The King of Pigs Konusu ve Yorumu – Tüyler Ürperten Bir İntikam Hikayesi

Aynı isimli animasyon filmindenuyarlanan The King of Pigs, hikayesini son zamanlarda Kore dizilerinde en çok işlenen konulardan biri olan akran zorbalığı üzerine inşa ediyor. Zorbalıktan doğan bir intikam hikayesi olarak da adlandırabileceğimiz gerilim dizisi, kasvetli havası ve içerdiği hassas unsurlarla bazı seyircilere havlu attırsa da; yılın sevilen yapımlarından biri olmayı ve izleyiciyi ekran başında tutmayı başarıyor. Bu yazımızda The King of Pigs dizi konusu ve yorumlarını bulacaksınız.

The King of Pigs dizi konusu, oyuncuları, yorumu, incelemesi, kaç bölüm, kaç sezon, 2. sezon olacak mı, yaş sınırı ve dahası…

Mart ayında yayınlanmaya başlayan The King of Pigs dizisi, gerilim, gizem ve dram türünde. 2022 tvN dizileri arasında yayınlanan ve 12 bölümden oluşan dizi, aynı isimli bir animasyon filminden uyarlama. Dizinin uyarlandığı animasyon filmi, Train to Busan gibi dünya çapınca hit olmuş yapımlara da imzasını atan yönetmen Yeon SangHo tarafından ekranlara taşınmış. Başarılı isim, animasyon filminin hem senaryosunu kaleme almış hem de yönetmenliğini üstlenmiş.

2011 yılında yayınlanan animasyon filminden 11 yıl sonra ekranlara gelen Kore dizisi, genel anlamda orijinal senaryoya bağlı kalmakla beraber değişimler yapmaktan çekinmiyor. Dizinin yönetmenliğini Hotel King, Less than Evil gibi dizilerin yönetmenliğini yapan Kim DaeJin üstlenirken; senaryosunu Tak JaeYoung kaleme alıyor. 18 Mart tarihinde yayına başlayan The King of Pigs Kore dizisi, 23 Nisan 2022 tarihinde sona erdi.

The King of Pigs ne demek? Dizi, ismini iki farklı sınıfı tanımlamak için kullanılan domuz ve köpek benzetmelerinden alıyor. “Domuzların Kralı” olarak çevirebileceğimiz dizide, zorbalık yapmasına ve suç işlemesine rağmen asla cezalandırılmayanlar “köpeğe” benzetilirken; eziyet gören ve katledilmek için doğanlar ise “domuza” benzetiliyor.

UYARI: The King of Pigs konusu, oyuncuları ve yorumu ile ilgili kısma geçmeden önce diziyle ilgili bir uyarı yapmamız gerek. The King of Pigs dizisi kan, şiddet, istismar gibi içeriklere sahip bir dizi. Bu konularda hassasiyeti olanlara ve çocuklara asla önermiyorum.


The King of Pigs Kore Dizi Konusu

Dizi, bir intikam hikayesini anlatıyor.

Polis ekipleri, ihbar üzerine gittikleri evde bir kadın cesediyle karşılaşır. İlk bakışta durum bir intihar vakası gibi görünmekte olsa da polisler bir şeyi fark ettiklerinde durum tersine dönecektir. Evin duvarlarında kırmızı bir maddeyle yazılmış kısa bir not bulunmaktadır. Ölü bulunan kadının kocası tarafından yazıldığı anlaşılan bu notta “Jung JongSuk” isimli birinin adı geçmekte; yazan kişi ona mesaj iletmektedir.

Olay yerine gelen polis memuru isim kendisine tanıdık gelince kısa bir araştırma yapar ve şüphesinde yanılmadığını görür. Jung JongSuk, şüpheliyle aynı ortaokula gitmiştir. Şimdi ise bir polis memurudur ve olay yerine gelen dedektifinde akademiden bir tanıdığıdır. JongSuk, 20 yıldır görüşmediği bir arkadaşından böyle bir not alınca neye uğradığını anlayamaz.

