Train – Nefesinizi Tutarak İzleyeceğiniz Bir Kore Dizisi!

Senelerdir kullanılmayan bir tren istasyonunda gömülmüş cesetler buluyorsunuz. Olayı aydınlatmak için sorgulayabileceğiniz tek kişi sürekli trenden ve istasyondan bahseden zihinsel engelli biri. Siz bu karmaşanın içerisinde katili ararken birden, bir kaç gün önce cesedini gördüğünüz kişi sapasağlam bir şekilde karşınıza çıksa ne olur?

Konusuyla, kadrosuyla ve en çok da fragmanlarıyla beni heyecanlandıran ve büyük bir merakla beklediğim bir dizi daha başladı. Yayınlanan ilk iki bölümü ile bile birçok Kore dizi severin “en iyi 2020 Kore dizileri” listesinde yer almaya hak kazandığını düşündüğüm muhteşem yeni Kore dizimiz: Train!

Yeni başlayan 2020 Kore dizileri arasında yerini alan Train Kore dizisi, fantastik ve polisiye-gerilim türünde. 12 bölüm olarak yayınlanacak Train dizisi, polisiye-gerilim Kore dizileri denince birbirinden muhteşem dizileriyle aklıma ilk gelen kanal olan ,OCN kanalına ait bir yapım. Yönetmenliğini Ryu SeungJin’in yaptığı 2020 Kore dizisinin senaristliği ise Park GaYeon’a ait. Train Kore dizisi yayın günleri ise Cumartesi ve Pazar. 11 Haziran’da yayın hayatına başlayan dizi 16 Ağustos’ta ekranlara veda edecek. Gelin daha fazla vakit kaybetmeden Train konusu, oyuncuları, karakterleri, yorumu ve daha birçok şey olan yazımıza başlayalım!

train-kore-dizisi,2020-kore-dizileri

yoon-siyoon-ve-kyung-soojin

Bu yazılara da bakmak isteyebilirsiniz;

Birbirinden güzel 2020 Kore dizileri

En iyi Kore dizileri

İzlerken nefesinizi tutacağınız 3 muhteşem Kore gerilim filmi

Polisiye-gerilim Kore dizi önerileri

Train Konusu

Seo DoWon ve Han SeoKyung aynı gün babalarını kaybetmiş iki gençtir ve seneler sonra biri savcı diğeri ise polis olmuştur. Taşıdığı bir sırrın yükü altında ezilen ve hayatını suçluları yakalamaya adamış olan DoWon bir gün bir suçlunun peşinden gider. Uzun süren kovalamaca terk edilmiş ve uzun süredir kullanılmayan bir tren istasyonunda son bulur. Fakat suçluyu yakalamak için geldiği istasyonda DoWon ve polisler çok daha dehşet verici bir şeyle karşılaşır; tren raylarının hemen yanlarında gömülmüş insan iskeletleri vardır! Polisler incelemeler sonucu bir adama ulaşırlar. Ulaştıkları bu adam seneler önce babasını kaybeden ve şuan savcılık yapmakta olan SeoKyung’un üvey ağabeyi çıkar. Bu kişi bir süre önce başından aldığı darbe yüzünden zihinsel engelli biri olarak yaşamına devam ettirmektedir.

DoWon onunla görüşse de tek duyabildiği 5 tane kelime olur ve bir şey öğrenmediğini düşünür. Bir ipucu bulmak için tekrar istasyona gittiğindeyse yeni öldürülmüş bir kadın daha bulurlar. Cesedin kimliği tespit edilir ve katili bulmak için yoğun bir çalışma başlar. Fakat asıl çılgın şey bundan sonra olur: Daha yeni cesedini buldukları kadın sapasağlam bir şekilde karşılarına çıkar! DoWon daha neler olduğunu anlayamadan çok sevdiği birini daha kaybeder. Ve kendisini sırlarla, katillerle ve akıl almaz olaylarla dolu tuhaf bir maceranın içinde bulur.

