Born Again Konusu-Yorumu / Fantastik Dram Severler Kaçırmasın!

Reenkarnasyonla tekrar hayata dönen karakterlerin hikayelerini izlemeyi sever misiniz? Birde aşk, acı ve gizem ile dolu geçmiş kaderleri onları bırakmadıysa? Cevabınız “evet” ise yeni drama Kore dizileri arasında yerini alan Born Again dizisini sakın kaçırmayın!

Yeni başlayan Kore dizileri ve 2020 Kore dizileri arasında yerini alan son dizilerden biri de Born Again Kore dizisi oldu. Yarım saatlik 32 bölüm olarak KBS2 kanalında yayımlanacak olan Born Again konusu itibariyle dram-fantastik türünde Kore dizilerinden. Yönetmenliğini Jin HyungWook‘un yaptığı dizinin senaristliğini Jung SooMi yapıyor.

Born Again hangi günlerde yayımlanıyor?” diyenler içinde; Born Again yayın günleri pazartesi ve salı.

[Not: Dizinin konusu, yorumu ve bölüm linkleri vb. bir çok şey içeren yazımıza geçmeden önce dram ağırlıklı Kore dizileri sevmeyenler için birbirinden güzel romantik komedi Kore dizileri ve fantastik Kore dizileri olan bir listeyi bırakıyorum. En iyi Kore dizileri listesinden istediğiniz türde bir dizi bulabilirsiniz! Ayrıca yeni başlayacak 2020 Kore dizileri ve 2020 bitmiş Kore dizileri için de 2020 Kore dizileri listesine bakabilirsiniz!]

2020-kore-dizileri,kore-dram-dizileri

born-again-kore-dizi

Born Again Konusu

Bir seri katilin oğlu olan Gong JiCheol psikolojik ve fiziksel şiddet görerek büyümüştür ve bu yüzden sosyal ilişkileri çok zayıftır. Babasından nefret etmekte ve ona benzemeyi kesinlikle reddetmektedir. Bir gün karşısına bir kitabevi işletme olan Jung HaEun çıkar. İlk defa düzgün bir muamele görmesi Gong JiCheol’ü çok etkiler ve sessizce Jung HaEun’u takip etmeye ve onu kollamaya başlar. Aradan bir süre geçer. Jung HaEun bir polis memuru olan ve Gong JiCheol‘un seri katil babasını yakalamaya çalışan nişanlısı Cha HyungBin ile evlenmeyi planlamakta fakat kalp hastalığı yüzünden sıkıntılı günler geçirmektedir. Gong JiCheol’ün ne pahasına olursa olsun HaEun’u korumak istemesi onları hazin bir duruma sürükler.

Aradan yıllar geçer. HaEun, Gong JiCheol ve Cha HyungBin farklı bir dönemde, farklı kişiliklerle tekrar dünyaya gelir. Peki, geçmişlerinde dramatik bir şekilde kaderleri bağlı olan bu 3 kişinin yolları tekrar kesiştiğinde onları neler beklemektedir?

kore-dram-dizileri-born-again

Born Again Oyuncuları ve Karakterleri

Jang KiYoung Born Again dizisinde biri 1980‘li yıllarda seri katil bir babanın yalnız oğlu, biri de günümüz Koresinde başarılı bir tıp öğrencisi olmak üzere iki karakteri canlandırıyor. Jang KiYong son yıllarda isminden çokça söz ettiren en sevilen Koreli oyuncular arasında ve benimde dizilerini severek izlediğim bir oyuncu. Jang KiYoung gördüğüm kadarıyla dram dizilerinde oynamayı seviyor (nerede bir dram dizisi ve katil bir baba orada kendisini görüyoruz?), karşılaştığım dizileri genelde hep dram ağırlıklı ve etkileyici diziler. Şahsen dram türü çok sevdiğim ve tercih ettiğim bir tür olmasa da Born Again Kore dizisindeki karakterinin geleceğini de merak ettim. Dram türünü çok sevmediğim için bir türlü izleyemediğim diziler arasında Jang KiYoung Kill İt dizisi de var. (Aksiyon ve dram sevenler bu diziye de bir şans verebilir, izleyen herkesin çok beğenerek bahsettiği bir diziydi.) Ayrıca romantik-komedi türünde Jang KiYong dizileri arayanlar için en sevilen Kore dizileri arasında yer alan Search:WWW dizisini de öneririm!

Jin YeSun dizide biri 1980‘li yıllarda “Old Future” isimli bir kitabevi işletme olan kalp hastası Jung HaEun diğer ise günümüzdeki bir arkeolog olmak üzere iki karakteri canlandırıyor. Jin YeSun dizileri ve filmleri arasında Inspiring Generation, Bridal Mask gibi ünlü yapımlar olsa da ben kendisini ilk kez Doctor Stranger dizisinde izlemiştim ve ne zaman görsem o dizideki Kuzey Koreli karakterini hatırlıyorum. Genelde sakin karakterlerde izledim kendisini, bakalım Born Again dizisinde nasıl bir arkeolog izleyeceğiz.

Lee SooHyuk dizide biri 1980‘li yıllarda bir polis memuru biri ise günümüzde bir savcı olmak üzere iki karakteri canlandırıyor. Lee SooHyuk dizileri arasında, adını sık sık en iyi Kore dizileri arasında duyduğum için izlemek istediğim, Scholar Who Walks the Night gibi diziler yer alsa da ben kendisini daha önce hiç izlemedim. Born Again dizisinde ilginç bir karakter izleyecekmişiz gibi görünüyor.

