Sweet Home Yorumu – Diziyi Bu Kadar Özel Yapan Ne?

Sweet Home dizi yorum, yorumları yazısıyla herkese merhaba!

Netflix dizileri arasında yerini alan Sweet Home konusu, karakterleri ve muhteşem oyuncu kadrosuyla son yılların en çok ses getiren Netflix Kore dizilerinden biri oldu . Dizi çok kısa bir süre içinde dünyanın dört bir yanından seyirciler tarafından izlendi. Kimisi diziyi çok beğendi, kimi korkunç buldu. Bence korku-gerilim türündeki dizi kesinlikle izlemeye ve hakkında konuşmaya değer bir yapımdı. Bu yüzden, bu yazıda sizlerle hem kendi Sweet Home dizi yorumları mı hem de sosyal medya gibi yerlerde gözüme çarpan Sweet Home dizi yorumu ve tepkilerini paylaşacağım.

Dikkat: Bu yazı Sweet Home dizi yorum ve inceleme yazısıdır. Diziyi henüz izlemediyseniz dizinin konusu, oyuncuları ve karakterleri, imdb puanı gibi bilgilere ulaşabileceğiniz şu yazıya bakmak isteyebilirsiniz. (Buna rağmen yazıyı okumak isteyenler spoiler bölümünü atlamayı unutmasın!:) Sweet Home 2. sezon ne zaman ile ilgili bilgi almak isteyen herkes de ilk yazıyı ziyaret edebilir. Dizinin 2. sezonu ile ilgili bilgi geldikçe ilk yazıya ekleyeceğim.

Sweet Home dizi yorumları, yorum, karakterleri, inceleme, Netflix Sweet Home yorumlar ve dahası!

Netflix Sweet Home dizi yorumu, netflix yorum, dizi yorumlar, yorum, incelemesi, karakterleri ve dahası!

Sweet Home Yorumu / İncelemesi

Çok beğendiğim dizilere yorum yazmak her zaman biraz zorluyor beni. Diziyi izlerken tam olarak ne hissettiğimi, hangi sahnede ne düşündüğümü tek tek yazamayacak bile olsam o dizilerin konusuyla, karakterleriyle ne kadar özel ve izlemeye değer olduklarını geçirebilmek istiyorum sizlere de. Webtoon uyarlaması Kore dizileri arasında yer alan Sweet Home dizisi için de aynı şekilde düşünüyorum. Dizi o kadar güzel, o kadar etkileyici ki! Peki, Sweet Home dizisini bu kadar özel yapan ne? Gelin, Sweet Home yorum bölümümüze başlayalım. Diziyi henüz izlemediyseniz endişelenmeyin, yorum kısmının ilk kısmında spoiler yok. Fakat uyarı bölümünden sonraki kısım spoiler içermekte, orayı atlamayı unutmayın!

Sweet Home webtoon’u, okuduğum birçok webtoon içinde insanı ve insanlığı ele alan eşsiz ve çarpıcı konusuyla aklımda yer edinmişti. Bu yüzden Netflix tarafından bir diziye uyarlanacağını duyduğumda çok sevindim ve merakla beklemeye başladım. Sweet Home oyuncuları da farklı yapımlarda izlediğim ve çoğunu beğendiğim isimlerdi. Hem muhteşem bir konu hem de oldukça renkli ve dikkat çekici bir kadro olunca dizinin güzel ve kaliteli bir yapım olacağından emindim. Fakat sanırım bu kadar çok seveceğimi, karakterlerine bu kadar çok bağlanacağımı düşünmemiştim ve hikayeyle böyle nefes kesici bir maceraya çıkmayı beklemiyordum!

sweet-home-netflix-monster

Dizi konusu itibariyle insanların bilinmeyen bir nedenle yavaş yavaş canavarlaştığı bir dünyada hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın hikayesini anlatıyor.