train-karakterleri

Train Oyuncuları ve Karakterleri

Yoon SiYoon Train Kore dizisinde, tuhaf bir olayı çözmek için çabalayan polis memuru Seo DoWon karakterini canlandırıyor. DoWon çok sevdiği birini de kaybedince çılgına dönüyor ve onun katillerini ararken kendisini garip bir dünyada buluyor. Yoon SiYoon oynadığı diziler ile çoğu Kore dizi sever için en çok sevilen Koreli oyuncular arasında. Benimde ilk kez Flower Boy Next Door dizisinde “HongKi’ye ne kadar çok benziyor!” diyerek izlediğim ve çok sevdiğim bir oyuncuydu. (Yoon SiYoon ve Ft.Island’dan HongKi’yi hala çok benzetiyorum, bu yüzden yazmasam olmazdı:)) Ardından Yoon SiYoon dizileri arasında blogda da yazıp yorumladığım Your Honor, Pyschopath Diary gibi birçok dizi izledim. (Yoon SiYoon dizileri severler bu iki diziye de mutlaka şans versin!) Fakat, biraz sonra Train Kore dizisi yorum kısmında ayrıntılı olarak bahsedeceğim, izlediğim diziler ne kadar güzel olsa da kendisini bazı rollerde izlemeyi çok istiyordum. Bu yüzden Yoon SiYoon yeni dizisi Train, ilk duyduğumdan beri çok ama çok merak ederek beklediğim bir yapım oldu. Rolü kendisine çok yakışmış, ileriki bölümlerde neler göreceğimizi çok merak ediyorum.

Sizin Yoon SiYoon dizileri arasında en sevdiğiniz yapım hangisi?

Kyung SooJin Train Kore dizisinde, korkunç bir cinayet sonucu babasını kaybeden ve seneler sonra savcı olan bir kadını canlandırıyor. Tren istasyonundaki cesetlerin sırrını aydınlatmaya çalışırken ise başına hiç beklenmedik şeyler geliyor. Kyung SooJin ilk kez izleyen herkesin bayıldığı gençlik Kore dizisi olan Weightlifting Fairy Kim BokJoo dizisinde izlediğim bir oyuncuydu. Daha sonra, muhtemelen konuk oyuncuydu, That Winter The Wind Blows dizisinde de izlemişim fakat hatırlayamadım. (That Winter, The Wind Blows son zamanlarda izlediğim en güzel Kore dizilerinden biriydi. Sizde benim gibi diziyi izlemek için geciktiyseniz ve hala izlemediyseniz bu muhteşem Kore dizisine mutlaka bir şans verin!)

Train Kore dizisinin ilk bölümünü izlerken Weightlifting Fairy Kim BokJoo’da izlediğim jimnastikçi kıza benzettim fakat o olduğuna çok ihtimal vermemiştim açıkçası. 2016 yapımı gençlik dizisinde gerçekten bir üniversite öğrencisi gibi duruyordu. Train dizisindeyse çok olgun bir duruşu var. Bu yüzden Kyung SooJin dizileri arasında benim gibi sadece Weightlifting Fairy dizisini izleyenler varsa şaşırabilirler.Kendisi çok başarılı bir oyuncu bence. Kyung SooJin dizileri arasında çok beğendiğiniz bir yapım varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

yoon-siyoon

yoon-siyoon-train-dizisinden-bir-sahne

İzlemeyi Düşünenlere

Train Kore Dizisi Yorum

Train konusu ile dikkatleri çeken ve polisiye dizi severlerin beklentisini oldukça yükseltmiş bir diziydi. Nihayet başladı ve Train Kore dizisi yayınlanan ilk bölümleriyle bile seyirciyi çok heyecanlandırdı! Peki Train Kore dizisi neden izlenmeli? Onu bu kadar güzel yapan ne? Bu muhteşem diziye başlayanlar ve yeni bölümü beklerken yorumlara bakmak isteyenler ve diziye henüz başlamamış olanlar için mini bir Train Kore dizi yorumu yazacağım. Diziye henüz başlamamış olanlar endişelenmesin, Kore dizi önerileri-mini yorum bölümleri heyecanınızı kaçıracak bir spoiler içermiyor!:) O zaman merak edenler için mini Train yorum bölümüne başlayalım!