Polisler, kadının intihar mı ettiğini; yoksa cinayet kurbanı mı olduğunu anlamaya çalışırken korkunç bir cinayet daha işlenir. Hwang KyungMin, bir adamı oldukça kanlı bir şekilde öldürmüştür. Dahası olay yerinde yine Jung JongSuk’a yazılmış bir not bulunur. Bu sefer notta KyungMin, Jung JongSuk’u “kendisine katılmaya” davet etmektedir. Bu manzara ve not herkesin tüylerini diken diken eder. Polisler bu acımasız cinayetin sebebini ve JongSuk’un kim olduğunu anlamaya çalışmaktadır.

Öldürülen adamın kimliği ortaya çıktığında her şey anlam kazanmaya başlar. Adam, ortaokuldayken Hwang KyungMin’e eziyet eden öğrencilerin başıdır. Aranılan adamın planı ortadadır; Hwang KyungMin, orta okul zorbalarını avladığı oldukça acımasız bir ava çıkmıştır. Polis, seri cinayetin önüne geçebilmek için hızla harekete geçer. Ancak sıradaki hedefin belli olmadığı bu avda, avcıyı yakalamak kolay olmaz. Jung JongSuk da, arkadaşı bir canavara dönüşmeden onu durdurmak istemektedir. Ancak geçmişin acı dolu anıları gün yüzüne çıktıkça kimin kurban kimin katil olduğu karışacaktır.

2022 Kore Dizileri: Bu Yıl Yayınlanacak 25 Muhteşem Dizi!


The King of Pigs Dizi Oyuncuları ve Karakterleri (2022)

Kim DongWook The King of Pigs dizisinde zorbaları öldürmeye başlayan Hwang KyungMin karakterini canlandırıyor. Kim DongWook daha önce You Are My Spring, Find Me in Your Memory gibi ünlü dizilerde oynamış bir isim. Ben kendisini ilk kez The King of Pigs dizisinde izledim. Başrollerden biri olmasına rağmen ekran süresinin az olduğunu düşünsem de bence başarılı bir oyuncu. Daha sonra Find Me in Your Memory dizisine bakmayı düşünüyorum.

Kim SungKyu, Hwang KyungMin’in ortaokul arkadaşı olan polis memuru Jung JongSuk karakterini canlandırıyor. Aktörü en son Kim SooHyun’un başrolünde olduğu bir diğer polisiye, gerilim dizisi olan One Ordinary Day dizisinde izlemiştik.

Chae JungAn, dizide olayları çözmekle görevli polis memuru Kang JinAh’yı canlandırıyor. Başarılı aktris son olarak Monthly Magazine Home dizisinde rol almış.

The King of Pigs oyuncuları arasında çocuk oyuncular özel bir alkışı hak ediyor.

Dizinin oyuncu kadrosundan bahsetmişken karakterlerin geçmişlerine hayat veren çocuk oyuncuları atlamak olmaz. Bence, karakterlerin hikayesini yansıtmada en büyük rol onlara düşmüş; bunu da başarıyla gerçekleştirmişler.

Choi HyunJin, dizide Cheol karakterine hayat veriyor. Yetenekli çocuk oyuncu bence bu dizinin ana yıldızlarından biri. Daha önce Mine, Taxi Driver gibi yapımlarda rol almış.

Hwang KyungMin’in çocukluğuna ise Chocolate, My Queen gibi dizilerde karşımıza çıkan Lee ChanYoo hayat veriyor. Son olarak Jung JongSuk’un çocukluğuna ise henüz oldukça yeni bir oyuncu olan Shim HyunSeo hayat vermiş.