Uzun ve karışık saçları ve bir kucak eşyasıyla HyunSoo’nun yeni bir apartmana taşınmasıyla başlıyor dizi. Kısa bir şekilde apartman sakinlerini görme fırsatımız oluyor. Güvenlik görevlisindeki bazı tuhaflıklar dikkat çekiyor ve bu tuhaflıklar HyunSoo’nun yan komşusu ile devam ediyor. Bu sırada apartman sakinleri koca binada kilitli olduklarını fark ediyorlar ve bu durumun nedenini ararken karşılaştıkları şey hepsini şok ediyor. Bu şekilde aynı apartmanda yaşayan insanlar kendilerini bir anda tuhaf canavarlarla dolu bir hayatta kalma mücadelesi içinde buluyorlar.

Dizi ile ilgili detaylı Sweet Home yorumlar ,incelemelere geçmeden önce hala diziyi izlememiş olanlar için şunu söylemek istiyorum; düşündüren, duygulandıran, güzel konulara değinen kaliteli, farklı ve heyecan dolu yapımları seviyorsanız Sweet Home Kore dizisine mutlaka bir şans verin! 10 bölüm boyunca kendinizi nefes kesici, zaman zaman duygulandıran, zaman zaman düşündüren ve bazen de çok sinirlendiren muhteşem bir maceranın içinde bulacaksınız. Sıradan romantik-komedilerden sıkıldıysanız ve farklı bir yapım arıyorsanız bence en iyi 2020 Kore dizileri arasında yer alan bu yapımı sakın kaçırmayın!

Not: Sweet Home yaş sınırı +18 olarak belirlenmiş. Dizinin özellikle ilk bölümlerinde oldukça kanlı sahneler var. Bunun dışında canavarları baz alırsak çok korkunç ve uyku kaçıracak bir dizi değil bence. Yine de şiddet içeren, kanlı sahnelere karşı hassas olanlar bunu unutmasın.

en-iyi-netflix-kore-dizileri, sweet-home-konusu, sweet-home-yorumu-inceleme, netflix-dizileri, en-popüler-netflix-kore-dizileri, song-kang-dizileri

song-kang

-Sweet Home dizi yorumu Spoiler –

Şimdi diziyi izleyenler için olan Sweet Home incelemesi kısmına geçelim. Diziyi büyük bir keyifle izledim bu yüzden duygularımı paylaşmak için sabırsızlanıyorum!

Sweet Home dizisinin yönetmeni yapılan bir röportajda; dizinin canavarlardan önce insanlarla ilgili olduğunu söylemiş. Bence dizi boyunca da en çok düşündüğümüz şeylerden biri bu. Kokuşmuş balıklarını güvenlik görevlisine veren kreş müdüründen, dışarıda canavarlar olduğunu bilmesine rağmen marketindeki yiyecekleri paylaşmak istemeyen adama kadar…Bunlar dizide daha sonra karşımıza çıkan kişilerin yanında masum kalmış olabilirler. Fakat o kadar gerçek karakterler ki. İnsanların bir kriz anında gerçek kimlikleri, gerçek karakterleri ortaya çıkıyor ve belki çok da şaşırmayarak tanık oluyoruz hareketlerine. Kendi arzuları için bencilce kararlar alanların insanlıktan nasıl da uzaklaştıklarını görüyoruz.

Dizinin ilk bölümlerinde HyunSoo ve gitar çalan kız ve kılıç kullanan adam yukarıdaki canavarları alt etmeye çalışarak ilerliyor. Aşağıdakiler ise henüz yanlarına gelen bir canavar olmadığı için insanlarla, bencillerle savaşıyorlar. Nihayetinde saklanacak bir kreş buluyorlar, yiyecek sorunları çözülüyor. Daha sonra HyunSoo ve diğerleri geliyor. Böylelikle de bir canavara dönüşmekte olan HyunSoo gerekli malzemeleri almaya gönderdikleri süreç başlıyor ve birileri gelip her şeyi mahvedene kadar bu şekilde ilerliyor dizi.

(Sweet Home yorumlar) Sweet Home konusu itibariyle insanları ve her birinin içinde var olan ve arzularına göre açığa çıkmayı bekleyen canavarları anlatıyor.