Train, muhteşem polisiye Kore dizilerine sahip OCN kanalının yeni Kore dizisi!

Bir diziyi izlemeden önce o dizi hakkında size fikir veren ve beklentinizi artıran ya da düşüren bazı şeyler olur. Bu The King Eternal Monarch dizisindeki gibi senarist olabilir. 2020 Kore dizileri arasına damgasını vuran It’s Okay to Not Be Okay dizinini tanıtırken bahsettiğim gibi, çok beğendiğiniz ve dizi seçimlerine güvendiğiniz oyuncular olabilir. Senarist, yönetmen, oyuncular… Birçok şey dizi hakkında size ipucu verebilir. Fakat söz konusu polisiye-gerilim ve aksiyon Kore dizileri ise bir kanal var ki size dizinin konusu ne olursa olsun, kimler oynarsa oynasın muhteşem bir yapım sunar: OCN.

Birçok kanalda muhteşem Kore dizileri izledim fakat OCN polisiyeleri her zaman ayrı bir yere sahip!

Polisiye Kore dizileri, Kore dizi severlerin çoğunun severek izlediği yapımlardan. Her dizi türünde olduğu gibi çoğu kanalda da başarılı polisiye yapımlariızliyoruz. Örneğin, 2020 Kore dizileri arasında yerini alan ve geçtiğimiz günlerde ekranlara veda eden bir polisiye dizisi de Memorist dizisiydi. tvN kanalına ait bu dizi de çok beğenildi. (Memorist de heyecan dolu güzel bir polisiye-gerilim dizisiydi. Henüz izlemeyenler varsa bu diziyi de öneririm.)

Fakat bir polisiye-gerilim Kore dizi hayranı olarak dönüp beni en çok etkileyen, uzun süre etkisinden çıkamadığım polisiye Kore dizilerine baktığımda (tvN yapımı muhteşem dizi Signal’i anmadan geçmeyelim:)) çoğunun OCN yapımı olduğunu görüyorum. Bir katili yakalamaya çalışırken kendisini gelecekte bulan bir dedektifin hikayesinin anlatıldığı Tunnel. Bir hayatı kurtarmak için zamanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatan Voice. Kaza geçirdikten sonra gözlerini 1988 yılının Kore’sinde açan ve kendi zamanına dönmenin yollarını arayan bir dedektifin ve muhteşem bir ekibin hikayesini anlatan Life on Mars. 2017 yılında çıkan ve izleyen herkesi kendisine hayran bırakan, klonların savaşının anlatıldığı bilimkurgu dizisi Duel ve daha niceleri.

OCN dizilerinin, özellikle polisiye-gerilim ve aksiyon türündeki Kore dizilerinin, bence en önemli ortak noktası sağlam bir kurgularının olması. Polisiye Kore dizilerinin en önemli zemini olan kurguyu bence başarılı bir şekilde yapıyorlar. Fantastik diziler bile olsa mantık hataları ve oturmamış unsurlar genelde olmuyor. Ayrıca senaryolar daha önce izlediğiniz dizilerin senaryolarıyla benzer şeyler barındırsa bile diziyi izlemeye başladığınızda yepyeni bir macera içinde buluyorsunuz kendinizi. İlk bölümlerini izlediğim Train Kore dizisi de bence daha önce izlediğimiz muhteşem OCN dizileri arasında yer alacak bir yapım!

Train konusu itibariyle bir tren istasyonunda bulunan gizemli cesetleri araştırırken kendisini asla hayal etmediği bir maceranın içinde bulan bir polisin hikayesini anlatıyor.

