Reborn Rich Dizi İncelemesi: Nefes Kesen Bir İntikam Hikayesi!

Başrolünde Song JoongKi’nin yer aldığı Reborn Rich, haksızlığa uğrayarak öldürülen, ve sonra bambaşka bir bedende tekrar dünyaya gelerek kendi intikamını almaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Dizi, sevilen intikam temasına fantastik elementler ekleyerek hikayeyi bambaşka bir seviyeye taşıyor.

Reborn Rich, ilgi çekici hikayesi, oyunculukları ve görüntüleriyle göz dolduruyor. Ancak bu dizinin seyircilerin tamamından tam not aldığı anlamına da gelmiyor. Dizinin özellikle bazı sahneleri, yapımı uzun zamandır bekleyen seyircileri hayal kırıklığına uğratmış durumda. Buna rağmen Reborn Rich zengin kadrosu, sürükleyici hikayesiyle izleyiciden tam puan almayı başarıyor.

Peki, bu sahneler hangileri? Reborn Rich Kore dizisi izlemeye değer mi? Bu yazıda Reborn Rich dizi konusu, oyuncuları ve yorumunu bulacaksınız.


reborn-rich-konusu-oyuncuları, reborn-rich-yorumu-incelemesi, reborn-rich-yayın-günleri, 2022-kore-dizileri, kasım-kore-dizileri-2022, song-joongki-yeni-dizisi

reborn-rich-oyuncuları

Yazının ilk bölümünde Reborn Rich kdrama konusu ve yorumu yer alıyor. Yazının sonunda ise Reborn Rich ne demek, oyuncuları, kaç bölüm, Türkiye Netflix’te var mı gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.


Reborn Rich Konusu

Yoon HyunWoo (Song JoongKi)hayatını Soonyang isimli bir şirkete adamıştır. Yıllar boyunca kendisine verilen hiçbir görevi geri çevirmez. Aile üyeleriyle ilgilenir, yasadışı işler yapar hatta yeri geldiğinde tuvaletleri bile onarır. Adeta bu zengin ailenin kölesi gibi çalışmaktadır. Ancak bununla ilgili bir şikayeti yoktur. Var gücüyle çalışmaya devam eder.

Güney Kore’nin en zengin ailelerinden biri olan Soonyang ailesinin başı bir süredir derttedir. Savcılık, gruba yolsuzluk yaptığına dair dava açmıştır ve incelemeler sürmektedir. Bu süreçte HyunWoo, şirketin tüm evraklarını incelemekle görevlendirilir. Yasadışı işleri gösteren tüm belgeleri ortadan kaldırması gerekmektedir. Gittikçe ailenin kirli işlerine batarken, karşısına hayatını alt üst edecek bir dosya çıkar.

Bu dosyada HyunWoo’nun başını belaya sokacak bilgiler yer almaktadır. Evraktaki verilere göre kimliği belirsiz biri, bir paravan şirket açmıştır. Şirketin parasını gizlice oraya aktarmaktadır. HyunWoo bu hırsızlığı fark ettiğinde, hemen üstüne haber verir. Ancak karşılığında beklemediği bir tepki alır. Tehdit edilmektedir. Tüm bunlara rağmen HyunWoo aileden böyle bir şeyi saklamayı göze alamaz. Gider ve şirketin yöneticisine bu durumdan bahseder.

Bu bilgi birçok şeyi değiştirecektir. HyunWoo bir anda terfi alır, şirketin Finans biriminin başına getirilir. Ayrıca şirketin büyük oğlu ona, derhal paravan şirketin olduğu ülkeye gitmesini ve tam 600 milyon dolar olan parayı aklayıp getirmesini söylemiştir. HyunWoo tehlikeli de olsa bu işi kabul eder, zaten o güne kadar ailenin verdiği tüm işleri sorgusuz sualsiz kabul etmiştir.

the-youngest-son-of-conglomerate, reborn-rich-konusu, song-joongki-yeni-dizisi, intikam-kore-dizileri,

reborn-rich-song-joongki

Reborn Rich Kore dizisi, hayatını adadığı aile tarafından ihanete uğrayan bir adamın hikayesini anlatıyor.

