The Glory İncelemesi: Netflix’in Yeni Hit Dizisi Bir İntikam Hikayesini Anlatıyor!

Bir karakterin kendisine yapılan korkunç şeylerin cezasını ödetmek için geri dönüşünü anlatan intikam dizileri, çoğu zaman en çok izlenen yapımlardan oluyor. Acımasız karakterler ve haksızlıkların karşısında, soğuk planların saat gibi işlediği bu yapımlar; seyircinin ilgisini yakalamayı ve nefes kesen bir hikaye sunmayı başarıyor. Netflix’in 2022 yılının son günlerinde yayınladığı The Glory Kore dizisi de, soğuk ve acımasız bir intikam hikayesi etrafında dönüyor.

Yayınlanır yayınlanmaz platformun en hit dizilerinden biri olmayı başaran The Glory; okul yıllarında korkunç bir zorbalığa uğrayan bir kadının, yıllar sonra intikam almak üzere geri dönmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Başrolünde Song HyeKo‘nun yer aldığı ve senaryo yazarlığını Kim EunSook‘un yaptığı dizi, şüphesiz son dönemin en çok konuşulan yapımlarından biri.

İlk bölümünden itibaren seyirciyi içine alan yapım, zaman zaman sinirlerinizi bozsa ve “Daha iyi olabilir miydi?” sorusunu sordursa da seyirciyi ekran başında tutmayı başarıyor.

Peki, The Glory konusu nedir? Yeni Netflix dizisi ne anlatıyor, izlemeye değer mi? Bu yazıda The Glory konusu ve spoilersız yorumunu bulacaksınız. Yazı sonunda ise The Glory oyuncuları, dizi kaç sezon, kaç bölüm gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.the-glory-kore-dizi-yorumu, the-glory-dizi-oyuncuları, the-glory-konusu


Bu yazıya da bakmak isteyebilirsiniz;

The Glory 2. Sezon Olacak mı? Ne Zaman Yayınlanacak?


The Glory Kore Dizi Konusu

The Glory dizisi bir kadının yıllar sonra intikam almak için ona işkence eden kişilerin yanında dönmesini anlatıyor.

Annesiyle beraber yaşayan Moon DongEun, sosyal statüsü ve maddi durumu gibi nedenlerden dolayı sınıf arkadaşlarından zorbalık görmektedir. Kız ve erkeklerden oluşan bir grup, Moon DongEun’un hayatını adeta cehenneme çevirmiştir. Öyle ki, yapılan zorbalık sadece sözlü şiddet olmakla kalmamış; işin içine fiziksel şiddetin de girmesiyle kelimenin tam anlamıyla işkenceye dönüşmüştür.

Moon DongEun, bir süre kendisine yapılan bu korkunç şeylere dayanmaya çalışır. Durumu öğretmenlerine ve okuldaki yetkililere söyler. Ancak karşılığında onu çok daha çaresiz bırakacak bir cevap alacaktır. Ona zorbalık yapan öğrenciler, zengin ve güçlü ailelerden geldikleri için kimse duruma müdahele etmez.

Aksine, Moon DongEun son çareyi bir dilekçe yazarak okulu bırakmak olarak gördüğünde sınıf öğretmeni delirir ve onu suçlar. Arkadaşlar arasında olan bir şakalaşma için işi böyle büyütmeye gerek olmadığını söyler, hatta Moon DongEun’a herkesin içinde bir de şiddet uygular.

Genç kız, annesinin de onu terk etmesiyle hayatta tamamen bir başına kalır. Ona yardımcı olacak hiç kimsesi ya da gidecek hiç bir yeri yoktur. Tüm vücudu yara içindedir ve hayatı mahvolmuştur. Ancak tam her şeyden vazgeçeceği sırada onu hayata bağlayacak bir amaç bulacaktır; Bir gün geri dönmek ve ona bunu yapanlardan intikam almak.

Moon DongEun tüm hayatını bu intikam üzerine kurarak yaşamaya başlar. En yorucu işlerde çalışır, bir yandan da uzaktan okumaya devam eder. Nihayet tüm çabaları meyvesini verir ve bir öğretmen olarak geri döner. Bu sırada Moon DongEun’a zorbalık yapanların başı olan Park YeonJin, muhabir olmuştur ve bir de çocuğu vardır. Diğer zorbalar da hayatlarına en güzel şekilde devam etmektedirler.

Ancak geçmişten gelen bu eski tanıdık, Moon DongEun, ortaya çıktığında hayatları bir daha eskisi gibi olmayacaktır.


the-glory-oyuncuları-karakterleri

The Glory Dizi Oyuncuları ve Karakaterleri

Netflix’in yeni hit dizisinin oyuncu kadrosunda birçok sevilen isim yer alıyor.

Song HyeKyo The Glory dizisinde, intikamını almak için geri dönen bir kadını canlandırıyor. Onu, Moon DongEun rolünde patlamaya hazır bir bomba olarak izliyoruz. Song HyeKyo‘nun performansından The Glory yorumu bölümünde bahsedeceğim.