Train bize ana karakterlerimizin gençliklerini göstererek başlıyor. İki liseli genç olan karakterlerimiz aynı gün babalarının vefatıyla şok oluyorlar. Bu olaydan sonra aralarında bir bağ oluşuyor ve böylece seneler geçiyor. Biri savcı biri polis (dedektif de diyebiliriz) oluyor. Birgün terk edilmiş bir tren istasyonunda cesetler buluyorlar ve işin peşine düştükleri zaman hayal bile edemeyecekleri bir gizemin içine düşüyorlar.

Fantastik polisiyeleri çok seviyorum bu yüzden dizinin konusunu ilk okuduğum zaman heyecanlanmıştım. Fakat aynı zamanda bu sene fantastik diziler çok fazla olduğu için de endişelenmiştim. Özellikle paralel evren-farklı dünyalar arasında yolculuk konusu geçtiğimiz haftalarda ekrana veda eden ve belkide en çok izlenen 2020 Kore dizileri arasına giren The King: Eternal Monarch dizisinde işlenmişti. Bu yüzden olumsuz bir tepki almasından korkmuştum fakat neyse ki öyle olmadı. Bu yüzden “yine mi farklı dünyalara geçiş, yine mi fantastik polisiye dizi” diyerek diziye önyargılı yaklaşanlardansanız, diziye mutlaka bir şans verin!

Train Kore dizisini bu kadar beğenmemin tek sebebi muhteşem hikayesi değil!

yoon-siyoon-dizileri,yoon-siyoon-train-dizi

yoon-siyoon-train-dizisindeki-karakteri

Train Kore dizisinin konusunu okuyup daha sonra fragmanlarını izlediğimde beni muhteşem bir polisiye dizi izlemek kadar heyecanlandıran bir diğer şey ise Yoon SiYoon’un oynayacağı karakterdi. Çünkü Yoon SiYoon çok başarılı bir oyuncu olsa da , oynadığı birçok dizide çok benzer karakterleri canlandırmaya başlamıştı: Genelde eğitim ve kariyer hayatında başarısız olmuş, hayatından pek beklentisi olmayan hırssız, tasasız, kaygısız ve sürekli komiklikler yaparak gülümseyen bir karakter.

Haksızlık yapmayayım muhteşem bir hukuk dizisi olan Your Honor’da iki karakteri canlandırıyordu fakat ciddi ve daha ağırbaşlı olan diğer karakteri çok başarılı canlandırsa da pek izleyemedik. Son dizisi olan Psychopath Diary’de de bir psikopatı izlemek istiyordum ama karşımızdaki karakter bence yine bu tarife uyan biriydi. Karakter sıkıcı mıydı ve ? Hayır, kesinlikle değil. Karakteri çok eğlenceli biriydi ve dizide hem çok eğlenceli hem çok sürükleyici bir polisiyeydi ve bence özgün de bir konusu vardı. Fakat Yoon SiYoon’u sınırları dışına çıktığı daha farklı bir rolde izlemek istediğim için beklentimin biraz altında kalmıştı dizi.

Train Kore dizisinde ise hem bir dedektif rolünde hemde bir şüpheli rolünde izliyoruz Yoon SiYoon’u. Daha derin karakterler canlandırdığı için ileriki bölümleri heyecanla bekliyorum. Ayrıca konu kısmında dizinin bütünüyle alakalı çok ayrıntı verilmesini sevmediğim için ayrıntılı bahsetmedim fakat dizide bazı karakterlerimiz iki ayrı karakteri canlandırıyor. Bakalım nasıl karakterler izleyeceğiz?

Dizinin bölümlerini nefesinizi tutarak izliyorsunuz!

Dizi o kadar heyecanlı ki! “Ne oldu, ne olacak” derken bölümler bitiveriyor. Nefesinizi tutarak neler olacağını bekliyorsunuz. Diziye hakim olan gizemli hava da seyirciye çok güzel geçiyor. Train Kore dizisi bence her bölümünü büyük bir heyecanla izleyeceğimiz bir yapım olacak. İlk iki bölümü muhteşemdi, böyle devam ederse eminim bir çok seyirci için bu senenin en iyi dizilerinden biri olacak.