The King of Pigs detaylı oyuncu kadrosuna şuradan ulaşabilirsiniz; Asianwiki The King of Pigs Oyuncuları


The King of Pigs Dizi Yorumu (2022)

The King of Pigs, ilk kez “İzlenmesi Gereken Güney Kore Animasyonları” yazısını hazırlarken dikkatimi çekmişti. Türkçe çevirisi olan animasyon filmlerini tararken konusuna göz atma fırsatım olmuş ancak aynı yönetmenin Seul Station animasyonunu eklediğim için tercihimi diğer animasyon filmlerinden yana kullanmıştım. The King of Pigs dizisi çıktığındaysa bir gizem-gerilim sever olarak diziye bir şans vermek istedim. Şimdi sizinle The King of Pigs dizi yorumlarımı paylaşacağım. Bu kısımda büyük bir spoiler bulunmamaktadır.

Zorbalık, özellikle Kore okul dizilerine konu olan en önemli temalardan biri. Bu tema, bugüne kadar her okul dizisinde bir takım karakterlerle vurgulansa da; The King of Pigs tüm hikayesini bunun üzerine inşa ediyor. Travmalarla dolu geçmişini geride bırakarak çok sevdiği eşiyle mutlu bir yaşam sürmeye çalışan Hwang KyungMin’i görüyoruz. Her şey iyi gidiyorken Hwang KyungMin, bir gün evlerinin deposunda bir şey görüyor. Ne gördüğünü uzun süre öğrenemesek de bir şey anlaşılıyor ki; artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Kısa bir süre sonra Hwang KyungMin eşini de trajik bir şekilde kaybediyor. Bu şekilde onu hayatta tutan son şey de yitip gidince kararını veriyor. Bundan sonra her şeyin sorumlusu olarak gördüğü okul zorbalarını tek tek avlamaya başlıyor. Bu sırada ortaokulda en yakın arkadaşı olan Jung JongSuk’u da kendisine davet ediyor. Bunun sebeplerini, ikilinin neler yaşadığını sonradan öğreniyoruz.

the king of pigs konusu, oyuncuları, yorumu

The King of Pigs oldukça acımasız bir intikam hikayesi.

Taxi Driver, The King of Pigs’i izlerken aklıma gelen dizilerden biri oldu. Yine bir intikam hikayesi olan 2021 Kore dizisinde, devletin sağlayamadığı adaleti kendi kurallarıyla gerçekleştiren bir grup insanın hikayesini izlemiştik. Bir anti-kahraman hikayesi olarak da adlandırabileceğimiz bu dizide de suçlulara, katillere acınmıyor, cezaları veriliyordu. Karakterler belki çoğumuzun onaylamayacağı sınırlara ulaşsa da her şeye rağmen onlarla bağ kurabiliyor; kendinizi zaman zaman onların sorduğu soruları sorarken buluyordunuz.

Bu örneği verdim çünkü bence The King of Pigs’te böyle bir bağ kuramıyorsunuz. Karakterin çocukluğunu ve yaşadığı şeylerin onu hem o zamanlar hem de yetişkinkinliğinde nasıl etkilediğini gördüğünüzde çok üzülüyor; zorba öğrencilere karşı öfkeyle doluyorsunuz. Bu öfke dizi boyunca sizi terk etmiyor. Ancak, karakterimiz intikamını o kadar kanlı, o kadar acımasız şekilde alıyor ki bence izleyici bir yerden sonra karaktere duyduğu sempatiyi ve ilk bölümde kurduğu bağı yitiriyor. Empati kurması mümkün olmuyor.

Bununla birlikte The King of Pigs dizisi böyle bir beklenti içinde de görülmüyor. Karakterin ruh sağlığının yerinde olmadığını, mantığını devre dışında bıraktığını en başından itibaren anlıyoruz. Hwang KyungMin, arabasında, evinde, cinayet işlerken hep biri tarafından yönetiliyor. Bunun kim olduğunu diziyi izlediğinizde görüyorsunuz, spoiler olmaması için bahsetmeyeceğim.