İşler buradan sonra kontrol edilemez bir hale gelir. HyunWoo denileni yapar ve söylenen ülkeye, burası Türkiye’dir, gider. Bankadan parayı alır ancak geri dönüş yolunda tuhaf bir şey fark eder. Siyah bir araç nereye gitse onu takip etmektedir. HyunWoo ne olduğunu anlamaya çalışırken araçtan eli silahlı onlarca adam iner. HyunWoo’nun hayatı tehlikededir, bu yüzden hemen kaçmaya başlar.

İstanbul sokaklarında kısa bir koşuşturma olur ancak bu uzun sürmez. HyunWoo tuzağa düşürülerek yakalanır. Gözünü açtığında kendisini bir uçurumun kenarında bulur. Kimin gönderdiği belli olmayan adamlar başına silah dayamış beklemektedir. HyunWoo az sonra hiç beklemediği bir sahneyle karşılaşacaktır. Onu öldürmeye gelen adamların arasında çok yakından tanıdığı biri de vardır. HyunWoo, emri veren kişinin kim olduğunu tam olarak öğrenemese de, bunun Soonyang gruptan biri olduğunu anlar.

Vurulur ve uçurumdan aşağı atılır. Hayatını adadığı aile tarafından ihanete uğramış, öldürülmüştür.

Her şey bitti derken, çok tuhaf bir şey olur. HyunWoo gözlerini açar. Bir arabanın içerisindedir ve araçta bir kadın, bir adam ve bir de çocuk vardır. HyunWoo neler olduğunu idrak etmeye çalışırken kadını ve adamı tanıdığını fark eder. Bunlar Soonyang grubun en büyük oğlu ve eşidir. Ancak hatırladığından biraz farklıdırlar çünkü HyunWoo gözlerini tam olarak 1987 yılında açmıştır!

Hyunwoo şaşkınlıkla etrafına bakarken akıl almaz bir şey fark eder. Tuhaf olan yalnızca bulunduğu durum, çevresindeki insanlar değildir. HyunWoo’nun bizzat kendisi bir çocuğun bedenindedir! Kısa süre içinde bu çocuğun Soonyang grubun en küçük veliahtından başkası olmadığı ortaya çıkar!

Şimdi HyunWoo’nun, ona ihanet ederek öldüren ailenin içine girmek için bir şansı vardır.


Reborn Rich Yorumu/İnceleme:

Başrolünde Song Joongki’nin olduğu yeni intikam temalı Kore dizisi Reborn Rich, 2022 yılının en çok merak edilen dizilerinden biriydi. Bunun en büyük sebebi dizinin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve güzel elementlerle harmanlanmış ilgi çekici konusuydu.

Seyircilerin beklentisini yükselten bir diğer konu ise Song JoongKi’nin daha önce rol aldığı intikam temalı dizilerin çok sevilmesiydi. Başarılı aktörün Reborn Rich’ten önce rol aldığı Nice Guy, ve son hit dizisi Vincenzo ’da intikam temalı Kore dizilerinden. Ayrıca Reborn Rich Kore dizisinin bazı sahnelerinin Türkiye’de çekilmesinden dolayı Türk seyirciler büyük bir heyecanla yapımı bekliyorlardı. Öyle ki Reborn Rich İstanbul ve Türkiye sahneleri dizi başlamadan önce en çok konuşulan konulardan biriydi.

Arthdal Chronicles İncelemesi: Song JoongKi Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Bir Yapım!

Dizinin yayın tarihi birkaç kez ertelendikten sonra, nihayet yılın sonuna yaklaşmışken yayınlanmaya başladı. Reborn Rich 1. bölüm ve 2. bölümünün yayınlanmasının ardından en çok konuşulanlar arasına girdi. Dizi genel olarak beğenilse de bazı noktalarda seyirciden olumsuz eleştiri de aldı.

Reborn Rich Dizi Yorumu: Dizi Nasıl Başlıyor?