Dizinin ilk bölümlerinde canavarlar daha sık çıkıyor karşımıza. Bebeğini kaybeden ve canavarken de kimseyi incitmeyen anne beni webtoon’u okurken de çok etkilemişti. Dizide de güzel yansıtmışlardı karakteri ve hikayesini. Sweet Home her insanın bir canavara dönüşebileceğini fakat bu anda bile içindeki arzuların önemli olduğunu gösteriyordu bence bize. Herkes içindeki arzulara, gerçek kimliğine uygun bir canavar oluyordu. Bu anne de kimseyi incitmedi, hatta korudu. Aynı şeyi tekerlekli sandalyedeki amcada da olmak üzere birkaç karakterde daha gördük. Diğerleri için de çabalayan ve fedakarlıklar yapan karakterlerde.

Ben dizideki çoğu karakteri de çok sevdim. Tekerlekli sandalyedeki amca HyunSoo için olduğu gibi bence seyirciler içinde özel bir yere sahip oldu. Son anına kadar hep başkaları için savaştı. Kaba görüntüsünün altında güzel bir kalbe sahip Lee EunYu’yu da sevdim ben. Keşke sevdiği insanlara onları sevdiğini söyleyebilseydi. İtfaiyeci Seo YiKyung wentoon’da olmasa da dizi için çok önemli bir karakterdi. Askerlere HyunSoo’dan bahsettiğinde kızmıştım fakat neyseki butona basan o olmadı.

lee-dohyun

Bence dizide en çok dikkat çeken ve parlayan karakterlerden biri Lee EunHyeok‘du. Herkesi hayatta tutabilmek için hepsinden daha soğukkanlı, planlı ve sakin olmak zorundaydı. Bu zaman zaman duygusuz bir insanmış gibi algılanmasına sebep oldu fakat onunda birçok sahnede nasıl bocaladığını gördük. Ne HyunSoo’yu canavarlar arasına göndermek konusunda ne de başka konularda isteklerini yapmadığını söyledi o da. İstediği şeyi değil, yapmak zorunda olduğu şeyleri yaptı. Ve bu şekilde de çok daha uzun bir süre hayatta kaldılar. Lee DoHyun dizi ile ilgili verdiği röportajda Lee EunHyuk karakterini canlandırırken duyguları daha çok gözleri ile yansıtmak istediğini söylüyor. Bence bunda da çok başarılı olmuş, Lee EunHyuk’un güldüğünü, ağladığını, kızdığını görmüyoruz ama gözleri neler hissettiğini yansıtıyor çoğu zaman.

Dizi boyunca HyunSoo’ya çok üzüldüm. Keşke başından beri hiç yalnız kalmasaydı ve teselli eden, destek olan birileri olsaydı yanında.

Dizide beni en çok duygulandıran şeylerden biri HyunSoo’nun geçmiş hayatını izlediğimiz anlar oldu. Dizinin başından beri izlediğimiz o uzun ve dağınık saçlı, hayattan bezmiş ve kendi ölümü için gün sayan, hatta bunu önemsiz bir şey gibi söyleyerek “yapsam mı ki?” diyerek soran, yapayalnız karakter bana çok da gerçek gelmemişti başlangıçta. Sıradan bir insan değil de sadece dizilerde veya aynı böyle çizgi romanlarda karşımıza çıkabilecek bir karaktere benziyordu. Fakat bu HyunSoo’nun çok değil belki birkaç sene öncesinde okul üniformaları içinde, yüzünde kocaman bir tebessüm taşıyan bir genç olduğunu görmek beni gerçekten çok duygulandırdı.

cha-hyunsoo-karakteri

Muhtemelen HyunSoo’da arkadaşları tarafından sevilen, arkadaşlarıyla takılan, ailesiyle güzel vakit geçiren ve belki de en büyük derdi okul dersleri olan sıradan bir lise öğrencisiydi. Hayalleri, hedefleri olan mutlu biri. Fakat ne yazık ki bir gün rastladığı lanet bir insan tüm hayatını alt üst etti. Hem de “gökyüzünün çok aydınlık olması” gibi çok saçma bir sebeple. İnsanların sırf yapabildikleri için, sırf buna güçleri yettiği için bir başkasının hayatını bu şekilde cehenneme çevirmeleri dehşet verici.

