D.P. Konusu ve Yorumu – Etkisinden Uzun Süre Kurtulamayacağınız Netflix Kore Dizisi!

Ailenizden, arkadaşlarınızdan uzak bir yerde sürekli zorbalığa uğrasaydınız ne yapardınız? Oradan kaçmak bir çözüm olur muydu?

Netflix Kore dizileri, özellikle mini Netflix Kore dizileri hem özgün ve çarpıcı konularıyla hem de odağından ayrılmamasını ve kaliteli bir seyir sunmasını sağlayan kısa süreleriyle diğer dizilerden bir adım öne çıkmayı başarıyor. Genellikle 6 veya 10 bölüm arasında değişen bu diziler, hem izlemeye hem de üzerinde konuşulmaya değer diziler. İşte, yeni 2021 Netflix Kore dizileri arasına katılan D.P. dizisi de tam olarak bu dizilerden biri.

Görünüşte aksiyon dolu bir dizi havası veren D.P., etkileyici ancak bir o kadar da dokunaklı konusu ile seyirciye beklediğinden çok daha fazlasını sunuyor. Birliğinden kaçan askerlerin hikayeleri etrafında dönen DP dizisi, bence bu yılın en çarpıcı Kore dizileri arasında yerini alıyor. Peki, D.P. dizisi tam olarak neyi anlatıyor, dizinin konusu ne? Dizinin oyuncu kadrosunda kimler var ve en önemlisi, diziyi izlemeye değer yapan şey ne? Hazırsanız daha fazla zaman kaybetmeden DP Netflix Konusu, oyuncuları, yorumu/incelemesi ve çok daha fazlası olan yazımıza başlayalım.

D.P. Netflix dizi konusu, oyuncuları, yorumu, incelemesi, yorumları, 2. Sezon olacak mı, oyuncular, kaç bölüm ve dahası…

dp-konusu-oyuncuları-yorumu, dp-kore-dizisi, dp-netflix

dp-kore-dizisi-konusu

D.P. Netflix dizi konusu, oyuncuları, yorumu, incelemesi, yorumları, 2. Sezon olacak mı, oyuncular ve dahası…

D.P. Konusu:

D.P. dizisi konusu itibariyle birliğinden kaçan askerleri yakalamakla görevli bir grup askerin etrafında dönüyor.

An JoonHo (Jung HaeIn), 2 yıllık zorunlu askerlik görevine henüz başlamış bir erdir. Ordudaki hiyerarşiyle birlikte daha askerliğinin ilk günlerinden itibaren acımasız gerçeklerle yüzleşmeye başlar. Neredeyse her gün diğer erlerle birlikte üstleri tarafından aşağılanmakta, zaman zaman da darp edilmektedir. Bir gün, tesadüfen D.P. timine bir yardımı dokunur ve bu olaydan sonra oradan bir teklif alır. D.P. , ordudan kaçan askerleri yakalamakla görevli bir ekiptir ve An JoonHo bu ekibe katıldığı takdirde eziyet gördüğü kişilerden uzaklaşabilecektir. An JoonHo, görevi kabul eder. Ancak hikayelerine tanık olduğu firari askerleri yakalamak o kadar da kolay olmayacaktır.

D.P. Netflix Kore dizisi bu yıl yayınlanan Netflix orijinal Kore dizilerinden biri.

D.P. konusu itibariyle dram, askeri türündeki Kore dizilerinden. Netflix orijinal içerikleri arasında yerini alan dizi, her biri bir saate yakın 6 bölümden oluşuyor. Açılımı Deserter Pursuit olan D.P. dizi konusu ve oyuncuları ile büyük bir ilgi gördü. Yönetmenliğini Han JunHee’nin yaptığı dizi yine bir Webtoon uyarlaması. Webtoon uyarlaması Kore dizilerine son yıllarda oldukça aşinayız, ancak D.P. bir yönden bunlardan ayrılıyor. Çünkü dizinin yönetmeni yalnızca yönetmen koltuğunda oturmakla kalmıyor, aynı zamanda webtoon yazarı Kim BoTong ile beraber dizinin senaryo yazarlığını da üstleniyor. Dizi, 27 Ağustos 2021 tarihinde Netflix dizileri arasında yerini aldı.