Reborn Rich son zamanlarda yayınlanan yapımların aksine, hikayeye oldukça hızlı bir giriş yapıyor. HyunWoo’yu elinde bir Altın Kart’la görüyor ve 600 milyon dolara sahip olduğunu öğreniyoruz. Sonra hikaye hızlıca kısa bir süre öncesine dönüyor. HyunWoo’nun bir köle gibi hizmet ettiği Soonyang Grubu görüyoruz. Aile üyelerini tanıyoruz ve ailenin kendi içinde karanlık sırlarla dolu bir hikayesi olduğunu anlamak uzun sürmüyor.

Sonra olaylar hızla gelişiyor ve HyunWoo’nun öldürülüp bir çocuğun bedeninde uyanmasıyla tansiyon iyice yükseliyor. Özetle seyirciye hikayenin ve HyunWoo’nun öncesi gösteriliyor ve intikam hikayesi için sağlam bir temel hazırlanıyor. Buradan sonrasında seyirciye HyunWoo’nun uğradığı bu haksızlığın intikamını nasıl alacağını merak etmek düşüyor.

Dizi oldukça keyifli bir başlangıç yapıyor.

Reborn Rich dizisi, bence oldukça keyifli bir başlangıç yaptı. Dizi, usta oyuncuların canlandırdığı çok sayıda karakterle dolu. Ana hikaye Song JoongKi’nin canlandırdığı HyunWoo karakteri etrafında dönse de, diğer karakterlerin hikayeleriyle diziye güzel bir boyut ve zenginlik katıyor. Dizi ilerledikçe şaşıracağınız birçok sırrın ve gerçeğin ortaya çıkacağını hissediyorsunuz. Bu dizinin en önemli öğesi olan “merak” unsurunu hikayesine güzel bir şekilde yedirdiğini gösteriyor.

Reborn Rich, olayları sıralamakta da başarılı gibi görünüyor. Hikayenin girişi oldukça heyecanlı ve takip etmesi keyifli bir şekilde aktarılmış. Son dönemde izlediğim ve ağır akan yapımların aksine, ilk saniyelerden itibaren seyirciyi hikayenin içine alıyor.

Song JoongKi yeni dizisi Reborn Rich’te de başarısını ortaya koyuyor.

Dizinin kadrosu muhteşem. Ancak Song JoongKi için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bence kendisi Güney Kore’nin en başarılı aktörlerinden biri. Rol aldığı her yapıma bambaşka bir şey katıyor ve tamamen karakterine bürünüyor. Onu izlemek her zaman çok keyifli. Bu yüzden Reborn Rich’i izlerken sahnelerine doyamıyorsunuz.

Aynı şekilde JinYoung’da inanılmaz bir seyir zevki sunuyor. Bence kendisi son dönemin en başarılı oyuncularından biri. İdol-oyuncu kategorisinden çıkalı çok olduğunu düşünüyorum; çünkü şuan bu işi sürekli ve büyük bir başarıyla yapıyor. Genelde popüler oyuncularla ikili oluşturduğunu görüyoruz. Örneğin en son Devil Judge dizisinde Jisung ile oynamıştı. Ancak tam bir yıldız. Hiçbir zaman arka planda kalmıyor.

Tüm bunlara bakınca bence Reborn Rich, seyircinin beklentisini karşılayan, oldukça kaliteli bir yapım. Başarılı oyunculuklar, nefes kesen bir hikaye ve akıp giden bölümler… Dizi kesinlikle yılın en iyi yapımlarından biri.


Buna da bakmak isteyebilirsiniz: Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Kore Dizileri!


reborn-rich-abroad-turkey

reborn-rich-türkiye-sahneleri

Reborn Rich Türkiye sahnesi, İstanbul sahnelerine dair…

Ancak bir de dizinin tepki alan noktalarına değinelim. Çünkü Reborn Rich Türkiye sahneleri ile büyük bir tepki gördü.

Hatırlarsanız Reborn Rich’in ilk bölümlerindeki önemli çekimler Türkiye’de yapılmıştı. Çekimler boyunca çok sayıda hayran JoongKi’yi görmek için seti ziyaret etti, gördüklerini paylaştı. Ancak set alanında fotoğraf çekmek yasak olduğu için çok fazla resim paylaşılmamıştı. Bu yüzden Türk seyirciler, dizide ülkemizin nasıl yer alacağını ve İstanbul’dan görüntüleri büyük bir merakla bekliyorlardı.