Az önce bahsettiğim sahneler beni ne kadar etkilediyse HyunSoo’nun onun o depresif ve bitmiş hayatını hatırlatan uzun saçlarını kestiği sahneyi de bir o kadar sevdim. Belki geçmişte yaşananları tamamen değiştirip eski haline gelmesi mümkün değildi fakat HyunSoo her makas darbesiyle biraz daha hayata döndü bence. Ölümü için gün sayan birinin yaşamaya karar vermesini güzel bir şekilde hissettirdiler seyirciye.

Sweet Home ost yani dizi müzikleri ile de çok konuşulacak gibi. Dizide çalan şarkılardan en çok dikkat çekenleri şüphesiz Imagıne Dragons- Warriors ve BewhY ‘dan Side By Side idi.

Kılıç ustası ve gitar çalan kız çok güzel bir ikili olmuşlardı. Sahnelerini çok seviyordum. Fakat daha sonra kılıç ustası öldü. Tamam, zaten önemli karakterlerden ölecek kişilerin olduğu belliydi. Ama yine de ölümü çok can sıkıcıydı bence. Çok daha güçlü, devasa canavarları alt ettiler. Ancak daha insan formundan çıkmamış güvenlik görevlisi adamı öldürürken sadece izlediler. Kılıç ustası tek başına savaşırken sürekli birinin yardım etmesini ve kolu kopmuş da olsa kurtulmasını bekledim. Ama ne yazık ki öldü. Onun için de son anına kadar savaşılmasını isterdim.

Diziyi izlerken en çok ne zaman korktun, en çok ne zaman karakterler için endişelendin?”diye sorsalar cevabım ne neredeyse bina kadar canavarın olduğu sahne olur ne de diğer korkunç canavarların olduğu sahneler. Sweet Home’u izlerken beni en çok endişelendiren ve “eyvah” dediğim zaman zırhlı arabaları ile bir grup insanın binaya geldikleri anlardı. Dizi insan formuna sahip olup, insan gibi yiyip içmenin ya da konuşabilmenin insanlık olmadığını gösterdi. İnsan olmayan insanların; devasa ve olağanüstü güçteki canavarlardan bile ne kadar korkunç olduklarını. O kadar bölüm boyunca kavga-gürültü de olsa birlikte hayatta kalmayı başarmış insanlar bu iğrencç katiller yüzünden bir saniyede kayıp verdiler.

sweet-home-yorumu, sweet-home-dizi-yorum, netflix-kore-dizileri, sweet-home-yorumlar,

sweet-home-karakterleri

Dizi bize canavarlardan daha korkunç şeyin ne olduğu ne olduğu gerçeğini de sert bir şekilde gösterdi.

Bu grupla gelen kişilerden biri de Jung UiMyong idi. Önceleri sessizce beklese de HyunSoo’yu kurtardı. birlikte geldiği kişileri öldürürken onunda güçlü bir şekilde dönüştüğünü gördük. Kim SungCheol‘u en son yine bir orijinal Netflix dizisi olan Arthdal Chronicles‘da izlemiştim. Yüzünde muzip ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir ifade var bence. (Arthdal Chronicles’daki rolü yüzünden bana öyle görünüyor da olabilir:)) Dizilerde de genelde sürpriz bir karakteri oluyor. Bu yüzden burda da ilk gördüğümde bir şeyler yapacağı belliydi. Fakat böyle olsa da belki insanlara yardımı olur diye düşünmüştüm. Karakteri beni heyecanlandırmıştı fakat ne yazık ki o da yapacağını yaptı ve birçok kişiyi öldürdü. Şu cümlesi de dikkat çekiciydi bence, “İnsanlara zarar vermeyen canavarlar var. Peki, canavarlara zarar vermeyen insanlar var mı?”

Sweet Home final bölümü yarım kalmasını saymazsak etkileyici bir bölümdü ama yine can sıkıcı şeyler vardı bence. Grubun içindeki gençlerden biri askerlerin verdiği butona bastı ve gelmelerine sebep oldu. Tam bu sırada da dizideki en sevimli karakterlerden biri olduğunu düşündüğüm yaşlı amcanın bulduğu sığınağa kaçtı hayatta kalanlar. HyunSoo gelmemişti ve bu yüzden Lee EunYu, balerin kızımız, abisini onu almaya gönderdi. Lee EunHyeok , HyunSoo giriş kapısındayken ona bir iki cümle söyledi ama HyunSoo’yu durduramadı.