İzlemeyi Düşünenlere

Mini Born Again Yorumu

Bir diziye başlamadan önce dizi hakkında yorum okumayı sevenler için her dizi tanıtımı yazısına bir de mini yorum kısmı ekliyorum. Mini yorum kısımları dizi hakkında heyecan kaçırıcı bilgiler (spoiler) içermiyor bu yüzden endişe etmeyin. O zaman diziyi merak edenler için genel yorumlarımdan oluşan mini Born Again yorum yazısına başlayalım!?

born-again-karakterleri

born-again-karakterleri

Born Again Kore dizisi; acı dolu bir geçmişi paylaşan ve bir sonraki hayatlarında da yolları kesişen 3 kişinin hikayesini anlatıyor.

Dizimiz 2020 yılından bir kesit ile başlıyor. 3 karakterimizin birbiriyle tanışmasalar da yollarının kesiştiğini gördükten sonra geçmişe 1980 yılına dönüyoruz. Biri polis, biri kalp hastası bir kitapçı ve biri de bir seri katilin oğlu olan karakterlerimizin yaşamlarına tanık oluyoruz. Dizinin yayımlanan ilk iki bölümünde bu geçmişteki hayatlarına ve başlarına gelenlere tanık olduktan sonra, ikinci bölümün sonunda yine günümüze dönüyoruz. Bir sonraki hayatlarında da yolları kesişen bu 3 karakter yepyeni başlangıçlar yapabilecekler mi, kesişen yolları onları nasıl bir yola sürükleyecek ve kaderleri onları nelerle karşılaştıracak? Merakla bekliyorum gelecek bölümleri.

kore-dizileri-2020, born-again-kore-dizi

born-again-jang-kiyong

Born Again konusu itibariyle ilk gördüğümde de ilgimi çeken bir dizi olmuştu. Geçmiş gelecek bağlantısı olan dizileri seviyorum ve bu dizi işlenişi bakımından bana biraz da Chicago Typewriter‘ı hatırlattığı için merakla bekliyordum. İzleyenler hatırlayacaktır Chicago Typewriter dizisi de ortak bir geçmişe sahip 3 karakterin tekrar dünyaya geldikten sonra yollarının kesişmesiyle yaşadıklarını anlatan muhteşem bir diziydi. Tabii ki Chicago Typewriter konusu, oyuncuları, muhteşem ve unutulmaz karakterleri, sizi alıp 1930’lu yıllara götüren muhteşem şarkıları ve en önemlisi keşkelerin olmadığı finaliyle gelmiş geçmiş en güzel Kore dizilerinden biri. Hatta belki de benim için gelmiş geçmiş en iyi Kore dizisi. (Chicago Typewriter’ı daha fazla övmeden diziyi merak edenler için yorumu burada bırakıyorum ve asıl dizimiz olan Born Again dizisine dönüyorum?) Konusu, daha doğrusu ortak kaderleri tekrar eden karakterler bakımından iki dizi benziyor, bakalım dizi nasıl ilerleyecek?

jang-kiyong

Romantik komedi Kore dizileri sevenlerdenseniz dizi size biraz ağır gelebilir.

Born Again dizisinin ilk bölümleri benim ilgimi çekti fakat romantik komedi Kore dizileri sevenlerdenseniz dizi size biraz ağır gelebilir. Çünkü, özellikle geçmişte izlediğimiz kısımlar, hem tamamen dram ağırlıklıydı hem de dizinin biraz kasvetli bir havası var. Günümüzde geçen bölümlerin bu kadar kasvetli olmayacağını ve karakterlerimizin yüzünün güleceğini umarak ben diziye devam edeceğim. ?

Son olarak, ben dram ağırlıklı olsa da Born Again Kore dizisi konusunu sevdim. İlerleyen bölümlerde açılacağını ve kasvetli havasından kurtulacağını umarak diziyi izlemeye devam edeceğim. Dram ve romantik aşk Kore dizileri sevenler de diziye bir şans verebilir. Şimdiden iyi seyirler!

Mini Dizi Sözlüğü

Bu sözlük Korece öğrenen ve bildiği kelimeleri diziyi izlerken fark ettiğinde mutlu olanlar için? Korece öğrenenler ayrıca Korece kitap önerileri, Korece kelimeler listeleri ve Şarkılarla Korece Serisine de bakabilir!

Geçmiş: 과거 (koago)

Gelecek: 미래 (mire)

Kader: 운명 (unmyong)

Tanışmak: 만나다 (mannada)

Katil: 살인자 (sarinca)

Cinayet: 살인 (sarin)

Kalp: 심장 (şimcang)

Polis: 경찰 (gyongçal)

Aşk: 사랑 (sarang)

Diziyi izliyor musunuz?

Dram türünde Kore dizilerini sever misiniz? Sizin için en unutulmaz ve her hatırladığınızda duygulandığınız dram Kore dizisi hangisi?

Yorumlarınız benim için çok değerli. Lütfen yorum bırakmayı unutmayın~

Born Again Kore dizisi izle

Born Again 1 bölüm izle

 

 

You may also like...

3 Responses

  1. Güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Dizi de hoşuma gitti gibi ekledim listeye.

  2. minihanok dedi ki:

    Teşekkürler, keyifli seyirler~

  3. munisshi dedi ki:

    Dram türündeki her şeye bayılırım :)) Spoiler içermeyen mini dizi yorumu yapman da çok tatlı olmuş. Beni en çok ağlatan diziler The Light in Your Eyes, Reply 1988 ve 49 Days olmuştu. Eminim daha çok vardır ama ilk aklıma gelenler bunlar oldu

Ne düşünüyorsunuz?