Merak edenler için mutlaka izlenmesi gereken Webtoon uyarlaması Kore dizileri!

Uyarı: D.P. dizisi şiddet, kan ve içerdiği diğer unsurlar nedeniyle +15 olarak derecelendirilmiştir. Bu içeriklerden rahatsız olacaklara hatırlatalım ve kesinlikle çocuklarla izlemeye uygun olmadığını belirtelim.

dp-konusu-oyuncuları-yorumu, dp-kore-dizisi, dp-netflix

dp-kore-dizi-oyuncuları

D.P. Oyuncuları ve Karakterleri (cast)

D.P. Kore dizisi oyuncular arasında, Jung HaeIn, Koo GyoHwan gibi isimler yer alıyor.

Netflix orijinal Kore dizilerinde görmeye alıştığımız Jung HaeIn, dizide An JoonHo karakterini canlandırıyor. An JoonHo, askerlik görevini yapmak için orduya katılıyor ve kısa süre içinde D.P. yani kaçak askerleri yakalama timinin bir parçası oluyor. Jung HaeIn’in dizideki performansından D.P. yorumu kısmında bahsettim ancak muhteşem bir performans sergilediğini yine ekleyeyim. Jung HaeIn dizileri arasındaki şu dizilere de mutlaka bir şans vermeyi unutmayın: While You Were Sleeping, Something in the Rain vb.

Snowdrop: Jung HaeIn ve BLACKPINK Jisoo’dan yeni Kore dizisi!

Koo GyoHwan D.P. dizisinde, kaçak askerleri yakalamakla görevli timin başında olan Han HoYeol karakterini canlandırıyor. Koo GyoHwan’ı ilk kez bu dizide izledim, ancak bence performansıyla adından söz ettirmeyi başardı! Merak edenler Koo GyoHwan filmleri arasındaki şu yapımlara da bakabilir: Peninsula, A Werewolf Boy…

D.P.Yorumu /İncelemesi

“Kore vatandaşı her erkek, Kore Anayasası ve Askerlik Hizmeti Kanunu’nun 3. maddesi gereğince zorunlu askerlik hizmetini layıkıyla yerine getirmelidir.”

D.P. dizisi, bizleri her Koreli erkeğin 2 yıl zorunlu askerlik yapması gerektiğini hatırlatarak karşılıyor her bölüm. Bu yazı, çoğunluklukla dizilerin, filmlerin gerçek hayattan uyarlanıp uyarlanmadığı bilgisini görmeye alışık olduğumuz giriş kısmında yer alıyor. Askerliğine henüz yeni başlayan er An JoonHo ile beraber bölüğe adımımızı atıyoruz. Ne yazık ki, hayatın içinde zaman zaman karşımıza çıkan güç sarhoşlarının orduyu bir virüs gibi kapladığını görmek uzun sürmüyor. Vatani görevini yerine getirmek için orduya katılan gencecik askerler, kendilerinden daha önce orduya katılmış olmayı öne sürerek eylemlerini gerçekleştiren üstlerinin zorbalıklarına maruz kalıyor. Baş etmeye çalıştıkları şey aile özlemi, yabancı bir yer ya da görevin zorluğu olmayı bırakıp hayatları birileri tarafından cehenneme çevrildiğinde ise kimisi buna dayanamıyor ve çareyi kaçmakta buluyor. İşte, D.P. Kore dizisi tam olarak da bu konu üzerinde duran bir dizi.

Dizi boyunca D.P. ekibiyle beraber, zorbalık merkezde olmak üzere farklı nedenlerden dolayı firar etmiş askerlerin izini sürüyor ve bu sırada onların hikayelerine tanık oluyoruz. Dizi, askeri bir birlikten çıkarak, orduyu ve içindeki yozlaşmayı temel alıyor. Ancak, elinde ya da arkasında bir güç olduğunu hisseden insanların yaptığı şeyler ne yazık ki hayatın her yanında yansımasını gördüğümüz şeyler olarak karşımıza çıkıyor.

6 bölümden oluşan D.P., çarpıcı konusuyla seyirciye bir dizinin verebileceğinden çok daha fazlasını sunuyor.

