.

Kim Young Dae, dizide Kral Lee Hoon karakterini canlandırıyor. Eşi vefat ettikten sonra onu unutamayan ve bir türlü evlenemeyen bir kralı izliyoruz. Ancak kısa süre içinde bu evliliklerin gerçekleşmeyişinde başka gizemler olduğu ortaya çıkıyor.

The Forbidden Marriage Lee ShinWon karakterini ise Kim WooSeok canlandırıyor. Önceleri yalnızca kralın sağ kolu gibi görünse de, dramatik bir hikayesi olduğunu öğreniyoruz.

Detaylı oyuncu kadrosuna bakmak isteyenler, bu yazıya bakabilirler;Asianwiki The Forbidden Marriage cast.


Tale of Nokdu Dizi İncelemesi: Tüm Zamanların En İyi Tarihi-Romantik Dizilerinden Biri!


The Forbidden Marriage Dizi Yorumu: İzlemeye Değer mi?

Dizinin konusundan ve oyuncularından bahsettik. Bu yüzden hızlıca yorumlarıma; dizide beğendiğim ve beğenmediğim kısımlara geçeceğim. The Forbidden Marriage Kore dizisi bence yılın merak edilen dizilerinden biriydi. Kim YoungDae, son dönemin parlayan yıldızlarından biri. Park JuHyun ve Kim WooSeok‘da ilgi çeken oyuncular. Bu yüzden bu tarihi diziyi birçok seyirci merakla bekliyordu.

Ancak bence dizi beklentileri karşılamadı.

Bunun birçok sebebi var. Öncelikle dizi Joseon zamanında geçiyor. Entrikalar, güç savaşları, gizemli sırlar var. Birçok dizide olduğu gibi Kral ve sıradan bir kadının hikayesi etrafında dönüyor dizi. Buraya kadar her şey tamam. Zaten bir tarihi-romantik dizide aradığımız şeyler bunlar. Özellikle Kral-sıradan kız aşkı tarihi dizilerde hep izlenen ve popülerliğini kaybetmeyen bir konu.

Ancak bence The Forbidden Marriage, hikayesine pek de yeni bir şey katamıyor. Daha önce izlediğimiz tarihi Kore dizilerinden ayrıldığı çok bir nokta yok. Bu da dizinin parlayıp benzerlerinden sıyrılmasını engelliyor bence.

Bunun yanında özellikle ilk bölümlerde hissedilen bir tonu tutturamama durumu da var bence. Dizi, bir komedi dizisi havasında hızlı bir giriş yapıyor. Genel olarak komedi unsurlarının hakim olduğunu görüyoruz yapıma. Ancak bunun tonu ve düzeyi iyi ayarlanmadığında denge biraz kaçıyor. Özellikle Joseon gibi bir dönemde, asıl kızın rahatlığı biraz göze batıyor. Bunu sorgularken hikayenin içine giremiyorsunuz.

Aynı zamanda komedinin dengesinin kaçması, oyuncuların performansını da etkiliyor bence. Sürekli muzip bir tavırda oldukları için duyguları seyirciye geçmiyor. Her biri çok iyi oyuncular olsa da, performanslarını ilk bölümlerde pek de göremiyoruz.


Neyseki dizi böyle devam etmiyor ve sonraki bölümlere dair bir umut veriyor.

Dizinin bence pek de başarılı olmayan bir girişi var. Ancak ilerleyen bölümlerde dizi biraz daha oturuyor; daha keyifli bir seyir sunuyor. Asıl kız saraya gittikten sonra yavaş yavaş karakterlerin ilişkilerinin derinleşmesini izliyoruz. Bazı noktalar çok güzel işlenmiş. Örneğin Kral’ın vefat eden eşine duyduğu sevgi ve sadakat çok güzel işlenmiş. Seyirci kendisini krala üzülürken ve mutluluğunu dilerken buluyor.

Karakterlerin derin bir bağ kurmasını ve bu sırada başlarına gelecek şeylerle mücadele etmesini izlemek de eğlenceli olacak gibi görünüyor. Ayrıca dizide yavaş yavaş ortaya çıkacak sırların da yapıma heyecan katacağına inanıyorum.

The Forbidden Marriage, yılın en iyi başlayan dizilerinden biri değil kesinlikle. Ancak dizi, her şeye rağmen ileriki bölümleri için seyirciyi heyecanlandırmayı başarıyor. Dram-komedi dengesini daha iyi ayarlayabilirlerse, keyifli bir yapım olacağını düşünüyorum. Tarihi-romantik yapımları sevenlerin; Kim YoungDae, Kim WooSeok ve Park JuHyun‘u izlemek isteyenlerin diziye bir şans verebileceğini düşünüyorum.

Şimdiden keyifli seyirler!


Yorum Vakti!

Siz dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dizi beklentileri karşılıyor mu?

Sizce The Forbidden Marriage Kore dizisi nasıl? Konuyu ve oyuncuları nasıl buldunuz? Diziyi, izlemeyenlere önerir misiniz? Söz sizde. Yorumlarda buluşalım!

En yeni Kore dizilerinden ve incelemelerden anında haberdar olmak için bloğun bildirimlerini açmayı unutmayın. Bloğa abone olmak için “Abone ol” kutusuna mail adresinizi yazabilir ya da sağ alt köşedeki kırmızı zile tıklayabilirsiniz!

Yeni yazıda görüşmek üzere!


Bu yazılara da bakmak isteyebilirsiniz;

2022 Kore Dizileri: Bu Yıl Yayınlanan En İyi 25 Dizi!

Netflix’te İzlemeniz Gereken 7 Kore Dizisi!

Türkçe Dublajlı İzleyebileceğiniz 15 Kore Dizisi!

You may also like...

Ne düşünüyorsunuz?