(Sweet Home dizi yorumu). Dizi öyle bir yerde bitti ki Sweet Home 2. sezonunu sabırsızlıkla bekliyorum!

E peki niye hızla geri dönmedi? Bu süre boyunca ne HyunSoo’ya ısrar etti, kolundan tutup götürmeye çalıştı ne de başka bir şey. Gelmediğini görünce hemen sığınağa dönmeliydi. Sanırım en çok söylendiğim sahnelerden biri bu oldu. Lee EunHyeok’un ölümü gibi gösterildi bu sahne ama ben öldüğünü düşünmüyorum. Son anlarda akan kan muhtemeen burnundan aktı. Belki de kendisi dönüşmeye başlamıştı ve bunu biz görmemiştik. Ya da o an başladı ve göçük altında kalsa bile ölmeyecek. Sweet Home 2. sezon ne zaman gelir bilmiyorum ama İnş. bu karakteri de görürüz. En çok tanımak istediğim ve hikayesini merak ettiğim karakterlerden biri o oldu çünkü.

En son hayatta kalan bütün insanların sığınaktan çıkınca askerlerle karşılaştıklarını gördük. İtfaiyeci Seo YiKyung da üniformasını giyindi ve askerler arasında yerini aldı. Ve son olarak da en son askerler ateş ederken gördüğümüz HyunSoo’nun bir arabada gözlerini açtığını gördük. Kim aldı götürüyor, derken arabayı kullanan da Pyeon SangWook çıktı. Bir kısmı yanık olan yüzü tamamen iyileşmişti, muhtemelen o da dönüştü.

-Sweet Home dizi yorumu, yorumları spoiler kısmı bitti-

Evet, Sweet Home 1. sezonu böylece bitmiş oldu. Webtoon’unun sonunu net olarak hatırlamıyorum, tekrar okuyacağım. Dizi 2. sezon için ucu açık bir final yaptı. Netflix Kore dizilerinin 2. sezona daha karar bile vermeden dizileri yarım bırakmasından hiç hoşlanmıyorum açıkçası. Devamı kararlaştırılmadan bir diziyi yarım bırakmak seyirciye yapılan bir saygısızlık bence. Neyseki Sweet Home Netflix dizileri içinde oldukça ses getiren bir yapım oldu, bu yüzden 2. sezon için de olumlu konuşuluyor. Henüz Love Alarm, Arthdal Chronicles gibi orijinal Netflix dizilerinin 2. sezonları gelmedi bu yüzden Sweet Home 2. sezon ne zaman çıkar bilmiyorum. Dizinin 2. sezonu ile ilgili tüm haberleri bu yazıya ekleyeceğim.

 

sweet-home-yorumu, sweet-home-dizi-yorum, netflix-kore-dizileri, sweet-home-yorumlar,

sweet-home-yorumları

Son olarak; Sweet Home oyuncuları, karakterleri ve insanlık üzerine bizi düşündüren konusu ile benim gerçekten çok sevdiğim bir yapım oldu. Sanırım bu mükemmel hikaye ve güzel karakterleri uzun bir süre hafızamda kalacak. Dizi benim için en iyi 2020 Kore dizilerinden biri oldu. Ve bence Kore yapımı en iyi Netflix dizileri arasında da ilk sıralarda. Diziyi hala izlemediyseniz mutlaka bir şans vermenizi öneririm. Diziyi çoktan izlediyseniz ve 2. sezon için bekleyenler arasında katıldıysanız dizi ile alakalı yorumlarınızı merakla bekliyorum! Lütfen ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmayın!

Dışı her nasıl olursa olsun, karşılaştığınız herkesin özünde de insan olması dileğiyle~

Yorum bırakmayı unutmayın!:)

etiketler: Sweet home dizi yorumu, yorumları, inceleme…sweet home review

You may also like...

1 Response

  1. minihanok dedi ki:

    Ben ajan olduğunu düşünmüyorum fakat ben de ihanet eder mi diye düşünmüştüm. Neyseki Hyunsoo’yu ele vermedi. Bence şartlar öyle gerektirdiği için son sahnede öyle gördük kendisini. Yorum için teşekkür ederim.

Ne düşünüyorsunuz?