Buna rağmen, yansımaları her yerde olsa bile izlerken karşınıza çıkan şeylere şaşırmamak, bunlar karşısında dehşete düşmemek elde değil. Üstlerin altları aşağılamasının ne yazık ki o kadar da şaşırtıcı bulunmadığı bir dünyada yaşamamıza rağmen, dizide, fiziksel gücün de büyük bir övünç sebebi olduğu bunun yanında bu gücü bir başkası üzerinde göstermenin de engellenmediği bir ortamda, orduda, öyle şeyler izliyorsunuz ki, kanınız donuyor. Bir insanın bir diğerine bunu yapmaya nasıl hakkı olduğunu düşünürken, bunu nasıl yapabildiğini sorgularken şaşırıyor, sinirleniyor ve üzülüyorsunuz. Bu bakımdan D.P., çarpıcı konusuyla seyirciye bir dizinin verebileceğinden çok daha fazlasını sunuyor.

Zorbalık konusu, okul konulu Kore dizileri de dahil olmak üzere Kore dizilerinde sık sık karşımıza çıkan bir konu. Ancak, daha önce D.P. Netflix dizisi kadar bu konuyu merkeze alan bir dizi izlediğimizi hatırlamıyorum. Yeni Netflix Kore dizisi, bunu yalnızca birkaç bölümünde sahne etmekle kalmıyor. Bu kan donduran konuyu alıyor ve belki de en şiddetli olduğu yerlerden birinde derince bir şekilde işliyor. Yalnızca gücünün sarhoşu olmuş zorbaları, kendi alanının diktatörlerini ve kurbanlarını değil, buna zemin hazırlayan seyircileri de bir bölümüne konu ediyor dizi. Mevkisini ya da rahatını kaybetmemek için sessiz kalırken, izlemekle yetinenlerin nasıl da insanlığını kaybettiğini bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor.

D.P. Netflix dizisi, ağır ve etkileyici konusuna rağmen izleyiciyi hiç sıkmıyor. Son bölüme ne zaman geldiğinizi anlamıyorsunuz.

Böyle önemli ve çarpıcı konuları olan dizilere yorum yapmak her zaman biraz daha zor oluyor. Çünkü, dizinin konusu diğer birçok ayrıntıyı önemsiz hale getirebiliyor. Ancak, diziyi henüz izlemeyenler de olduğu için konusuyla ilgili kısmı burada bitiriyorum. Biraz da dizi sürükleyici mi, sıkıcı mı? Bu ağır konu içinde seyirci keyif alamıyor mu? Bunlardan bahsedelim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. dizi, ağır konusuna rağmen oldukça sürükleyici bir dizi! Dizi, zaten her biri bir saate yakın 6 bölümden oluşuyor ve izlerken ne zaman diziye başlayıp ne zaman bitirdiğinizi fark etmiyorsunuz bile. Bunda başarılı kurgunun yanında, Jung HaeIn ve Koo GyoHwan’in olağanüstü oyunculuklarının da büyük bir payı olduğunu vurgulayalım. Jung HaeIn, duygularını seyirciye geçirmekte muhteşem bir yeteneğe sahip bir oyuncu. Bu yüzden onu izlemek gerçekten çok keyifli. Hele final bölümünde bir sahnesi var ki, sanırım uzun süre izleyenlerin aklından çıkmayacaktır. Bunun yanında ilk kez D.P. oyuncuları arasında izlediğim Koo GyoHwan‘da çok yetenekli ve aynı şekilde izlemesi çok keyifli bir isim. Böyle bir diziye, karakteriyle renk kattığını ve zaman zaman da olsa seyirciyi gülümettiğini söyleyebilirim.

d.p.-yorumu, dp-kore-dizi-yorumu-yorumları

dp-dizi-yorumu

Son olarak D.P. yorum ve incelemesi bölümünü bitirmeden önce D.P. dizi müziklerinden de bahsetmek istiyorum.