(Reborn Rich nerede çekildi? Dizi Üsküdar başta olmak üzere İstanbul’daki adreslerde çekildi.)

Dizi yayınlandıktan sonra Reborn Rich İstanbul sahneleri büyük bir tepki gördü. Hatta bu sahneler, uluslararası hayranlar tarafından da eleştirildi. Reborn Rich Turkey olarak birçok yorum yapıldı.

Song JoongKi’nin yeni dizisinde, HyunWoo karakteri şirketten çalınan parayı geri almak ve aklamak için Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de bulunduğu süreler boyunca ekrana İstanbul’un, boğazın, sokakların muhteşem görüntüleri gelse de o malum sarı filtre belli belirsiz de olsa arka fonda kendini belli ediyor.

Türkiye, ne zaman başka bir ülkenin yapımında görünse sarı filtreler ve müzikler her zaman en çok eleştirilen nokta oluyor. Reborn Rich dizisi içinde tam bir sarı filtre ya da Arabistan havası olmasa da, 2022 yılının İstanbul’unu doğru yansıtıp yansıtmadığı tartışma konusu. Seyircilerin büyük bir bölümü, İstanbul’u bambaşka bir yer gibi gösterdiği ve güzelliklerini yansıtmadığı için hayal kırıklığına uğradığını söylüyor.

Dizinin yayın ekibi, bu tartışmalardan sonra biraçıklama yaptı. Türkiye’yi kötü göstermek gibi bir amaçları olmadığını söyledi ve yanlış anlaşılma için özür diledi.

Sarı filtre olayına katılmama rağmen ben dizinin ülkemizi kötü gösterdiğini ya da karalamaya çalıştığını düşünmüyorum. Ancak Türkiye’nin, hikayenin bu bölümünde seçilen ülke olmasını da üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olarak buraya not etmek gerek. (Bununla birlikte Song JoongKi ve çekim ekibinin ülkemizde sergilediği nezaket de bahsedilmesi gereken bir nokta.)

Tüm bunlara rağmen, dizi düşmeyen temposu ve sürükleyici hikayesiyle izlemeye değer bir yapım.

Ülkemizde çekilen sahneleri ve eleştirilebilecek birkaç noktayı bırakırsak, Reborn Rich 2022 yılının en keyifli dizilerinden biri. Dizi henüz ilk bölümleri yayınlanmasına rağmen temponun yükseleceğinin ve hikayenin zenginleşeceğinin sinyallerini veriyor. Sürükleyici bir yapım arıyorsanız Reborn Rich’e bir şans vermelisiniz.

Şimdiden keyifli seyirler!


Reborn Rich kaç bölüm, ne demek, yayın tarihi ve dahası…

Reborn Rich ne demek?

Dizinin ismi, Song JoongKi‘nin zengin bir bedende tekrar dünyaya gelen karakterinden ilham alıyor. Reborn Rich anlamı, “yeniden doğmuş zengin” ya da “tekrar doğan zengin” gibi çevrilebilir.

Reborn Rich Kaç Bölüm: 16

Yayın Tarihi: 18 Kasım 2022

Yayın Günleri: Cuma, Pazar

Reborn Rich Netflix de var mı?

Dizi şimdilik Netflix Türkiye’de yer almıyor. Ancak diziyi Disney ya da Türkçe çeviri yapan tüm sitelerden izleyebilirsiniz.


Diziyi izlediniz mi? Sizce dizi aldığı eleştirileri hak ediyor mu?

Bir Minihanok Kore dizi incelemesi daha sona erdi! Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Diziyle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi çok merak ediyorum. Lütfen ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmayın!

En yeni Kore dizilerinden, Kore dizi önerilerinden ve haberlerden anında haberdar olmak isterseniz, Minihanok’a abone olabilirsiniz! Abone olmak için kırmızı zil butonuna tıklayabilir ya da abone ol kutusuna mail adresinizi yazabilirsiniz.

Sonraki yazıda görüşmek üzere!

You may also like...

Ne düşünüyorsunuz?