The King of Pigs, psikolojik ve fiziksel şiddetin bir bireyi nasıl paramparça ettiğini oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Kırıcı bir söz, rahatsız edici bir bakış bile yıllarca insanın aklından çıkmayabilirken sözlü ve fiziksel şiddet ne yazık ki asla onarılamayan izler bırakabiliyor. The King of Pigs de, -zaman zaman çok aşırı unsurlar kullanıp kolaya kaçtığını düşündürse de-, bu şiddetin nelere sebep olacağını başarılı bir şekilde yansıtıyor bence.

Küçücük çocukların, hem akranları hem de yetişkinler tarafından nasıl ezildiğini, şiddet gördüğünü izlerken kanınız donuyor. Kimsenin bunu durdurmak için bir şey yapmadığını ve çocukların kendi kaderleriyle baş başa bırakıldığını izlemek; bu tip olayların gerçek hayatta da yaşanma ihtimali olduğunu, bir yerlerde yaşanıyor olabilme ihtimalini düşünmek insanı gerçekten çaresiz bırakıyor.

Gizem-Gerilim Severler Tarafından İzlenmesi Gereken 3 Kore Filmi Önerisi!

The King of Pigs dizisi, insanların kolay kolay değişmediğini hatırlatıyor ancak ters köşeleriyle sizi şaşırtmayı da başarıyor.

Dizi, her ne kadar “insanların 7’sinde neyse 70’inde de o olduğu” düşüncesi ile ilerlese de bazen bunun dışına çıkıyor. Bununla birlikte bence The King of Pigs, seyircisini şaşırtmayı ve ters köşelerle merak öğesini canlı tutmayı da başarıyor. Tüm bu ağır hikayeye rağmen diziyi sıkılmadan izliyorsunuz.

Tüm bunların yanında bence dizi bir noktada ağır bir eleştiriyi de hak ediyor. Dizi, zaman zaman akıl almayacak hatalar yapıyor. Özellikle dizideki polis teşkilatının beceriksizliği ve iş bilmezliği bazen sabır taşıracak noktalara ulaşabiliyor. Bence bu, bu gerilim dizisinin en büyük eksilerinden biri olmuş. Neyse ki hikayenin kendi temposu bu noktaları görmezden gelmenize yetiyor.

Herkese hitap etmeyeceğini vurgulamakla birlikte The King of Pigs’i türü sevenlere öneriyorum.

Tüyleri diken diken eden, zaman zaman kan donduran sahnelerine rağmen bence The King of Pigs, anlatılmaya değer hikayesi ile izlenmesi gereken yapımlardan biri. Ancak bir kez daha hatırlatmak isterim; dizi kesinlikle çocuklara uygun değil. Kan, şiddet içeriklerinden etkilenenlere de izlemelerini önermem. Ben diziyi özellikle bu tip yapımları seven ve kaldırabilenlere öneriyorum.

Dünyanın; suçluların cezasız kalmadığı, büyük-küçük herkesin gülümseyerek yaşayabildiği bir yere dönüşmesi dileğiyle…


The King of Pigs Benzeri Diziler;

Strangers From Hell : Psikolojik Gerilim Severler Kaçırmasın!

Nightmare Teacher: Korku Türünde Bir Mini Dizi!

D.P. Dizi İncelemesi: Ordudaki Zorbalığı Anlatan Netflix Dizisi!


Diziyi izlediniz mi? Diziyi izlemeyenlere önerir misiniz?

Bir dizi yorumunun daha sonuna geldik. Diziyi izlediyseniz veya izlemeyi düşünüyorsanız lütfen ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmayın. Ayrıca, bu diziyi beğeneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla yazıyı paylaşmanız da beni çok mutlu eder. Bir sonraki dizi yazısında görüşmek üzere. Takipte kalın!

En yeni yazılardan anında haberdar olmak için bloğa abone olmayı unutmayın!

You may also like...

1 Response

  1. okurix dedi ki:

    Benim ilgimi çekti. 🙂 Ekledim listeye

Ne düşünüyorsunuz?