Lee DoHyun The Glory Kore dizisinde, Moon DongEun‘un üniversiteden arkadaşı olan genç bir doktoru canlandırıyor. Zamanla bu pozitif karakterin de güler yüzünün ardında sakladığı şeyler olduğu ortaya çıkıyor.

Lee DoHyun son dönemin en başarılı oyuncularından biri. İzlemediyseniz, Sweet Home ve 30 But 17 dizilerine de bir şans vermek isteyebilirsiniz!

The Glory oyuncu kadrosu içinde en çok ilgi görenlerden biri de şüphesiz Lim JiYeon. Dizinin baş kötüsünü canlandıran Lim JiYeon, Park YeonJin karakterine hayat veriyor. Onu acımasız, kötü kalpli ve hırslı bir kadın olarak izliyoruz.

Son olarak Yum HyeRan ise, Moon DongEun’un sağ kolu diyebileceğimiz bir karaktere hayat veriyor. Kang HyeonNam isimli karakter, Moon DongEun’a intikamını almada yardım ediyor.

Hala tanımayanlar varsa, Yum HyeRan The Uncanny Counter dizisindeki özel güçlü kadından başkası değil! Bir diğer hit yapım, yakında ikinci sezonuyla geri dönecek. Henüz izlemeyenler birinci sezonu mutlaka izlesin!


The Uncanny Counter: Son Yılların En Çok İzlenen Kore Dizilerinden Biri!


Not: The Glory dizi oyuncularının tamamına buradan ulaşabilirsiniz; The Glory cast asianwiki.


the-glory-kdrama-yorum-review

The Glory Dizi Yorumu

İntikam temalı Kore dizileri çoğu zaman severek izlediğim yapımlar oluyor. Çünkü bu diziler çoğu zaman diğer yapımlara oranla daha karışık olay örgülerine, karanlık ancak nefes kesen planlara ve sürükleyici bir akışa sahip oluyor. Bu yüzden başrollerinde Song HyeKyo, Lee DoHyun ve Lim JiYeon gibi isimlerin oynadığı The Glory merakla beklediğim dizilerden biriydi.

The Glory‘i Netflix‘te yer alır almaz izlemeye başladım. Dizi kısa süre içerisinde milyonlarca seyirci tarafından izlendi ve inanılmaz bir ilgi gördü. Bende bu yüzden yorumumu yayınlamak için biraz beklemek, bu sırada da dizinin aldığı tepkiyi incelemek istedim. Bunun sebebi, The Glory hakkında yapılan yorumların benim düşüncelerimden çok farklı olmasıydı.

Yazının bu bölümünde sizlerle The Glory yorumlarımı paylaştım . The Glory dizisi nasıldı? İzlemeye değer miydi? Dizinin geliştirilebilecek yanları var mıydı? Tüm bunları, spoilersız bir şekilde anlatmaya çalıştım. Hazırsanız, başlayalım!


The Glory konusu, temel olarak Song HyeKyo‘nun canlandırdığı karakterin etrafında dönüyor. Dizi, karakterin çocukluğundan başlayarak önce hikayenin arka planınısunuyor. Ana karakterin yaşadığı zorluklara ve çektiği işkencelere şahit oluyoruz.

Daha sonra karakterle birlikte hızlı bir zaman tüneline giriyor; onun hayatından kesitlerle birlikte nasıl büyüdüğünü izliyoruz. Tüm zorluklara rağmen çalıştığını ve öğretmen olduğunu görüyoruz. Peki, neden?

Bu kısım, seyirci için sürpriz olmuyor elbette. Karakterimiz, hayatını mahveden kişilerden intikam almak için çalışıyor. Tüm hayatını bunun üzerine inşaa ediyor ve zamanı geldiğinde de harekete geçiyor. Ona zorbalık yapanları bulup, tek tek karşılarına çıkmaya başlıyor. Dizinin buradan sonrasında ise, yavaş ancak sarsıcı bir intikam planının işlemeye başladığını görüyoruz.


Buraya kadar The Glory, heyecan verici bir hikayeye sahip gibi görünüyor. Ancak bence dizi ilerledikçe bazı şeyler rahatsız etmeye başlıyor.

Öncelikle The Glory, aldığı ilgiden de anlaşılacağı üzere kötü bir dizi değil. Kısa sürede izleyebileceğiniz ve keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yapım. Ancak bence, dizi çok daha iyi sunabileceği bir hikayeyi biraz hızlı ve özensiz bir şekilde ekrana taşıyor.

İntikam dizilerini başarılı yapan en önemli unsurun karakterin ruhsal halini seyirciye geçirebilmek olduğunu düşünüyorum. Bu dizilerde karakterler başlarına gelen kötü olaylardan dolayı yaşadıkları çöküşleri öyle güzel yansıtıyor ki; intikamları için ne yaparlarsa yapsınlar onlara kızamıyorsunuz.