Dizi ile ilgili beni üzen tek nokta “Train kaç bölüm” diye baktığımda karşılaştığım sayı oldu. Muhteşem dizimiz maalesef 12 bölüm olacak. Bu sene 12 bölüm olarak karşımıza çıkan bir diğer dizi de 365: Repeat the Year dizisiydi. Beğendiğim dizilerin bölüm sayısı az olunca üzülüyorum bu yüzden Train dizisi de daha fazla bölüme sahip olsa sevinirdim. Fakat genelde diziler iddialı başlasa da bölüm sayısı çok olunca finale doğru durgunlaşabiliyor ve seyirci diziden kopuyor. Dilerim Train kalitesini koruyarak bizlere son ana kadar heyecan dolu muhteşem bir dizi izletir!

Konusu, kurgusu, karakterleri ve gizem dolu olaylarıyla heyecan dolu olan bu muhteşem diziyi mutlaka izleyin!

Train Kore dizisi daha ilk bölümleriyle bile bayıldığım bir yapım oldu. Dizi hakkında yazmak istediğim çok şey var, özellikle olan olaylar hakkında yorumlarımı paylaşmak istiyorum ama henüz izlememiş olanlar için bu kadarı yeterli diye düşünüyorum. Polisiye-gerilim ve aksiyon Kore dizi severlerin bu diziye bayılacağını düşünüyorum. Birbirine benzeyen dizilerden sıkıldıysanız bu heyecan dolu diziye bir an önce başlayın! Şimdiden keyifli seyirler~

Train dizisinin heyecanına her hafta birlikte ortak olmak, diğer bölümleri beklerken üzerine konuşup yorum yapmak ister misiniz? Bu gerilim ve gizem dolu maceraya birlikte ortak olmak isterseniz “Birlikte izleyelim” yazısı hazırlayacağım Train dizisi için! Yorumlara cevaplarınızı bırakmayı unutmayın!

Güncelleme: Train Kore dizisinin her hafta güncel yorumları için Train- Birlikte İzleyelim yazısı burada!

Diziye başladınız mı? Diziyi henüz başlamamış seyircilere öneriyor musunuz?

Yorumlarınız benim için çok değerli. Lütfen yorum yapmayı unutmayın~

Mini Dizi Sözlüğü

Mini dizi sözlüğü her Kore dizi önerisi ve dizi tanıtımı yazılarının sonunda bulunan bir bölümdür. Hem Korece öğrenenler hem de diziyi izlerken yeni kelimeler öğrenmekten hoşlananlar için tanıtılan dizide geçen başlıca kelimelerden oluşur. Korece öğrenenler blogdaki diğer kelime ve öneri yazılarına da bakabilir.

기차 (giça): Tren

시체 (şiçe): Ceset

살인범 (sarinbom): Katil

살인 (sarin): Cinayet

세계 (sege): Dünya

다른 (tarın): Farklı

목걸이 (mokgori): Kolye

검사 (gomsa): Savcı

형사 (hyongsa): Dedektif

경찰 (gyongçal): Polis

Train Kore Dizi İzle

Hemen izlemek isteyenler için Train Kore dizisi ilk iki bölüm izleme linkleri burada!

Train 1. bölüm izleTrain 2. bölüm izle

Train Fragmanı

 

https://www.youtube.com/watch?v=RtfoolINizM

 

You may also like...

2 Responses

  1. İbrahim dedi ki:

    Life on Mars ile birlikte OCN’ye yüksek puan verdim. Jung Jyung Ho bu vesileyle en beğendiğim aktörler arasına girdi. Çok iyi bir diziydi. Kyung Soo Jin’i ben Son Ye Jin’e benzettim. Fotoğraflarda ne kadar çok benziyor. Olsaydı izlerdim ?

  2. minihanok dedi ki:

    Gerçekten biraz benziyor. (Life on Mars için aynı şeyi düşünüyorum, sadece başrolü değil bütün oyuncuları yüksek puan aldı bence.) Son Yejin olmasa da izleyin, pişman olmayacaksiniz?

Ne düşünüyorsunuz?