My Liberation Notes Dizi İncelemesi – Özgürlüğünü Bulmaya Çalışan Karakterlerin Hikayesi!

Netflix’in son yapımlarından biri olan My Liberation Notes, hayatın içinde sıkışıp kalmış 3 kardeşin ve bir yabancının hikayesini anlatıyor. Dizi, Seul ve yaşadıkları köy arasında mekik dokuyarak hayatlarını devam ettiren ancak bir yandan da mutluluğu bulmaya çalışan karakterlerinin dokunaklı ve bir o kadar da gerçek hikayelerini etkileyici bir şekilde ekrana taşıyor. Bunu yaparken seyircinin beklentilerini karşılamayı ve onu ekran başında tutmayı başarıyor. Bu yazımızda My Liberation Notes dizisinin konusunu ve incelemesini bulacaksınız.

My Liberation Notes dizi konusu, oyuncuları, yorumu, analizi, incelemesi, kaç bölüm, hangi günler yayınlanıyor, yayın günleri…

Yeni 2022 Kore dizileri arasında yerini alan My Liberation Notes, sevilen oyuncularla dolu kadrosunun yanında güçlü yapım ekibiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Dizinin yönetmenliğini Law School ve The Light in Your Eyes dizilerinin de yönetmenliğini yapmış olan Kim SukYoon yaparken; senaryoyu My Mister, Another Miss Oh gibi hit Kore dizilerinin senaristi Park HaeYoung kaleme alıyor.

My Liberation Notes kaç bölüm, hangi günler yayınlanıyor, yayın tarihi…

9 Nisan tarihinde JTBC ekranlarında yayınlanmaya başlayan dizinin 29 Mayıs 2022 tarihinde final yapması bekleniyor. 16 bölüm olarak ekranlara gelecek dizi, Cumartesi ve Pazar günleri yayınlanıyor. Dram, yaşam, romantizm türündeki dizi My Liberation Diary ismiyle de anılıyor.

My Liberation Notes ne demek? Dizinin ismi, “Benim Özgürlük Notlarım” anlamına geliyor.


my liberation notes konusu, my liberation diary

My Liberation Notes Konusu

My Liberation Notes Kore Dizisi karakterlerin ve durumların öne çıktığı bir yapım.

Olaylardan çok karakterlerin ve durumların ön plana çıktığı My Liberation Notes; seyirciyi Seul’den çok uzakta, Sanpo isimli bir kırsalda, yaşayan 3 kardeş ve anne-babanın hayatına konuk ederek başlıyor. En küçük çocuklarının bile 20’li yaşlarının sonunda olduğu bu ailede anne-baba çiftçilik yaparak hayatlarını devam ettiriyor. Üç kardeş ise her sabah erkenden Seul’deki işlerine gidiyor. Hava karardıktan sonra eve dönüyor.

Kardeşlerin en büyüğü olan Yeom GiJeonggençliğini yavaş yavaş geride bırakırken romantik ilişkilerle ilgili umutsuzluğa kapılan bir karakter. 14 yıldır aynı şirkette çalışıyor. Ortanca kardeş Yeom ChangHee ailenin beklentilerini karşılayamadığı gibi onları hayal kırıklıklarına uğratmış olan erkek çocuğu olarak karşımıza çıkıyor. Kardeşlerin en küçüğü olan Yeom MiJeong’un ise yaşadığı hayatın içinde adeta sıkışıp kalmış; çıkış noktası arayan biri olduğunu görüyoruz.

Seul’deki renkli, heyecanlı ve hızlı yaşamdan çok uzakta hayatlarını sürdüren bu aileye bir kişi daha eşlik ediyor. Bir adam. Yalnızca soy adını öğrenebildiğimiz bu kişi, ailenin babasına çiftlikte yardımcı oluyor. Günün kalanını ise tek başına içki içerek geçiriyor.