Bu bakımdan The Glory‘nin dizinin başında yakaladığı başarılı dengeyi, devam ettiremediğini düşünüyorum. Karakterin küçüklüğünde ruhsal durumunu gayet iyi anlarken, yetişkin olduğunda bu durum seyirciye pek de gösterilmiyor.


Song Hyekyo’nun karakterinin daha iyi çizilebileceğini ancak biraz aceleye geldiğini düşünüyorum. Evet, karakterin gençliğinde yaşadığı şeyleri görüyor ve neler hissettiğini anlayabiliyoruz. Ancak karakter, yalnızca intikam odaklı haliyle bence biraz tekdüze kalıyor.

Bu hareketsiz tekdüzeliğin tek sebebi karakterin intikam hırsı da değil bence. Song HyeKyo fırsatı olduğunda bunu çok güzel yansıtmasına rağmen karakteri dizinin büyük bölümünde aklı başında, sakin bir kadın olarak izliyoruz. Bu hali biraz fazla sakin kalıyor. Karakterin iç dünyasını görebileceğiniz daha çok kriz ve yıkılma sahneleri bekliyorsunuz. Çünkü hali hazırda zaten intikam almak için tüm hayatını feda etmeye hazır bir kadını izliyoruz.


Ancak bunlar ancak dizinin sonuna yaklaşırken ortaya çıkıyor.

Aynı durum, dizinin bir diğer önemli karakteri olan genç doktorda da yaşanıyor. Karakterin dönüşümünü anlamanızı sağlayacak motivasyonları, hikayenin çok sonunda görme fırsatınız oluyor. Neyseki, bu biraz daha başarılı bir geçişle sağlanıyor bence ve çok da göze batmıyor.

Dizi, karakter gelişimi ve hikayeyi derinleştirmede çok daha iyi olabilecekken, standartın üzerine pek de çıkamıyor.

Dizinin bir diğer eksik yanı, bence standartın ilerisine geçmeyi çok da başaramayan kurgusu ve akışı. İntikam dizisi olduğu için çok daha heyecan verici, nefes kesen bir plan izlemeyi bekliyorsunuz. Ancak The Glory’nin sunduğu şey, ortalama bir intikam planının üzerine çıkamıyor. Karakterimiz, eline geçen sırları ve kozları tahmin edilebilir bir şekilde kullanıyor.

Ancak bu durum, diziye daha gerçekçi bir sunum da veriyor. Bu yüzden, olağanüstü planlar yerine, tam da o durumu yaşayan birinin yapacağı gibi planlar izlemenin, seyircilerin hoşuna da gittiğini düşünüyorum. Yine de biraz daha derin ve şaşırtıcı planlar izlemeyi beklerdim.


Bunlar benim The Glory ile ilgili hayal kırıklığına uğradığım; çok daha iyi olabileceğini düşündüğüm bölümlerdi. Peki, dizinin güzel tarafları yok mu?

Elbette, var. Öncelikle Song HyeKyo başta olmak üzere tüm kadro muhteşem bir performans sergiliyor. Dizinin kötüleri, o kötü ve sevimsiz karakterlerine öyle güzel hayat veriyor ki, her birinden nefret ediyorsunuz.

Bunun yanında dizi, çok daha iyi olabilecek akışıyla, sizi pek de sıkmıyor. Dizi hızlı ilerliyor ve siz de kendinizi bu intikam hikayesinin içinde ilerlerken buluyorsunuz.

En iyi intikam kore dizilerinden biri olmasa da Netflix’te izlemeye değer yapımlardan biri. Diziyi henüz izlemediyseniz ve konusu ilginizi çekiyorsa, bence bir şans verebilirsiniz. Sizlere şimdiden iyi seyirler diliyorum!


The Glory dizi yorumları; Sizce dizi nasıldı? Söz sizde!

Diziyi izleyenlerin yorumlarını çok merak ediyorum. Siz, The Glory hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lütfen yazıyı buraya kadar okuduysanız ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmayın. En yeni Kore dizilerinden ve dizi yorumlarından anında haberdar olmak için de, Minihanok’u takip edebilirsiniz. Bunun için “Abone ol!” kutusuna mail adresinizi yazmanız yeterli!

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!


Not: İntikam dizilerini sevenlere ayrıca Reborn Rich ve The King of Pigs dizilerine şiddetle tavsiye ediyorum! Her ikisi de bence son dönemin en iyi intikam Kore dizileri arasında. Aşağıda konularını ve yorumlarını içeren yazıları bulabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler!

Reborn Rich Dizi İncelemesi: Song JoongKi’den Nefes Kesen Bir Dizi!

The King of Pigs Dizi Yorumu: En İyi Kore İntikam Dizilerinden Biri!

You may also like...

Ne düşünüyorsunuz?