Son olarak D.P. yorum ve incelemesi bölümünü bitirmeden önce D.P. dizi müziklerinden de bahsetmek istiyorum. DP ost ‘ları bence dizinin kalitesini yukarı taşıyan unsurlardan biriydi. Kore dizi ost’larını dinlemeyi çok seven biri olarak (Bakınız, OST severler için En İyi Kore Dizi Şarkıları!”)D.P. ost’larını gerçekten çok beğendim. Özellikle, dinlemek isteyenler Primary ve Kevin Oh’un seslendirdiği Crazy şarkısını öneririm.

D.P. Yorumu/incelemesi burada sonra eriyor. Bu muhteşem diziyi hala izlemediyseniz ve tereddütleriniz varsa, mutlaka bir şans verin!

D.P. Yorumu/incelemesi burada sona eriyor. Unutamayacağınız hikayesi, etkileyici oyunculukları ve muhteşem müzikleriyle D.P.bence 2021 yılında yayınlanmış en iyi Netflix Kore dizilerinden biri. Diziyi hala izlemediyseniz ve tereddütleriniz varsa, mutlaka bir şans verin!

d-p-konusu, dp-yorumu-incelemesi-yorumları,

Diziyi izlediyseniz, izlemeyi düşünüyorsanız ve yazıyı D.P. yorumu yazısını buraya kadar okuduysanız lütfen ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmayın! Ayrıca en yeni dizilerden anında haberdar olmak için bloğun bildirimlerini açabilirsiniz! Keyifli seyirler. Takipte kalın!

#Not: Bu yazı BCP Ağustos Ayı kapsamında izlenmiştir. Merak edenler şu yazıya bakabilir: BCP nedir?

Etiketler d.p kore dizisi konusu, oyuncuları, yorumu, izle, d.p. netflix, korean drama izle…

You may also like...

10 Responses

 1. duygu emanet dedi ki:

  Çok ayrıntılı ve güzel bir tanıtım olmuş. Fazlasıyla ilgimi çekti ama Netflix aboneliğim yok, eğer başka izleme seçeneği varsa nette bakabilirim. Blogdaki yayınlarınız da ilgimi çekti.

 2. Okurix dedi ki:

  D.P. benim de izlenecekler listemde. Bakalım senin kadar beğenecek miyim? ?

 3. Buffiy dedi ki:

  Benim de çok sevdiğim bir dizi oldu D.P. Jung Hae In için izledim ama daha önce hiç izlemediğim Koo Gyo Hwan’ın da hayranı oldum. Karakteri diziye renk katmış resmen. İkisinin de oyunculukları çok iyiydi. Dizinin konusu üzücüydü. Yaşanılan olaylar beni çok etkiledi. Umarım tüm zorbalıklar son bulsun. Ayrıca dizinin en sevdiğim şarkısı benim de Crazy oldu. Çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık 🙂

 4. minihanok dedi ki:

  Eminim diğer birçok sitede de yer almıştır çoktan. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Güzel yorumunuz için de çok teşekkür ediyorum:)

 5. minihanok dedi ki:

  Umarım beğenirsin, etkileneceğini düşünüyorum. Keyifli seyirler!:))

 6. minihanok dedi ki:

  Diziyi izleyen birinden yorum almak çok güzel çok teşekkür ederim. Ah kesinlikle çok üzücü ve ağır bir diziydi. Koo GyoHwan’ı ben de çok sevdim, gerçekten dizide tebessüm ettiren bir renk katmıştı. İnş bir gün dizilere, filmlere, kitaplara konu edilecek bir zorbalık kalmaz. Bu tip filmleri izlerken insan herhalde en çok, “bir şey yapsanıza, ses çıkartsanıza” diyerek seyirci kalanlara sinirleniyor. Dizide de bunu güzel vurgulamışlardı, herkes biraz cesaret gösterse ve kötülüklere seyirci kalmaktan vazgeçse belki bunlar yok olacak.. Ben teşekkür ederim:))

 7. renklitirtil dedi ki:

  Ne kadar güzel ve uzun yazmışsın. Düşüncelerimiz hemen hemen aynı, nokta atışı eleştirilerin var. 🙂

 8. minihanok dedi ki:

  Çok teşekkür ederim değerli yorumun için, çok çarpıcı bir diziydi 🙂

 9. octavia dedi ki:

  müthiş olmuş ellerinize sağlık?

 10. minihanok dedi ki:

  Çok saolun:)

Ne düşünüyorsunuz?