My Liberation Notes dizisi, seyirciyi adeta günlük rutinleri eşliğinde her bir karakteriyle tanıştırıyor. Sonra da hızlanarak hikayesine giriş yapıyor. İki kardeş kendi sorunları ile boğuşup işe gidip gelmeye devam ederken en küçük kardeşin bir sırrı olduğunu görüyoruz. Sosyal ilişkilerinde oldukça sessiz ve içine kapanık biri olan Yeom MiJeong bir tanıdığına borç veriyor. Bu kişi ortadan kaybolduğundaysa zor bir durumda kalıyor. MiJeong, bu durumu ailesinin öğrenmesini istemediği için yanlarında çalışan Gu isimli adamdan yardım istiyor ve bu, daha sonra gelişecek ilişkilerinin ilk adımı oluyor.

Dizi, “Acaba Seul’de yaşasak her şey farklı olur muydu?” sorusuyla birlikte mutluluğu arayan 3kardeşin ve bir yabancının hikayesini anlatıyor.

2022 Kore Dizileri: Bu Yıl Yayınlanacak 25 Harika Dizi!


My Liberation Notes Dizi Yorumu, İncelemesi

Başrollerinde Kim JiWon, Lee Minki, Lee El ve Son SokKyu gibi isimlerin olduğu My Liberation Diary, izlemeyi düşündüğüm bir dizi değildi açıkçası. Şu sıralar aksiyonu ve temposu biraz daha yüksek diziler istiyorum. Ancak, Kim JiWon çok sevdiğim bir oyuncu olduğu için diziyle ilgili gelişmeleri de takip ediyordum.

Bu sırada karşıma çok sayıda My Liberation Notes yorumları çıkınca ben de kararımı değiştirdim ve diziye bir şans vermek istedim. İyi ki yapmışım! Karşıma beklediğimden çok daha derin, iyi yazılmış ve seyir zevki yüksek bir dizi çıktı. Şimdi size biraz My Liberation Notes dizi yorumlarımdan bahsetmek istiyorum. Bu bölümde spoiler vermemeye özen göstereceğim.

My Liberation Diary konusu ve başarılı karakter tasvirleriyle benzerlerinden ayrılmayı başarıyor.

Dizi yaşadığı topluma ve zamana ayak uydurmakta zorlanan; geç kalmışlık, başarısızlık, yalnızlık gibi duygu ve durumların altında sıkışıp kalmış karakterlerin hikayesini anlatıyor. Dizi, bunu o kadar iyi yapıyor ki zaman zaman bir dizi izlediğinizi unutuyor ve bir grup insanı gözetliyormuş gibi hissediyorsunuz.

Anlatacaklarının ardı arkası kesilmeyen, her şeye rağmen yüksek bir enerjiye ve motivasyona sahip dizi karakterlerine o kadar alışmışız ki; My Liberation Notes karakterlerinin sessizliği sizi afallatıyor. Bu dizideki insanlar neredeyse hiç konuşmuyorlar. Birlikte yemek yiyor, çalışıyor, etrafı düzenliyor, yemek yapıyorlar. Ancak sohbet ettiklerini neredeyse hiç duyamıyoruz. Öyle ki metro durağında karşılaşan ya da yan yana geçen kardeşler birbirine selam bile vermiyor. Aile üyeleri arasındaki iletişim çoğu zaman birbirlerine yemek yiyip yemediklerini sormaktan ileri gitmiyor.

Bence bu ağır sessizlik, dizinin gerçekçi havasını besleyen en önemli unsurlardan.Tartışmalarıyla bile bir komedi skecinden fırlamış dizi karakterlerinin aksine; My Liberation Notes dizi karakterlerini izlerken, kendinizi bir ailenin günlük yaşamına tanık olurken buluyorsunuz. Kısa sürede siz de ailenin huyunu anlayıp bir köşede sessiz sessiz izlemeye başlıyorsunuz diziyi.

İnsanların ağızlarından çıkan sözcükler onları tanımamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri. Bu, elbette hayatın bir yansıması olan dizilerde de bu şekilde. Birçok dizi karakterini diğer karakterler ile kurduğu diyaloglar ile tanıyoruz. Ancak My Liberaiton Notes dizisinde diyaloglar bir yana, iç konuşmalar bile alıştığımızdan çok daha az yer alıyor. Durum böyle olunca karakterlerin endişelerini, sevinçlerini, neler hissettiklerini yansıtma görevinin büyük bir çoğunluğu oyuncuların performansına kalıyor.

My Liberation Notes oyuncuları o kadar iyi iş çıkarıyor ki…

Dizinin her bir oyuncusunun bu konuda gerçekten çok başarılı olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Kıpkırmızı suratıyla her an sinirlenmeye hazır gibi görünen baba karakteri neredeyse hiç konuşmuyor. Ancak hali ve tavrıyla çok iyi iş çıkarıyor. Onun sessizliğinin diğerlerinden ağır olduğunu hissediyorsunuz. Sessizlikte babayla yarışan Gu karakteri, hayata küsmüşlüğünü yalnızca bakışları ile o kadar iyi yanısıtıyor ki neler yaşadığını merak ederken buluyorsunuz kendinizi.

Aynı şekilde anneye hayat veren Lee KyungSung’da; ablaya hayat veren Lee El ve ortanca çocuğa hayat veren Lee MinKi de birbirinden iyi performanslar sergiliyor. Burada diyalogları birçok oyuncudan az olan Kim JiWon’a ayrı bir parantez açmak istiyorum.

Özellikle Arthdal Chronicles dizisindeki performansıyla favori oyuncularım arasına giren Kim JiWon, My Liberation Notes Kore dizisinde resmen Yeom MiJeong olmuş. Bulunduğu ortama uyum sağlayamayan, içine kapanık, melankolik karakterini yansıtırken o kadar başarılı bir performans sergiliyor ki! Size mimikleri, hal ve hareketleriyle o rahatsız, aidiyet duygusundan uzak halini muhteşem bir şekilde geçirmeyi başarıyor.

Arthdal Chronicles Dizi İncelemesi: Netflix’in Destansı Kore Dizisi!

Başarılı karakter tahlilleri, gerçekçi ve derin hikayesiyle My Liberation Diary izlenmeyi hak eden dizilerden biri olmuş.

Belgesel tadında bir yaşam ve kendini bulma hikayesi olan My Liberation Notes’u ben büyük bir keyifle izliyorum. Her bir karakterin hikayesini ve yaşadıklarını ilgiyle izliyor, geleceklerini merak ediyorsunuz. Ben, özellikle Yeom MiJeong ve Mr. Gu ikilisinin gidişatı için çok heyecanlıyım, neler olacağını merakla bekliyorum.

My Liberation Diary, temponun çok yüksek olduğu bir dizi değil. Buna rağmen bence dizi yavaş ilerleyişine rağmen sürükleyiciliğini kaybetmiyor. Kendinizi bir sonraki bölümü açarken buluyorsunuz. Herkese hitap etmeyeceğini tahmin etmekle beraber; ben diziyi bu türdeki yapımları sevenlerin çok beğenerek izleyeceğine inanıyorum. Sakin ancak dolu ve gerçekçi yapımları seviyorsanız, bu Kore dizisine mutlaka bir şans verin.

My Liberation Notes dizi konusu ve yorumu yazımız burada sona erdi.


My Liberation Notes Kdrama Oyuncuları ve Karakterleri

Dizinin detaylı oyuncu kadrosuna şuradan ulaşabilirsiniz: My Liberation Notes cast.

Yeom MiJeong-Kim JiWon

Yeom ChangHee-Lee MinKi

Mr.Gu– Son SukKu

Yeom GiJeong– Lee El

Yeom JeHo– Cheon HoJin

Kwak HyeSook– Lee KyungSung

Cho TaeHun– Lee KiWoo


Diziyi izliyor musunuz?

My Liberation Diary dizisinin ön incelemesinin sonuna geldik. Sizin dizi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi çok merak ediyorum. Lütfen yazıyı buraya kadar okuduysanız, ayrılmadan önce yorum bırakmayı unutmayın!

Yazıyı, bu diziyi beğeneceğini düşündüğünüz arkadaşınıza da gönderebilirsiniz!

Ayrıca en yeni yazılardan anında haberdar olmak için bloğun bildirimlerini açabilir ya da bloğa mailinizle abone olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Takipte kalın!

 

You may also like...

Ne düşünüyorsunuz?